Ўзбекистон Республикасининг Давлат байроғи 1991 йил 18 ноябрь куни қабул қилинган. Байроқ Ўзбекистоннинг мустақиллик, тарих ва миллий анъаналарини ифодалайди. Байроқ қуйидаги ранглар ва белгилардан иборат:
Тузилиши:
1. Мовий ранг: Тинчлик ва мусаффолик рамзи. Бу, шунингдек, Туркистоннинг осмони ва сувларини ифодалайди.
2. Оқ ранг: Поклик ва бегунаҳлик белгиси, Ўзбекистон халқи мақсадларининг соф ва ҳалоллигини акс эттиради.
3. Яшил ранг: Табиат ва янги ҳаётни ифодалайди, мамлакатда ҳаётнинг давомийлиги рамзи ҳисобланади.
4. Қизил чизиқлар: Ҳаёт энергиясини, одамлар ўртасидаги бир-бирига бўлган меҳр-муҳаббат ва алоқаларни англатади.
Белгилари:
Ўн икки юлдуз: Давлатнинг тарихий ва маданий анъаналарини ифодалайди, ўн икки юлдуз ғояси Шарқ маданиятида муҳим аҳамиятга эга.
Ҳилол: Ёш давлатнинг рамзи бўлиб, ислом цивилизацияси билан боғлиқ эканлигини билдиради.
Байроқдаги маъно:
Байроқ Ўзбекистоннинг ўтмиши, бугунги куни ва келажагини уйғун ҳолда акс эттиради. Ҳар бир элементи мамлакат халқининг тинчликсевар, барқарорликка интилишлари ва миллий қадриятларини акс эттиради.
Байроқ давлат суверенитетининг асосий рамзларидан бири бўлиб, уни ҳурмат қилиш ҳар бир фуқаронинг бурчидир.

Новости 18/11/2024 🇺🇿 18 ноября - день принятия Государственного флага Республики Узбекистан
Государственный флаг Республики Узбекистан был принят 18 ноября 1991 года. Флаг символизирует независимость, историю и национальные традиции Узбекистана. Флаг состоит из следующих цветов и символов:
Строение:
1. Голубой цвет: символ мира и чистоты. Это также символизирует небо и воды Туркестана.
2. Белый цвет: символ чистоты и безгрешности, отражает чистоту и честность целей народа Узбекистана.
3. Зеленый цвет: символизирует природу и новую жизнь, является символом продолжительности жизни в стране.
4. Красные линии: означают жизненную энергию, любовь и связи между людьми друг к другу.
Признаки:
Двенадцать звезд: символизируют исторические и культурные традиции государства, идея двенадцати звезд имеет важное значение в восточной культуре.
Хиляль символизирует молодое государство и означает, что оно связано с исламской цивилизацией.
Значение флага:
Флаг гармонично отражает прошлое, настоящее и будущее Узбекистана. Каждый элемент отражает миролюбивые, стабильные устремления и национальные ценности народа страны.
Флаг является одним из основных символов государственного суверенитета, уважение к которому является долгом каждого гражданина.