Андижон давлат тиббиёт институти – Андижон шаҳрида жойлашган вилоятдаги энг катта институтлардан бири ҳисобланиб, Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасарруфида шифокор кадрларни етиштириб чиқаради.
Андижон давлат тиббиёт институти 1955 йил Андижон шаҳрида ташкил этилган. Ўша давр учун жуда зарур ва тиббиёт йўналиши бўйича Фарғона водийсида ягона олий таълим муассасаси бўлганлиги учун институтни тез тиклаш ва фаолиятини йўлга қўйиш борасида жуда катта ишлар амалга оширилган. Мамлакатимиз тиббиётчилари учун олий даргоҳ бўлган Андижон давлат тиббиёт институти қад ростлашида Юсуф Отабекович Отабеков, Раҳим Муҳаммедович Нурмуҳаммедов, Сатқул Усманович Джумабаев каби фидоий юртдошларимиз, маҳоратли шифокорларнинг алоҳида хизматлари бор. Узоқ йиллик ривожланиш ва тараққиёт йўлини босиб ўтган институтнинг бугунги ютуқлари дунё миқёсида алоҳида эътироф этилмоқда.
Бугунги кунда институтда қуйидаги факультетлар фаолият олиб боради.
Факультетлар
1. Даволаш факультети;
2. Педиатрия факультети;
3. Стоматология факультети;
4. Фармация факультети;
5. Врачлар малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш факультети.
Институтда 870 нафар ходим фаолият кўрсатади. Шу жумладан 50 та кафедрада 567 нафар профессор-ўқитувчи таркибида 35 нафар фан доктори ва профессор, 132 нафар доцент ва фан номзоди фаолият кўрсатади.
Андижон давлат тиббиёт институтида ҳозирда қуйидаги йўналишларда бакалавриат ва магистратура босқичларида мутахассислар тайёрламоқда:
Бакалавр йўналишлари
Магистратура йўналишлари
Институтдаги мавжуд 45 та кафедра профессор-ўқитувчилари томонидан барча таълим йўналишлари ва курслари учун намунавий фан дастурлари асосида илғор хорижий тажрибалардан фойдаланган ҳолда 521 та ишчи ўқув фан дастурлари ҳамда ўқув-услубий мажмуалар ишлаб чиқилган ҳамда факультетлар кенгаши, институт марказий услубий ҳайъатида кўриб чиқилиб тасдиқланган. Ўқув-услубий мажмуаларнинг электрон шакли SD дискга ёзилиб АРМга жойлаштирилган.
Институтда ўқув аудиториялари, маъруза заллари ва лаборатория ўқув хоналари (биология, тиббий кимё, биологик кимё, биофизика, микробиология, нормал физиология) замонавий ўқув жиҳозлар (компьютер, проектор, смарт телевизори, электрон доска, лаборатория жиҳозлар, виртуал лаборатория бўйича электрон шакллар) билан жиҳозланган ва ўқув жараёнида кенг фойдаланилмоқда.
Институтда мавжуд “Ўқув симулятсион марказ”да анестезиология ва реанимация, жарроҳлик, ЛОР, акушерлик ва гинекология, педиатрия, неонтология, ички касалликлар пропедевтикаси, офтальмология, анатомия, стоматология хоналари талабаларни амалий кўникмаларни пухта эгаллашлари учун янги робот симулятор ва фантомлар билан жиҳозланиб, ўқув жараёнида фойдаланиб келинмоқда.
Институт дунёнинг 43 та нуфузли олий таълим муассасалари ва тиббиёт марказлари билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатган. 2018 йилнинг ўзида институт раҳбарияти томонидан 10 та ҳамкорлик шартномалари имзоланди. Россия Федерациясининг 22 та олий таълим муассасалари ва тиббий марказлари билан ҳамкорлик шартномаси мавжуд.
Институтнинг ахборот технологиялари марказида “Медиа марказ” ташкил этилган ва марказга ўқув-услубий мажмуалар ҳамда профессор-ўқитувчилар томонидан тайёрланган аудио ҳамда видео маърузаларнинг электрон шакли CD, DVD дискларда жойлаштирилган.
АРМ да профессор-ўқитувчилар ва талабаларни дарсдан бўш вақтларида ўқув, илмий, бадиий адабиётлар билан танишишлари, мутолаа қилишлари учун барча шарт-шароитлар яратилган, АРМ қошида мини типография фаолият олиб бормоқда.

Андижанский государственный медицинский институт - один из крупнейших институтов области, расположенный в городе Андижане, осуществляет подготовку медицинских кадров под руководством Министерства здравоохранения Республики Узбекистан.
Андижанский государственный медицинский институт был основан в 1955 году в городе Андижане. Поскольку институт был единственным высшим учебным заведением медицинского направления в Ферганской долине и был крайне необходим для того времени, была проделана колоссальная работа по его быстрому становлению и налаживанию деятельности. В создании Андижанского государственного медицинского института, ставшего alma mater для врачей нашей страны, особые заслуги принадлежат таким самоотверженным соотечественникам и искусным врачам, как Юсуф Отабекович Отабеков, Рахим Мухаммедович Нурмухаммедов, Саткул Усманович Джумабаев. Сегодняшние достижения института, прошедшего долгий путь развития и прогресса, получают особое признание на мировом уровне.
В настоящее время в институте функционируют следующие факультеты.
Факультеты
1. Лечебный факультет;
2. Педиатрический факультет;
3. Стоматологический факультет;
4. Фармацевтический факультет;
5.Факультет повышения квалификации и переподготовки врачей.
В институте работают 870 сотрудников. В том числе на 50 кафедрах осуществляют деятельность 567 профессоров и преподавателей, среди которых 35 докторов наук и профессоров, 132 доцента и кандидата наук.
В настоящее время Андижанский государственный медицинский институт готовит специалистов на уровне бакалавриата и магистратуры по следующим направлениям:
Направления бакалавриата
Направления магистратуры
Профессорско-преподавательским составом 45 кафедр института разработан 521 рабочий учебный план и учебно-методический комплекс на основе типовых учебных программ для всех направлений образования и курсов с использованием передового зарубежного опыта. Все они рассмотрены и утверждены советом факультетов и центральным методическим советом института. Электронные версии учебно-методических комплексов записаны на CD-диски и размещены в библиотеке.
В институте учебные аудитории, лекционные залы и лабораторные кабинеты (биологии, медицинской химии, биологической химии, биофизики, микробиологии, нормальной физиологии) оснащены современным учебным оборудованием (компьютерами, проекторами, смарт-телевизорами, электронными досками, лабораторным оборудованием, электронными формами виртуальной лаборатории), которое широко используется в учебном процессе.
В действующем в институте "Учебном симуляционном центре" кабинеты анестезиологии и реанимации, хирургии, ЛОР, акушерства и гинекологии, педиатрии, неонатологии, пропедевтики внутренних болезней, офтальмологии, анатомии, стоматологии оснащены новыми роботами-симуляторами и фантомами для прочного овладения студентами практическими навыками и активно применяются в учебном процессе.
Институт установил партнерские отношения с 43 престижными высшими учебными заведениями и медицинскими центрами мира. Только в 2018 году руководством института было подписано 10 соглашений о сотрудничестве. Существуют договоры о сотрудничестве с 22 высшими учебными заведениями и медицинскими центрами Российской Федерации.
В Центре информационных технологий института организован "Медиацентр," в котором размещены учебно-методические комплексы, а также электронные версии аудио- и видеолекций, подготовленных профессорско-преподавательским составом, на CD и DVD-дисках.
В АРМ созданы все условия для ознакомления и чтения профессорско-преподавательским составом и студентами учебной, научной и художественной литературы в свободное от занятий время, при АРМ функционирует мини-типография.