Toshkent farmatsevtika instituti O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash xalq komissariatining 155-son buyrug‘i bilan 1937-yil 16-iyulda tashkil qilingan. Bu voqea Farmatsevtika bo‘yicha mutaxassislarni nafaqat O‘zbekistonda, balki ba’zi O‘rta Osiyo davlatlarida tayyorlash uchun ham asos bo‘lgan. Oliy Farmatsevtik ta’lim strukturasini va farmatsevtlarni tayyorlash bo‘yicha dastur tayyorlangan. 1937-yildan boshlab direktor vazifasini Е.U.Shurpе, P.F.Arxangelskiy, A.S.Valinskiy bajarishgan. Hozirda institutda 3,500 dan ortiq talabalar ta’lim oladilar.
Zamonaviy noyob uskunalar bilan jihozlangan dori vositalarni standartlashtirish ilmiy markaz tashkil qilingan bo‘lib, bu markazning asosiy ish yo‘nalishi dori vositalarining sifat nazorati, ularni standartlashtirish, o‘ziga xos farmakologik xususiyatlarini o‘rganish, klinik davrgacha bo‘lgan tadqiqotlarni o‘tkazish O‘zbekiston hududida dori vositalarini qayd qilish uchun normativ-texnik hujjatlarni ishlab chiqishdan iborat. Qisqa muddat ichida 10 ga yaqin preparat ishlab chiqarishga tatbiq etildi.
Shu vaqt ichida institutda sanoat farmatsiyasi hamda farmatsevtlarning malakasini oshirish fakultetlari, kasbiy ta’lim, biotexnologiya, klinik farmatsiya va kosmetsеvtika kabi yangi yo‘nalishlar ochildi. Hozirda institutda quyidagi fakultetlar mavjud:
Institut ilmiy-pedagogik kadrlarni magistratura va doktorantura orqali muvaffaqiyatli tayyorlamoqda, PhD va doktorlik dissertatsiyalarini himoya qilish bo‘yicha ilmiy kengash tashkil qilingan.
1992-yildan institutda Respublikamizda farmatsevtika fani va amaliyotining ko‘zgusiga aylangan “Farmatsevtika jurnali” muntazam ravishda nashr qilina boshladi. Jurnalning https://farjur.uz (Wayback Machine saytida 2022-12-03 sanasida arxivlangan)[1] nomli veb-sayti yaratilgan.
Farmatsevtika sanoati bugungi kunda mamlakatimizda jadal rivojlanib kelayotgan sohalardan biridir. Institut farmatsevtika sohasini rivojlantirish uchun har yili 300 dan ziyod kadrlarni xalq xo‘jaligiga etkazib bermoqda. Institutda 4 ta fakultet bakalavriat va magistratura bosqichlarida kadrlar tayyorlamoqda. Institutda Farmatsiya, Qo‘shma fakultet, Sanoat farmatsiyasi va Farmatsevtlar malakasini oshirish va qayta tayyorlash fakultetlarida 11 mutaxassislik bo‘yicha kadrlar tayyorlanmoqda.
Shu bilan birga institut hududida talabalar uchun “Book-café”, “Til markazi”, “O‘quv amaliyot kompleksi” va yangi sport maydonchasi faoliyat olib boradi. Institut quyidagi yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Toshkent farmatsevtika instituti hududida ikkita talabalar turar joyi (TTJ) mavjud bo‘lib, ular 1969 va 1977-yillarda qurilgan. 2019-yil 26-oktyabr kuni 1-sonli talabalar turar joyi kapital ta’mirdan chiqib, talabalarga foydalanish uchun topshirilgan. Institutning 1- va 2-sonli talabalar turar joylari 4 qavatdan iborat bo‘lib, har bir qavatida barcha qulayliklar mavjud. Talabalar turar joylarining umumiy sig‘imi 670 nafar talabaga mo‘ljallangan. Chet el hamda qo‘shni respublikalardan kelib institutda tahsil olayotgan talabalar soni 42 nafar bo‘lib, ularning deyarli ko‘p qismi talabalar turar joyida istiqomat qiladi. Shuningdek, akademik almashuv dasturlari doirasida kelgan xorijiy talabalar uchun talabalar turar joyidan xonalar ajratilgan.
