Oliygohlar 02/01/2025 O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti
O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti professional ta’lim sohasida faoliyat ko‘rsatuvchi, davlat akkreditatsiyasidan o‘tgan, bitiruvchilarga bakalavriat va magistratura bosqichlarida ta’lim beradigan davlat tasarrufidagi oliy o‘quv yurtidir.
Institut O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2012-yilning 4-iyundagi PQ-1771-sonli qaroriga asosan Toshkent davlat madaniyat instituti va O‘zbekiston davlat san’at instituti  negizida tashkil etilgan.
Institut madaniyat va san’at sohasiga bevosita aloqador bo‘lgan bir qancha tor mutaxassislik yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislar tayyorlovchi o‘ziga xos oliy ta’lim muassasasi hisoblanadi.O‘quv yurtida ta’lim berish jarayonida fan va san’at, ijodiy faoliyat va amaliy texnologiyalar uyg‘unlashgan holda olib boriladi. Institutning quyidagi 4 fakulteti va 21 kafedrasida talabalar ta’limning 26 ta yo‘nalishi va 19 mutaxassisligi bo‘yicha O‘zbek va rus tillarida tahsil oladilar.
Fakultetlar:
• Teatr san’ati fakulteti;
• Kino;
• televideniye va radio san’ati fakulteti;
• Xalq ijodiyoti fakulteti.
Institut aktyorlik mahorati va rejissura, san’atshunoslik va teatrshunoslik, ovoz rejissyorligi va operatorlik mahorati, xalq ijodiyoti, madaniyat va san’at muassasalarini boshqaruv, kutubxona-axborot faoliyati kabi soha mutaxassislarini tayyorlaydi.
Bugungi kunda institutda 5380 dan ortiq talaba bakalavr ta’lim yo‘nalishlari va magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha tahsil olyapti. Bugungi kunda institutda faoliyat yuritayotgan 336 nafar professor-o‘qituvchining 52 nafari fan doktori, professor, 93 nafari fan nomzodi, dotsent hamda faxriy unvonlar bilan taqdirlangan 40 dan ortiq pedagog ta’limning yuqori darajada bo‘lishini ta’minlab kelmoqda.
Talaba va professor- o‘qituvchilar institutning boy axborot-resurs markazidan foydalanib kelmoqdalar. Unda 100 mingdan ziyod adabiyot mavjud. ARM fondida institut professional faoliyatiga doir bo‘lgan nodir va kamyob nashrlar ham mavjud. Institutda elektron ta’lim resurslarini yaratish bo‘yicha ham ishlar yo‘lga qo‘yilgan.
Bundan tashqari institut hududida o‘quv binosi, institut ma’muriyati binosi, sport majmuasi, yopiq suzish havzasi, ochiq sport maydonchalari, 2 ta TTJ joylashgan.
O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti xalqaro aloqalari oxirgi yillarda jadal rivojlanmoqda. Institut bir qator memorandumlar imzolagan Jumladan, Turkiya, Rossiya, Qirg‘iziston va Janubiy Koreyaning OTMlaridir. Mazkur Xorijiy OTMlar bilan professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi yo‘lga qo‘yilgan.
Bugun o‘zbek san’ati rivojiga hissa qo‘shib kelayotgan xalqimiz qalbidan joy olgan O‘zbekiston xalq artistlari D.Obidovna, M. Ismoilov, M. Xoliqova, F. Zokirov, O. Otajonov, N. Abdullayeva, M. To‘xtasinov, R. Sultonova, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan artistlar G‘. Boytoyev, F. Solihova kabi san’atkorlarimiz O‘zbekiston davlat san’at institutini tamomlagan.
Agar sizda institut haqida taklif yoki murojaat tug‘ilgan bo‘lsa, quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin:

The State Institute of Arts and Culture of Uzbekistan is a state-owned higher educational institution that operates in the field of professional education, is state accredited, and provides graduates with education at the bachelor's and master's levels.
The institute was established on the basis of the Tashkent State Institute of Culture and the State Art Institute of Uzbekistan in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-1771 of June 4, 2012.
The institute is a unique higher educational institution that trains specialists in a number of narrow specialties directly related to the field of culture and art.The educational process in the educational institution is carried out in a blend of science and art, creative activity and practical technologies. In the following 4 faculties and 21 departments of the institute, students study in Uzbek and Russian languages in 26 areas of education and 19 specialties.
The institute trains specialists in such fields as acting and directing, art history and theater studies, sound direction and cinematography, folk art, management of cultural and art institutions, library and information activities.
Today, more than 5,380 students are studying at the institute in bachelor's and master's programs. Today, out of 336 professors and teachers working at the institute, 52 are doctors of science, 93 are candidates of science, as well as more than 40 teachers who have been awarded honorary titles.
Students and faculty use the rich information and resource center of the institute. It contains more than 100,000 literature. The ARM Fund also holds rare publications related to the institute's professional activities. The institute is also working on creating electronic educational resources.
In addition, the educational building, the building of the institute administration, a sports complex, an indoor swimming pool, open sports grounds, and 2 sports facilities are located on the territory of the institute.
In recent years, the international relations of the State Institute of Arts and Culture of Uzbekistan have been developing dynamically. The institute has signed a number of memorandums, including universities in Turkey, Russia, Kyrgyzstan and South Korea. The exchange of professors, teachers and students has been established with these foreign universities.
People's artists of Uzbekistan D. Obidovna, M. Ismoilov, M. Kholikova, F. Zokirov, O. Otazhonov, N. Abdullaeva, M. Tukhtasinov, R. Sultanova, who make a significant contribution to the development of Uzbek art, and Honored Artists of Uzbekistan G. Our artists, such as Boytoyev and F. Salihova, graduated from the State Institute of Arts of Uzbekistan.
If you have a suggestion or appeal about the institution, you can contact the following addresses and numbers: