Toshkent farmatsevtika instituti O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash xalq komissariatining 155-son buyrug‘i bilan 1937-yil 16-iyulda tashkil qilingan. Bu voqea Farmatsevtika bo‘yicha mutaxassislarni nafaqat O‘zbekistonda, balki ba’zi O‘rta Osiyo davlatlarida tayyorlash uchun ham asos bo‘lgan. Oliy Farmatsevtik ta’lim strukturasini va farmatsevtlarni tayyorlash bo‘yicha dastur tayyorlangan. 1937-yildan boshlab direktor vazifasini Е.U.Shurpе, P.F.Arxangelskiy, A.S.Valinskiy bajarishgan. Hozirda institutda 3,500 dan ortiq talabalar ta’lim oladilar.
Zamonaviy noyob uskunalar bilan jihozlangan dori vositalarni standartlashtirish ilmiy markaz tashkil qilingan bo‘lib, bu markazning asosiy ish yo‘nalishi dori vositalarining sifat nazorati, ularni standartlashtirish, o‘ziga xos farmakologik xususiyatlarini o‘rganish, klinik davrgacha bo‘lgan tadqiqotlarni o‘tkazish O‘zbekiston hududida dori vositalarini qayd qilish uchun normativ-texnik hujjatlarni ishlab chiqishdan iborat. Qisqa muddat ichida 10 ga yaqin preparat ishlab chiqarishga tatbiq etildi.
Shu vaqt ichida institutda sanoat farmatsiyasi hamda farmatsevtlarning malakasini oshirish fakultetlari, kasbiy ta’lim, biotexnologiya, klinik farmatsiya va kosmetsеvtika kabi yangi yo‘nalishlar ochildi. Hozirda institutda quyidagi fakultetlar mavjud:
Institut ilmiy-pedagogik kadrlarni magistratura va doktorantura orqali muvaffaqiyatli tayyorlamoqda, PhD va doktorlik dissertatsiyalarini himoya qilish bo‘yicha ilmiy kengash tashkil qilingan.
1992-yildan institutda Respublikamizda farmatsevtika fani va amaliyotining ko‘zgusiga aylangan “Farmatsevtika jurnali” muntazam ravishda nashr qilina boshladi. Jurnalning https://farjur.uz (Wayback Machine saytida 2022-12-03 sanasida arxivlangan)[1] nomli veb-sayti yaratilgan.
Farmatsevtika sanoati bugungi kunda mamlakatimizda jadal rivojlanib kelayotgan sohalardan biridir. Institut farmatsevtika sohasini rivojlantirish uchun har yili 300 dan ziyod kadrlarni xalq xo‘jaligiga etkazib bermoqda. Institutda 4 ta fakultet bakalavriat va magistratura bosqichlarida kadrlar tayyorlamoqda. Institutda Farmatsiya, Qo‘shma fakultet, Sanoat farmatsiyasi va Farmatsevtlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash fakultetlarida 11 mutaxassislik bo‘yicha kadrlar tayyorlanmoqda.
Shu bilan birga institut hududida talabalar uchun “Book-café”, “Til markazi”, “O‘quv amaliyot kompleksi” va yangi sport maydonchasi faoliyat olib boradi. Institut quyidagi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Toshkent farmatsevtika instituti hududida ikkita talabalar turar joyi (TTJ) mavjud bo‘lib, ular 1969 va 1977-yillarda qurilgan. 2019-yil 26-oktyabr kuni 1-sonli talabalar turar joyi kapital ta’mirdan chiqib, talabalarga foydalanish uchun topshirilgan. Institutning 1- va 2-sonli talabalar turar joylari 4 qavatdan iborat bo‘lib, har bir qavatida barcha qulayliklar mavjud. Talabalar turar joylarining umumiy sig‘imi 670 nafar talabaga mo‘ljallangan. Chet el hamda qo‘shni respublikalardan kelib institutda tahsil olayotgan talabalar soni 42 nafar bo‘lib, ularning deyarli ko‘p qismi talabalar turar joyida istiqomat qiladi. Shuningdek, akademik almashuv dasturlari doirasida kelgan xorijiy talabalar uchun talabalar turar joyidan xonalar ajratilgan.
Institut Umumjahon sog‘liqni saqlash tashkilotining Yevro bo‘limi bilan Markaziy Osiyo davlatlari uchun farmatsevtika ta’limini isloh qilish bo‘yicha maxsus loyihada Rossiya, Qozog‘iston, Ukraina, Pokiston, Hindiston, Xitoy oliy o‘quv yurtlari va tashkilotlari bilan hamkorlik qiladi.
Aynan shu oliy o‘quv yurtini tamomlagan Tulyaganov Rustam Tursunovich, Urmanova Flyura Faridovna kabi jonkuyar insonlar institut faxri hisoblanadi.

Universities 10/01/2025 Tashkent Pharmaceutical Institute
The Tashkent Pharmaceutical Institute was established on July 16, 1937, by order No. 155 of the People's Commissariat of Health of the Republic of Uzbekistan. This event became the basis for training pharmaceutical specialists not only in Uzbekistan, but also in some Central Asian countries. A program for the structure of higher pharmaceutical education and the training of pharmacists has been prepared. Since 1937, E.U. Shurpe, P.F. Arkhangelsky, and A.S. Valinsky have served as directors. Currently, more than 3,500 students study at the institute.
A Scientific Center for Standardization of Medicines has been established, equipped with modern unique equipment, the main focus of which is quality control of medicines, their standardization, the study of specific pharmacological properties, preclinical studies, and the development of regulatory and technical documentation for the registration of medicines in the territory of Uzbekistan. In a short period of time, about 10 drugs were introduced into production.
During this time, faculties of industrial pharmacy and advanced training of pharmacists, vocational education, biotechnology, clinical pharmacy and cosmetics were opened at the institute.
Currently, the institute has the following faculties:
• Faculty of Pharmacy;
• The Faculty of Industrial Pharmacy;
• Faculty of advanced training and retraining of pharmacists;
• Faculty of International and Joint Education.
The institute successfully prepares scientific and pedagogical personnel through master's and doctoral studies, and a scientific council for the defense of PhD and doctoral dissertations has been established.
Since 1992, the Institute has been regularly publishing the "Pharmaceutical Journal," which has become a mirror of pharmaceutical science and practice in our republic. The journal's website https://farjur.uz (Archived 2022-12-03 at the Wayback Machine) [1] has been created.
Today, the pharmaceutical industry is one of the most dynamically developing sectors in our country. The institute annually supplies more than 300 personnel to the national economy for the development of the pharmaceutical industry. Four faculties of the institute are training personnel at the bachelor's and master's levels. The Institute trains personnel in 11 specialties at the Faculties of Pharmacy, Joint Faculty, Industrial Pharmacy, and Advanced Training and Retraining of Pharmacists.
At the same time, a "Book-café," a "Language Center," a "Training Practice Complex" and a new sports venue for students will operate on the territory of the institute. The Institute trains specialists in the following areas:
• Pharmacy (by type);
• Professional education (pharmacy);
• Industrial pharmacy (by type);
• Biotechnology (pharmaceutical biotechnology);
• Metrology, standardization and product quality management (in the field of pharmaceuticals).
There are two student dormitories (SSH) on the territory of the Tashkent Pharmaceutical Institute, which were built in 1969 and 1977. On October 26, 2019, student dormitory No. 1 was renovated and handed over to students for use. The student dormitories No. 1 and No. 2 of the institute consist of 4 floors, each of which has all the amenities.  The total capacity of student dormitories is designed for 670 students. The number of students studying at the institute from abroad and neighboring republics is 42, most of whom live in student dormitories. Rooms have also been allocated from student dormitories for foreign students who have arrived within the framework of academic exchange programs.
The institute cooperates with universities and organizations of Russia, Kazakhstan, Ukraine, Pakistan, India, China in a special project on reforming pharmaceutical education for Central Asian countries with the Euro Office of the World Health Organization.
The pride of the institute is dedicated people like Tulyaganov Rustam Tursunovich Urmanova Flyura Faridovna, who graduated from this university.
The Tashkent Pharmaceutical Institute is active in the following social networks.
Linkedin
Twitter
You tube
If you have any questions or suggestions about this institution, you can contact the following address and numbers: