Университет Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 23 июндаги 404-сон қарорига асосан ташкил этилган. Бугунги кунда давлат рўйхатидан ўтган ва қонуний лицензияга эга хусусий олий таълим муассасассидир. Ахборот технологиялари, бизнес ва таълим соҳасидаги мутахассисларнинг билим сифатини ошириш ва амалий касбий кўникмаларини ривожлантириш зарурати билан ушбу университет ташкил этилган.
Университет умумий майдони 2,8439 гектар бўлиб, шундан ўқув бино ва иншоатлар майдони 5981 кв.м, ўқув аудиторияларнинг умумий майдони 2286 кв.м, университет ҳудудидаги декоратив ва мевали дарахтлар майдони 1100 кв.м, кутубхона ва ўқув зали учун 295 кв.м ажратилган.
ТИУЭ университетида ҳозирда 1049 нафар талабалар таҳсил олади. Университет бакалавриат ва магистратура мутахассисликлари бўйича қуйидаги йўналишларда мутахассислар тайёрлайди:
Кундузги таълим шакли:
Сиртқи таълим шакли
Бугунги кунда университетда 57 нафар профессор-ўқитувчилар таълим беридилар, жумладан, 5 нафар фан докторлари (ДСc), 14 нафар фан номзодлари (ПҳД), 38 нафар мустақил тадқиқотчилар ҳамда илмий даражага ёки илмий унвонга эга бўлган ўқитувчилардир.
Олий таълим муассасасида замонавий талабларга мос равишда жиҳозланган ўқув аудиториялари билан бирга барча қулайликларга эга маърузалар хоналари, кенг ва шинам конференциялар зали, ошхона ва тиббиёт хоналари ҳам фаолият олиб боради. Таълим жараёнлари ўзбек, рус ва инглиз тилларида олиб борилади.
TIUE халқаро университети OTHM ташкилоти (Буюк Британия), Портсмут университети (Буюк Британия), USM университети (Малайзия), INTI халқаро университети (Малайзия), Тошкентдаги Инҳа университети (IUT), Донгшин университети (Корея Республикаси), MDIS университети (Сингапур), Amity университети (Ҳиндистон) каби нуфузли олий таълим муассасалари билан самарали ҳамкорликни йўлга қўйган.
ОТҲМ дипломига эга бўлган талабалар Буюк Британиянинг турли университетларида тегишли бакалавриат ва магистратура дастурларида ўқишни давом эттириш имконига эга бўладилар.
Университетда 60 ўринга мўлжалланган талабалар турар жойи мавжуд.
Талабалар турар жойига жойлашиш тартиби:
⮚ Ётоқхонага жойлашиш учун Талабалар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш бўлимига ариза топшириш.
⮚ Бўлим томонидан сўралган барча керакли ҳужжатларни тақдим этиш.
⮚ Талабага ётоқхона шартномасида кўрсатилган тўлов тўлиқ амалга оширилганидан сўнг ётоқхонадан жой ажратилади.
⮚ Талаба ётоқхонада яшаш пайтида ўз ҳаёти ва соғлиғи учун тўлиқ жавобгарликни ўз зиммасига олади.
⮚ Талаба ётоқхонада қолиш пайтида ойлик тўловни ўз вақтида тўлашга шахсан масъул ҳисобланади.
Университетда талабалар уюшмаси томонидан турли академик клублар, спорт жамоалари, театр гуруҳлари, мусиқа гуруҳлари ташкил этилган. Шунингдек, университет ахборот ресурс маркази - бир қатор таълим ресурсларини қамраб олган. АРМ интернет тармоғига уланган компьютерлар, нусха кўчириш мосламаси ва принтерлар, онлайн маълумотлар базалари ва талабалар учун электрон кутубхона тизими билан жиҳозланган. Ахборот-ресурс марказининг бугунги кундаги фонди қуйидагича:
Университет ҳозирда таълимни бошқариш тизими сифатида lms.tiue.uz таълим платформасидан фойдаланмоқда. Ушбу платформа қуйидагилар учун ишлатилади:
⮚ талабалар давоматини аниқлаш;
⮚ дарслар жадвалини еълон қилиш;
⮚ модуллар бўйича ўқув материаллари ва таълим контентини жойлаштириш (масалан, китоблар, слайдлар, эслатмалар, иш варақлари, викториналар ва бошқалар);
⮚ уй вазифалари, оралиқ имтиҳонлар, курс топшириқларини ва ҳоказоларни эълон қилиш
⮚ муҳим маълумотлар, эълонлар, шахсий хабарларни юбориш ва ўқитувчиларнинг фикр-мулоҳазаларини жойлаштириш;
⮚ молиявий қарз ва тўлов ҳолатини эълон қилиш;
⮚ баҳоларни эълон қилиш;
ва бошқалар.
Тошкент халқаро таълим университети қуйидаги ижтимоий тармоқларда фаол фаолият олиб боради:
Бундан ташқари, талабалар исталган вақтда rektor@tiue.uz, Feedback@tiue.uz ёки ssd@tiue.uz электрон почта манзили ўрқали ўз фикр-мулоҳазаларини қолдиришлари мумкин.

ВУЗы 26/02/2025 Ташкентский международный университет образования
Университет был создан в соответствии с Постановлением Кабинета Министров No 404 от 23 июня 2020 года. Сегодня это частное высшее учебное заведение, зарегистрированное государством и имеющее законную лицензию. Данный Университет был создан в связи с необходимостью повышения качества знаний и развития практических профессиональных навыков специалистов в области информационных технологий, бизнеса и образования.
Общая площадь университета составляет 2,8439 га, из них площадь учебных зданий и сооружений составляет 5981 кв.м, общая площадь учебных аудиторий - 2286 кв.м, площадь декоративных и фруктовых деревьев на территории университета - 1100 кв.м, библиотеки и читального зала - 295 кв.м.
В настоящее время в университете ТИУЭ обучаются 1049 студентов. Университет осуществляет подготовку специалистов по специальностям бакалавриата и магистратуры по следующим направлениям:
Очная форма обучения:
• Международные образовательные программы;
• Филология - обучение языкам;
• Образование и управление образовательными процессами;
• Информационные технологии;
• Кибербезопасность;
• Бухгалтерский учет и бизнес.
Заочная форма обучения
• Теория и история педагогики;
• Управление образовательными учреждениями;
• Управление образованием и лидерство;
• Наука о данных (Data Science);
• Бухгалтерский учет и финансы.
Сегодня в университете преподают 57 профессоров и преподавателей, в том числе 5 докторов наук (DSc), 14 кандидатов наук (PhD), 38 независимых исследователей и преподавателей, имеющих ученые степени или ученые звания.
Наряду с учебными аудиториями, оснащенными в соответствии с современными требованиями, в высшем учебном заведении будут функционировать лекционные аудитории со всеми удобствами, просторный и уютный конференц-зал, столовая и медицинские кабинеты. Обучение ведется на узбекском, русском и английском языках.
Международный университет TIUE наладил плодотворное сотрудничество с такими престижными высшими учебными заведениями, как Организация OTHM (Великобритания), Портсмутский университет (Великобритания), Университет USM (Малайзия), Международный университет INTI (Малайзия), Университет Инха в Ташкенте (IUT), Университет Донгшин (Республика Корея), Университет MDIS (Сингапур), Университет Амити (Индия).
Студенты с дипломом OTHM имеют возможность продолжить обучение по соответствующим программам бакалавриата и магистратуры в различных университетах Великобритании.
В университете имеется студенческое общежитие на 60 мест.
Порядок размещения студенческого общежития:
Подать заявление в Отдел поддержки студентов и молодежи для размещения в общежитии.
Предоставить все необходимые документы, запрошенные отделом.
🔹 Студенту выделяется место в общежитии после полной оплаты, указанной в договоре на проживание.
🔹 Студент берет на себя полную ответственность за свою жизнь и здоровье при проживании в общежитии.
🔹 Студент несет персональную ответственность за своевременную оплату ежемесячной платы при проживании в общежитии.
В университете студенческой ассоциацией созданы различные академические клубы, спортивные коллективы, театральные группы, музыкальные коллективы.     Университет также является информационно-ресурсным центром, который охватывает ряд образовательных ресурсов. ARM оснащен компьютерами, подключенными к Интернету, копировальным оборудованием и принтерами, онлайн-базами данных и системой электронной библиотеки для студентов. На сегодняшний день фонд Информационно-ресурсного центра составляет:
• Учебники - 5673;
• Учебные пособия - 344;
• Методические пособия для лабораторных работ и курсовых проектов - 164;
• Электронные учебники и другие учебные материалы - 3944;
• Художественная литература - 3976.
В настоящее время университет использует образовательную платформу lms.tiue.uz в качестве системы управления образованием. Эта платформа используется для:
• определение посещаемости студентов;
• объявление расписания занятий;
• размещение учебных материалов и образовательного контента по модулям (например, книги, слайды, памятки, рабочие листы, викторины и т. д.);
• объявление домашних заданий, промежуточных экзаменов, курсовых заданий и т.д.
• отправлять важную информацию, объявления, личные сообщения и публиковать отзывы учителей;
• объявление финансовой задолженности и состояния платежей;
• объявление оценок;
и другие.
Ташкентский университет международного образования активно работает в следующих социальных сетях:
Кроме того, студенты могут оставить свои отзывы в любое время по электронной почте rector@tiue.uz, Feedback@tiue.uz или ssd@tiue.uz.