Oliygohlar 20/01/2025 “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti 1923-yilda Turkiston Davlat Universiteti Texnika fakultetining Gidrotexnika bo‘limi Melioratsiya muhandisligi fakultetining tuzilishidan boshlangan. 1929-yili Melioratsiya muhandisligi fakulteti negizida mexanika qurilishi va suv xo‘jaligi fakultetlari ochilib O‘rta Osiyo paxtachilik irrigatsiya politexnika instituti tashkil etildi.
2004-yil 30-martda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar mahkamasining qarori bilan Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash injenerlari instituti Toshkent irrigatsiya va melioratsiya institutiga aylantirildi.
Toshkent irrigatsiya va melioratsiya instituti O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 24-maydagi PQ-3003- sonli qaroriga binoan Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutiga aylantirildi.
O‘zbekiston Prezidentining 2021-yil 10-dekabrdagi  “Iqtisodiyot tarmoqlari uchun innovatsiyalar va raqamlashtirishga asoslangan muhandis-texnik kadrlar tayyorlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-42 sonli Qarori bilan institut “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetiga aylantirildi.
Aynan shu institutni tamomlab, bugungi jamiyatimizning tub o‘zgarishlariga sabab bo‘layotgan quyidagi mashhur bitiruvchilari bilan tanishing:
• Shavkat Mirziyoyev;
• Rahmon Nabiyev;
• Mirzayev Mahmud Mirzayevich;
• Viktor Malyasov;
• Shukrulla Yo‘ldoshev;
• Sattorxon Ibodullayev;
• O‘lmas Saidjonov;
• Sa’dulla Iskandarov.
Hozirda universitetda 12300 dan ortiq talaba 40 ta’lim yo‘nalishi, 32 magistratura mutaxassisliklari bo‘yicha 7 ta  fakultetda ta’lim olib kelmoqdalar. Universitetda ularga 35 ta kafedrada 410 nafar malakali professor o‘qituvchilar ta’lim berishib, ularning 70 nafari fan doktori, professorlar, 195 nafari fan nomzodi, PhD, dotsentlardir.
Institutda A.N.Askochenskiy, Y.A.Zamarin, Yanishevskiy, T.N.Qori-Niyoziy kabi yirik olimlar ishlagan. Professorlar Sh.U.Yo‘ldoshev, A.A.Rachinskiy, E.F.Fayziboyev, Sh.Murodov, T.S.Xudoyberdiyev va boshqa olimlar faoliyat ko‘rsatmoqdalar.
Hozirda universitetda quyidagi fakultetlar faoliyat olib boradi:
• Gidrotexnika qurilishi;
• Ekologiya va huquq fakulteti;
• Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash;
• Energetika fakulteti;
• Yer resurslari va kadastr fakultetil
• Iqtisodiyot fakulteti;
• Gidromelioratsiya.
Universitet zamon talablariga javob beradigan beshta o‘quv, uchta o‘quv laboratoriya binolari, zamonaviy o‘quv ilmiy markazlar, umumiy fondi 700 ming o‘ringa yaqin axborot resurs markazi 2400 o‘rinli 3 ta talabalar uyi, 460 o‘rinli talabalar oshxonasi va istirohat bog‘iga ega. Universitet jamoasining asosiy e’tibori ta’lim to‘g‘risidagi qonun va kadrlar tayyorlash milliy dasturining vazifalaridan kelib chiqib bozor iqtisodiyoti sharoitida suv xo‘jaligi uchun yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlashga qaratilgan.
Bakalavriat yo‘nalishlari:
• Professional ta’lim: qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish;
• Professional ta’lim: yer kadastri va yer tuzish;
• Filologiya va tillarni o‘qitish: ingliz tili;
• Iqtisodiyot (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha);
• Buxgalteriya hisobi va audit (tarmoqlar bo‘yicha);
• Statistika (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha);
• Yurisprudensiya: transchegaraviy suv munosabatlari;
• Yurisprudensiya: yer munosabatlari;
• Gidrologiya (daryo va suv omborlari gidrologiyasi);
• Mexanika va matematik modellashtirish;
• Dasturiy injiniring;
• Sun’iy intellekt;
• Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha);
• Elektr energetikasi (tarmoqlar va yo‘nalishlar  bo‘yicha);
• Gidroenergetika;
• Muqobil energiya manbalari (turlari bo‘yicha);
• Metrologiya, standartlashtirish va mahsulot sifati menejmenti (tarmoqlar bo‘yicha);
• Texnologik jarayonlar va ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va boshqarish (tarmoqlar bo‘yicha);
• Mexatronika va robototexnika;
• Aerokosmik texnologiyalar va barqaror rivojlanish (faoliyat turlari bo‘yicha);
• Materialshunoslik va yangi materiallar texnologiyasi (tarmoqlar bo‘yicha);
• Geodeziya va geoinformatika;
• Yerni masofaviy zondlashda innovatsion texnologiyalar;
• Kadastr (faoliyat turlari bo‘yicha);
• Texnika va texnologiyalarning texnik ekspertizasi va marketingi (turlari bo‘yicha);
• Gidrotexnika qurilishi (turlari bo‘yicha);
• Qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalashtirish;
• Qishloq va suv xo‘jaligida texnik servis;
• Qishloq xo‘jaligida innovatsion texnika va texnologiyalarni qo‘llash;
• Qishloq xo‘jalik mahsulotlarini saqlash va  dastlabki ishlash texnologiyasi (mahsulotlar turlari bo‘yicha);
• Suv xo‘jaligi va melioratsiya;
• Suv xo‘jaligi va melioratsiya ishlarini mexanizatsiyalashtirish;
• Gidrotexnika inshootlari va nasos stansiyalaridan foydalanish;
• Meliorativ gidrogeologiya;
• Suv ta’minoti muhandislik tizimlari;
• Suv xo‘jaligida innovatsion texnologiyalar va ulardan foydalanish;
• Er kadastri va yer tuzish;
• Turizm (faoliyat yo‘nalishlari bo‘yicha);
• Mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligi (tarmoqlar bo‘yicha).
“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti tarkibida rivojlangan infra tuzilmaga ega bo‘lgan mustaqil ish yurituvchi talabalar turar joylari mavjud. Hozirgi kunda universitetda to‘rtta to‘qqiz qavatli talabalar turar joyi, bitta uch qavatli talabalar turar joyi va ikkita yosh olimlar va tadqiqotchilar uyiga ega.
Talabalarni talabalar turar joyiga joylashtirish uchun ttj.tiiame.uz platformasi yaratilgan bo‘lib u orqali talabalar turar joyga joylashish uchun onlayn ariza topshiriladi hamda ularning arizalariga asosan ularga xona ajratiladi.
Bundan tashqari universitetda talabalar turar joyidagi talabalarning taklif va murojaatlarini o‘rganish maqsadida @ttj_tiiame_bot telegram boti faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Bugungi kunda TIQXMMIda xorijiy hamkorlar bilan tuzilgan va ayni paytda amalda bo‘lgan jami 87 ta shartnoma va memorandumlar mavjud bo‘lib, ular Yevropaning yetakchi mamlakatlari, AQSh, Rossiya, Osiyoning rivojlangan davlatlari va Markaziy Osiyo mamlakatlaridagi ilg‘or muassasalar bilan tuzilgan. Hozirda TIQXMMIda umumiy qiymati 1 mlrd AQSh dollari va 700 mln Yevroga yaqin bo‘lgan jami 23 ta xalqaro loyihalar amalga oshirilmoqda. TIQXMMIda 4 ta mutaxassislik bo‘yicha ikki tomonlama diplom beruvchi xalqaro qo‘shma magistratura va xalqaro qo‘shma doktorantura faoliyat ko‘rsatmoqda. Shuningdek, har yili xorijning yetakchi universitetlaridan 30 nafardan ortiq professorlari institut o‘quv va ilmiy jarayoniga jalb etilgan.
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti quyidagi ijtimoiy tarmoqlarda faol faoliyat olib boradi.
• Telefon: +(99871) 237-46-68
• Elektron pochta: admin@tiim.uz
• Rasmiy sayt: tiiame.uz
• Telegram: @ilovetiiame
• Manzil: Toshkent shahri, Mirzo Ulug‘bek tumani, Qori Niyoziy ko‘chasi, 39- uy, pochta indeksi: 100000

Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства начался в 1923 году с создания факультета мелиоративной инженерии Гидротехнического отдела Технического факультета Туркестанского государственного университета. В 1929 году на базе факультета мелиоративной инженерии были открыты факультеты механического строительства и водного хозяйства, был создан Среднеазиатский политехнический институт хлопководства и ирригации.
30 марта 2004 года постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства был преобразован в Ташкентский институт ирригации и мелиорации.
Ташкентский институт ирригации и мелиорации в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 мая 2017 года No ПП-3003 преобразован в Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 10 декабря 2021 года No ПП-42 "О мерах по коренному совершенствованию системы подготовки инженерно-технических кадров на основе инноваций и цифровизации для отраслей экономики" институт был преобразован в Национальный исследовательский университет "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства."
Окончив этот институт, познакомьтесь со следующими знаменитыми выпускниками, которые вносят коренные изменения в наше современное общество:
В настоящее время в университете более 12300 студентов обучаются на 7 факультетах по 40 направлениям образования и 32 специальностям магистратуры. В университете их обучают 410 квалифицированных профессоров и преподавателей на 35 кафедрах, из них 70 докторов наук, профессоров, 195 кандидатов наук, PhD, доцентов.
В институте работали такие крупные ученые, как А.Н.Аскоченский, Ю.А.Замарин, Янишевский, Т.Н.Кори-Ниязи. Профессорами являются Ш.У.Юлдашев, А.А.Рачинский, Э.Ф.Файзибоев, Ш.Муродов, Т.С.Худойбердиев и другие ученые.
Университет располагает пятью современными учебными корпусами, тремя учебными лабораториями, современными учебными научными центрами, информационно-ресурсным центром общей мощностью около 700 тысяч мест, тремя студенческими домами на 2400 мест, студенческой столовой на 460 мест и парком отдыха. Основное внимание коллектива университета направлено на подготовку высококвалифицированных специалистов для водного хозяйства в условиях рыночной экономики, исходя из задач закона об образовании и Национальной программы по подготовке кадров.
В составе Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" имеются самостоятельно работающие студенческие общежития с развитой инфраструктурой. В настоящее время университет имеет четыре девятиэтажных студенческих общежития, одно трехэтажное студенческое общежитие и два дома молодых ученых и исследователей.
Для размещения студентов в студенческом общежитии создана платформа ttj.tiiame.uz, через которую подается онлайн-заявка на размещение студентов в общежитии, и на основании их заявки им выделяется помещение.
Кроме того, в университете запущен Telegram-бот @ttj_tiiame_bot с целью изучения предложений и обращений студентов в студенческом общежитии.
На сегодняшний день в ТИИИМСХ заключено и в настоящее время действует 87 договоров и меморандумов с зарубежными партнерами, которые заключены с ведущими странами Европы, США, России, развитыми странами Азии и передовыми учреждениями стран Центральной Азии. В настоящее время в ТИИИМСХ реализуются 23 международных проекта общей стоимостью около 1 млрд долларов США и 700 млн евро. В ТИИИМСХ функционируют международная совместная магистратура и международная совместная докторантура по 4 специальностям. Также ежегодно к учебному и научному процессу института привлекаются более 30 профессоров ведущих зарубежных университетов.
Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства активно работает в социальных сетях.