Institut Umumjahon sog‘liqni saqlash tashkilotining Yevro bo‘limi bilan Markaziy Osiyo davlatlari uchun farmatsevtika ta’limini isloh qilish bo‘yicha maxsus loyihada Rossiya, Qozog‘iston, Ukraina, Pokiston, Hindiston, Xitoy oliy o‘quv yurtlari va tashkilotlari bilan hamkorlik qiladi.
Aynan shu oliy o‘quv yurtini tamomlagan Tulyaganov Rustam Tursunovich, Urmanova Flyura Faridovna kabi jonkuyar insonlar institut faxri hisoblanadi.

Ташкентский фармацевтический институт был основан 16 июля 1937 года приказом Народного комиссариата здравоохранения Республики Узбекистан No 155. Это событие стало основой для подготовки специалистов по фармацевтике не только в Узбекистане, но и в некоторых странах Средней Азии. Подготовлена структура высшего фармацевтического образования и программа по подготовке фармацевтов. С 1937 года обязанности директоров исполняли Е.У.Шурпе, П.Ф.Архангельский, А.С.Валинский. В настоящее время в институте обучается более 3500 студентов.
Создан Научный центр стандартизации лекарственных средств, оснащенный современным уникальным оборудованием, основным направлением работы которого является контроль качества лекарственных средств, их стандартизация, изучение специфических фармакологических свойств, проведение доклинических исследований, разработка нормативно-технической документации для регистрации лекарственных средств на территории Узбекистана. За короткий срок в производство было внедрено около 10 препаратов.
За это время в институте открылись такие новые направления, как факультеты промышленной фармации и повышения квалификации фармацевтов, профессиональное образование, биотехнологии, клиническая фармация и косметика. В настоящее время в институте действуют следующие факультеты:
Институт успешно готовит научно-педагогические кадры в магистратуре и докторантуре, создан научный совет по защите PhD и докторских диссертаций.
С 1992 года в институте регулярно издается "Фармацевтический журнал," который стал зеркалом фармацевтической науки и практики в нашей республике. Создан веб-сайт журнала под названием https://farjur.uz (архивировано 3 декабря 2022 года на Wayback Machine) [1].
Сегодня фармацевтическая промышленность является одной из наиболее динамично развивающихся отраслей в нашей стране. Институт ежегодно поставляет в народное хозяйство более 300 кадров для развития фармацевтической отрасли. В институте 4 факультета готовят кадры в бакалавриате и магистратуре. Институт готовит кадры по 11 специальностям на факультетах "Фармация," "Совместный факультет," "Промышленная фармация" и "Повышение квалификации и переподготовка фармацевтов."
Вместе с тем на территории института будут действовать "Book-café," "Языковой центр," "Учебно-практический комплекс" и новая спортивная площадка для студентов.
Институт осуществляет подготовку специалистов по следующим направлениям:
На территории Ташкентского фармацевтического института имеются два студенческих общежития (СЖО), построенные в 1969 и 1977 годах. 26 октября 2019 года студенческое общежитие No1 было капитально отремонтировано и сдано в эксплуатацию студентам. Студенческие общежития No1 и No2 Института состоят из 4 этажей, на каждом из которых имеются все удобства. Общая вместимость студенческих общежитий рассчитана на 670 студентов. Число студентов, обучающихся в институте из-за рубежа и соседних республик, составляет 42 человека, и большинство из них проживает в студенческом общежитии. Также для иностранных студентов, прибывших в рамках программ академического обмена, выделены комнаты в студенческом общежитии.
Институт сотрудничает с Евроотделом Всемирной организации здравоохранения в специальном проекте по реформированию фармацевтического образования для стран Центральной Азии с вузами и организациями России, Казахстана, Украины, Пакистана, Индии, Китая.
Гордостью института являются такие самоотверженные люди, как Туляганов Рустам Турсунович Урманова Флюра Фаридовна, окончивший этот вуз.
Ташкентский фармацевтический институт активно работает в социальных сетях.
Если у вас возникли вопросы и предложения относительно данного института, вы можете обратиться по нижеследующему адресу и номерам: