Respublikamiz janubiy mintaqa ta’lim bozorida yetakchi o‘ringa ega, ta’lim va tadqiqotga global yondashuvni qo‘llab-quvvatlovchi O‘zbekistondagi eng yirik va yetakchi universitetlardan biri Qarshi davlat universiteti (QarDU) hisoblanadi. Universitet ko‘p bosqichli ta’lim tizimida faoliyat ko‘rsatadigan ko‘p tarmoqli Oliy ta’lim muassasalaridan biridir.
Universitet 1945-yil 1-sentyabrda Buxoro birlashgan pedagogika va o‘qituvchilar institutining Qarshi filiali sifatida o‘z faoliyatini boshlagan. 1992-yil 15-martda Prezident Qarori bilan Qarshi davlat universiteti maqomi berilgan. Ta’lim muassasasida shu davr mobaynida mamlakatdagi turli soha tarmoqlari uchun 70 ming nafardan ortiq malakali kadrlar tayyorladi.
Hozirgi kunda universitetda 13 ta fakultet, 45 ta kafedra 6 ta ilmiy Kengash, 1 ta ilmiy markaz, 9 ta ilmiy laboratoriya va 25 ta o‘quv laboratoriya mavjud, bo‘lib, 65 ta bakalavriat, 26 ta magistratura va 27 ta doktorantura ixtisosliklari bor.
Universitetdagi 13 ta fakultetga quyidagilar kiradi:
Qarshi davlat universitet faoliyati G.Xudoyberganov, M. Ochilov, O. Jo‘raqulov, B. Aminov, Sh. Qurbonov, B. Hayriddinov, A.Vardiyashvilli, S.Mustafoyev, D. To‘rayev, P. Ravshanov, B.Yo‘ldoshev, A. Jabborov va boshqa professor o‘qituvchilar nomi bilan bog‘liq.
Ish beruvchilarning fikriga ko‘ra, Qarshi davlat universiteti O‘zbekistonning eng yaxshi oliy ta’lim muassasalari TOP-30 taligiga kiritilgan. Qarshi davlat universitetining korporativ mijozlari orasida “Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasi” MChJ, “Muborak gazni qayta ishlash zavodi”, “Dehqonobod kaliy zavodi” AJ, Qashqadaryo viloyati xalq ta’limi boshqarmasi, Qashqadaryo viloyati maktabgacha ta’lim boshqarmasi, “Qarshi Agroklaster” MChJ boshqa taniqli korxonalari bor. QarDU xalqaro dasturlari Rossiya, Belorus, Germaniya, Niderlandiya, Fransiya, Buyuk Britaniya va AQSh universitetlari va biznes maktablari bilan doimiy hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Yangi 2024-2025 o‘quv yilida Qarshi davlat universiteti bakalavriat va magistratura bosqichida quyidagi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Bakalavriat:
Jami: (59 ta)
Magistratura:
Jami: (23 ta)
Kutubxona oliy o‘quv yurtining alohida tarkibiy bo‘linmasi bo‘lib, ko‘plab faoliyat sohalarini (o‘quv, ilmiy va ma’naviy-ma’rifiy) qamrab oladi hamda universitetning ta’lim, ilmiy va madaniy jarayonlarida faol ishtirok etadi. Universitetda „Qarshi universiteti“gazetasi (1966-yildan), „Nasaf ziyosi“ jurnali (2004-yildan) nashr etiladi. 2001-yildan noshirlik markazi faoliyat yuritadi, u universitet professor-o‘qituvchilarining monografiyalari, darslik, o‘quv va uslubiy qo‘llanmalarini nashrga tayyorlaydi.
Universitet xalqaro ta’lim dasturlarining faol ishtirokchisidir. Ayni paytda universitet 70 dan ortiq xorijiy ta’lim muassasalari bilan ta’lim va ilmiy tadqiqot sohasida hamkorlik shartnomalari va anglashuv memorandumlari tuzilib ular bilan faol ishlab kelmoqda.
QarDU bir qator yirik xalqaro ilmiy va ta’lim loyihalari (Erasmus+, Erasmus Mundus va boshqalar) a’zosi hisoblanadi. Hozirda QarDU Erasmus+ dasturining kredit mobilligi loyihasi doirasida Ispaniyaning Xaen universiteti, Slovakiyaning Konstantin falsafa universiteti va Polshaning Zelena Gora universitetlari bilan o‘zaro hamkorlik kelishuvlari imzolangan.
Oliy ta’lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasiga asosan, universitetning Xalqaro ta’lim dasturlari fakultetida Rossiya Federatsiyasi va Belarus Respublikasining yetakchi universitetlari bilan hamkorlikda 6 ta bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari va 4 ta magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yilgan.

Республика занимает ведущее место на рынке образования Южного региона, одним из крупнейших и ведущих университетов Узбекистана, поддерживающих глобальный подход к образованию и исследованиям, является Каршинский государственный университет (КарГУ). Университет является одним из многопрофильных высших учебных заведений, действующих в многоуровневой системе образования.
Университет начал свою деятельность 1 сентября 1945 года в качестве Каршинского филиала Бухарского объединенного педагогического и педагогического института. 15 марта 1992 года Постановлением Президента был присвоен статус Каршинского государственного университета. За этот период образовательным учреждением подготовлено более 70 тысяч квалифицированных кадров для различных отраслей страны.
В настоящее время в университете действуют 13 факультетов, 45 кафедр, 6 научных советов, 1 научный центр, 9 научных лабораторий и 25 учебных лабораторий, в том числе 65 бакалавриатов, 26 магистров и 27 докторантов.
К 13 факультетам университета относятся:
Деятельность Каршинского государственного университета была изучена Г. Худойбергановым, М. Очиловым, О. Джуракуловым, Б. Аминовым, Ш. Связано с именами профессоров-преподавателей Курбанова, Б. Хайриддинова, А. Вардияшвили, С. Мустафаева, Д. Тураева, П. Равшанова, Б. Юлдашева, А. Джаббарова и других.
По мнению работодателей, Каршинский государственный университет входит в ТОП-30 лучших вузов Узбекистана. Среди корпоративных клиентов Каршинского государственного университета - ООО "Шуртанский газохимический комплекс," АО "Мубарекский газоперерабатывающий завод," АО "Дехканабадский калийный завод," Управление народного образования Кашкадарьинской области, Управление дошкольного образования Кашкадарьинской области, ООО "Карши Агрокластер" и другие известные предприятия. Международные программы КарГУ наладили постоянное сотрудничество с университетами и бизнес-школами России, Беларуси, Германии, Нидерландов, Франции, Великобритании и США.
В новом 2024-2025 учебном году Каршинский государственный университет на этапе бакалавриата и магистратуры будет готовить специалистов по следующим направлениям:
Всего: (59)
Всего: (23 ед.)
Библиотека является отдельным структурным подразделением вуза, охватывает многие сферы деятельности (учебные, научные и духовно-просветительские) и активно участвует в образовательном, научном и культурном процессах университета. В университете издаются газета "Каршинский университет" (с 1966 года), журнал "Насаф зиёси" (с 2004 года). С 2001 года действует издательский центр, который готовит к изданию монографии, учебники, учебно-методические пособия профессорско-преподавательского состава университета.
Университет является активным участником международных образовательных программ. В настоящее время университет активно сотрудничает с более чем 70 зарубежными образовательными учреждениями, заключив договоры о сотрудничестве и меморандумы о взаимопонимании в области образования и научных исследований.
КарГУ является членом ряда крупных международных научных и образовательных проектов (Erasmus+, Erasmus Mundus и др.). В настоящее время в рамках проекта кредитной мобильности программы КарГУ Erasmus+ подписаны соглашения о сотрудничестве с Университетом Хаен в Испании, Константинским философским университетом Словакии и Польским университетом Зелена Гора.
Согласно Концепции развития системы высшего образования до 2030 года на факультете международных образовательных программ университета совместно с ведущими университетами Российской Федерации и Республики Беларусь налажена подготовка кадров по 6 направлениям образования бакалавриата и 4 специальностям магистратуры.
Каршинский государственный университет активно работает в социальных сетях:
Если у вас возникли вопросы и предложения относительно данного института, вы можете обратиться по следующим адресам и номерам: