Олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлари классификатори бўйича турдош таълим йўналишлари рўйхати билан танишинг. Бу ҳақда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги маълум қилди.
Маълумот учун, қуйидаги таълим йўналишлари соҳа (тармоқ, йўналиш, фаолият тури) бўйича мос таълим йўналишлари (мутахассисликлари) гуруҳига турдош ҳисобланади:
Касб таълими (бакалавриат таълим йўналишлари бўйича);
профессионал таълим (бакалавриат таълим йўналишлари бўйича);
хизмат кўрсатиш техника ва технологияси (хизмат кўрсатиш тармоқлари бўйича);
хизматлар соҳаси (фаолият турлари ва йўналишлари бўйича).
Шунингдек, вазирлик кўчириш ёки қайта тиклашга ариза топширганларнинг илгари таълим олган йўналишлари (мутахассисликлари) амалдаги классификаторга мувофиқлаштирилиб, инобатга олинишини қўшимча қилди.

See the list of related areas of study according to the Classifier of Higher Education Directions and Specialties. This was reported by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
For reference, the following educational areas are related to the group of corresponding educational areas (specialties) by field (industry, direction, type of activity):
Professional education (in the areas of undergraduate education);
vocational education (in the areas of bachelor's degree);
service equipment and technology (by service sector);
service sector (by types and areas of activity).
The ministry also added that the areas (specialties) previously studied by those applying for resettlement or reinstatement will be brought into line with the current classifier and taken into account.