Олийгоҳлар 17/04/2025 Андижон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти
Андижон Қишлоқ Хўжалиги ва Агротехнологиялар Институти Ўзбекистон Республикасининг қишлоқ ва сув хўжалиги соҳалари учун юқори малакали мутахассислар тайёрлайдиган йирик олий таълим марказларидан биридир. Бугунги кунда республикада олиб борилаётган аграр ислоҳотларда институтнинг мутахассислари ва профессор-ўқитувчилари ҳал қилувчи роль ўйнаб, замонавий агротехнологиялар, қишлоқ хўжалигини рақамлаштириш ва барқарор ривожланиш йўналишларида янги кадрлар етиштирмоқда.
Институт тарихи
- 1964 йил: Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизатсиялаш муҳандислари институтининг Андижон филиали асосида Андижон Пахтачилик Институти номи билан ташкил этилди.
- 1992 йил: Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти И.А.Каримовнинг фармони билан институт Андижон Қишлоқ Хўжалик Институтига айлантирилди. Бу қарор қишлоқ хўжалиги соҳасидаги мутахассисликларни кенгайтиришга қаратилган эди.
- 2018 йил: Президент Ш.М.Мирзиёевнинг ПҚ-3704-сонли қарорига мувофиқ, Тошкент Давлат Аграр Университетининг Андижон филиали ташкил этилди.
- 2020 йил: Президентнинг ПҚ-4795-сонли қарори билан мустақил Андижон Қишлоқ Хўжалиги ва Агротехнологиялар Институти негизига қўйилди. Бу агротехнологиялар ва инновацион ёндашувларни ривожлантиришга йўналтирилган қадам бўлди.
60 йил давомида институт 23 000 дан ортиқ агроном, инженер-механик, гидромелиоратор, ветеринар ва бошқа мутахассисларни тайёрлаб, Ўзбекистоннинг қишлоқ хўжалиги тизимига катта ҳисса қўшди
Институтда 5 та факультет фаолият кўрсатади, уларда қуйидаги мутахассисликлар бўйича кадрлар тайёрланади:
1. Агробиология факультети: Ўсимликшунослик, агрокимё, селекция ва уруғчилик;
2. Агробизнес ва рақамли Иқтисодиёт факультети: Агрологистика, молия, маркетинг, агробизнесни бошқариш;
3. Агроинженерия ва гидромелиорация факультети: Қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш, гидротехника иншоотлари, сув ресурсларини бошқариш;
4. Ипакчилик ва тутчилик факультети: Ипак ишлаб чиқариш технологиялари, тут дарахтларини парвариш қилиш;
5. Ўсимликлар ҳимояси ва агрокимё факультети: Зараркунандаларга қарши кураш, органик деҳқончилик.
Институтда бакалавриат ва магистратура босқичларида 50 га яқин мутахассислик бўйича талабалар қабул қилинади.
Бакалавриат
• Бухгалтерия ҳисоби;
• Молия ва молиявий технологиялар;
• Бизнесни бошқариш;
• Маркетинг;
• Юриспруденция;
• Экология ва атроф-муҳит муҳофазаси;
• Технологик жараёнлар ва ишлаб чиқаришни автоматлаштириш;
• Қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш;
• Агрокимё ва тупроқшунослик;
• Тупроқ бонитировкаси ва ер дегредатсияс;
• Ўсимликлар ҳимояси ва карантини;
• Агрономия;
• Қишлоқ хўжалиги экинлари селекцияси ва уруғчилиги;
• Қишлоқ хўжалик маҳсулотларини сақлаш ва қайта ишлаш технологияси;
• Зооинженерия;
• Ипакчилик ва тутчилик;
• Мева-сабзавотчилик ва узумчилик;
• Доривор ўсимликларни етиштириш ва қайта ишлаш технологияси;
• Сув хўжалиги ва мелиорация;
• Гидротехника иншоотлари ва насос станцияларидан фойдаланиш;
• Ер кадастри ва ер тузиш;
• Ўрмончилик ва аҳоли яшаш жойларини кўкаламзорлаштириш;
• Ветеринария медицинаси.
• Электр таъминоти;
• Гидромелиорация ишларини механизациялаштириш;
• Қишлоқ хўжалик техникасини лойиҳалаштириш ва конструкциясини ишлаш;
• Агротупроқшунослик ва агрофизика;
• Агрокимё;
• Ўсимликшунослик;
• Органик деҳқончилик ва озиқ-овқат хавфсизлиги;
• Селекция ва уруғчилик;
• Қишлоқ хўжалик маҳсулотларини сақлаш ва дастлабки ишлаш;
• Чорвачилик;
• Мевачилик;
• Сабзавотчилик, полизчилик ва картошкачилик;
• Гидромелиорация;
• Насос станциялари ва қурилмалари;
• Мелиорация ва суғорма деҳқончилик;
• Сув тежамкор суғориш технологиялари;
• Ўрмончилик;
• Логистика.
Институт талабалари Эрасмус+, Меҳнаткаш талабалар алмашинуви каби дастурлар орқали дунёнинг етакчи университетларида стажировка ва таҳсил олиш имкониятига эга.
Андижон қишлоқ хўжалиги ва агротехнологиялар институти қуйидаги ижтимоий тармоқларда фаол фаолият олиб боради:

ВУЗы 17/04/2025 Андижанский институт сельского хозяйства и агротехнологий
Андижанский институт сельского хозяйства и агротехнологий является одним из крупнейших центров высшего образования в Республике Узбекистан, готовящих высококвалифицированных специалистов для отраслей сельского и водного хозяйства. В настоящее время специалисты и профессорско-преподавательский состав института играют ключевую роль в проводимых в республике аграрных реформах, готовя новые кадры в сферах современных агротехнологий, цифровизации сельского хозяйства и устойчивого развития.
История института
- 1964 год: На базе Андижанского филиала Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства был основан Андижанский институт хлопководства.
- 1992 год: Указом Первого Президента Узбекистана И.А.Каримова институт был преобразован в Андижанский сельскохозяйственный институт. Это решение было направлено на расширение спектра специальностей в области сельского хозяйства.
- 2018 год: В соответствии с постановлением Президента Ш.М.Мирзиёева No ПП-3704 был создан Андижанский филиал Ташкентского государственного аграрного университета.
- 2020 год: Постановлением Президента No ПП-4795 на базе филиала был основан самостоятельный Андижанский институт сельского хозяйства и агротехнологий. Это был шаг, направленный на развитие агротехнологий и инновационных подходов.
За 60 лет институт подготовил более 23 000 агрономов, инженеров-механиков, гидромелиораторов, ветеринаров и других специалистов, внеся значительный вклад в сельскохозяйственную систему Узбекистана.
В Институте функционируют 5 факультетов, на которых осуществляется подготовка кадров по следующим специальностям:
1. Факультет агробиологии: Растениеводство, агрохимия, селекция и семеноводство;
2. Факультет агробизнеса и цифровой экономики: Агрологистика, финансы, маркетинг, управление агробизнесом;
3. Факультет агроинженерии и гидромелиорации: Механизация сельского хозяйства, гидротехнические сооружения, управление водными ресурсами;
4. Факультет шелководства и тутоводства: Технологии производства шелка, выращивание тутовых деревьев;
5. Факультет защиты растений и агрохимии: Борьба с вредителями, органическое земледелие.
В институте принимают студентов по около 50 специальностям бакалавриата и магистратуры.
Бакалавриат
• Бухгалтерский учет;
• Финансы и финансовые технологии;
• Маркетинг;
• Юриспруденция;
• Автоматизация технологических процессов и производства;
• Механизация сельского хозяйства;
• Бонитировка почв и деградация земель;
• Защита и карантин растений;
• Агрономия;
• Селекция и семеноводство сельскохозяйственных культур;
• Технология хранения и переработки сельскохозяйственной продукции;
• Зооинженерия;
• Шелководство и тутоводство;
• Плодоовощеводство и виноградарство;
• Технология выращивания и переработки лекарственных растений;
• Водное хозяйство и мелиорация;
• Эксплуатация гидротехнических сооружений и насосных станций;
• Земельный кадастр и землеустройство;
• Лесоводство и озеленение населенных пунктов;
• Ветеринарная медицина.
• Электроснабжение;
• Механизация гидромелиоративных работ;
• Проектирование и конструирование сельскохозяйственной техники;
• Агропочвоведение и агрофизика;
• Агрохимия;
• Растениеводство;
• Органическое земледелие и продовольственная безопасность;
• Селекция и семеноводство;
• Хранение и первичная обработка сельскохозяйственной продукции;
• Животноводство;
• Плодоводство;
• Овощеводство, бахчеводство и картофелеводство;
• Гидромелиорация;
• Насосные станции и установки;
• Мелиорация и орошаемое земледелие;
• Водосберегающие технологии орошения;
• Лесоводство;
• Логистика.
Студенты института имеют возможность пройти стажировку и обучение в ведущих университетах мира по таким программам, как Erasmus+ и программам обмена студентами.
Андижанский институт сельского хозяйства и агротехнологий активно ведет деятельность в следующих социальных сетях:
Если у вас имеются дополнительные вопросы или предложения, вы можете обратиться по следующему адресу и номерам телефонов: