Олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлари классификатори бўйича турдош таълим йўналишлари рўйхати билан танишинг. Бу ҳақда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги маълум қилди.
Маълумот учун, қуйидаги таълим йўналишлари соҳа (тармоқ, йўналиш, фаолият тури) бўйича мос таълим йўналишлари (мутахассисликлари) гуруҳига турдош ҳисобланади:
Касб таълими (бакалавриат таълим йўналишлари бўйича);
профессионал таълим (бакалавриат таълим йўналишлари бўйича);
хизмат кўрсатиш техника ва технологияси (хизмат кўрсатиш тармоқлари бўйича);
хизматлар соҳаси (фаолият турлари ва йўналишлари бўйича).
Шунингдек, вазирлик кўчириш ёки қайта тиклашга ариза топширганларнинг илгари таълим олган йўналишлари (мутахассисликлари) амалдаги классификаторга мувофиқлаштирилиб, инобатга олинишини қўшимча қилди.

Статьи 02/12/2024 Список смежных направлений для бакалавриата
Ознакомьтесь со списком смежных направлений образования по Классификатору направлений и специальностей высшего образования. Об этом сообщили в Министерстве высшего образования, науки и инноваций.
Для справки, следующие направления образования относятся к группе соответствующих направлений (специальностей) образования по отрасли (отрасли, направлению, виду деятельности):
Профессиональное образование (по направлениям образования бакалавриата);
профессиональное образование (по направлениям образования бакалавриата);
технику и технологию обслуживания (по отраслям обслуживания);
сфера услуг (по видам и направлениям деятельности).
Министерство также добавила, что направления (специальности) ранее обученных лиц, подавших заявки на переселение или восстановление, будут приведены в соответствие с действующим классификатором и учтены.