Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика университет (ЧДПУ) — Тошкент вилояти Чирчиқ шаҳрида жойлашган, педагогика йўналиши бўйича таълим берувчи университет ҳисобланади.
Университет Ўзбекистон Президентининг 2017 йил 27 июлдаги ПҚ-3152 сонли Қарорига асосан мактабгача, мактаб ва мактабдан ташқари таълим муассасаларининг тарбиячилар, бошланғич синф айниқса аниқ фанлар ва чет тиллари бўйича ўқитувчиларга бўлган эҳтиёжларини қондириш, туманлар ва қишлоқ жойларидаги таълим муассасаларини юқори малакали педагог кадрлар билан таъминлаш ҳамда халқаро стандартлар даражасига мос олий маълумотли педагог кадрлар тайёрлаш тизимини жойларда ташкил этишни янада такомиллаштириш ва таълим сифатини яхшилаш мақсадида ташкил этилган.
Чирчиқ давлат педагогика университетда ҳозирда қуйидаги факультетлар мавжуд:
Университетда 1000 талабага мўлжалланган талабалар турар жойи (ТТЖ) мавжуд. Бундан ташқари университет биносида қуйидагилар фаолият юритади:

Universities 25/01/2025 Chirchik State Pedagogical University
Chirchik State Pedagogical University of Tashkent Region (CHDPU) is a pedagogical university located in Chirchik, Tashkent Region.
The university was established in accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PP-3152 of July 27, 2017, to meet the needs of preschool, school and extracurricular educational institutions for educators, primary school teachers, especially teachers of exact sciences and foreign languages, to provide educational institutions in districts and rural areas with highly qualified pedagogical personnel, as well as to further improve the organization of the system of training pedagogical personnel with higher education at the level of international standards and improve the quality of education.
Chirchik State Pedagogical University currently has the following faculties:
• 1. Faculty of Mathematics and Informatics;
• 2. Faculty of Physics and Chemistry;
• 3. Faculty of Natural Sciences;
• 4. Faculty of Humanities;
• 5. Faculty of Pedagogy;
• 6. Preschool Education Faculty;
• 7. Faculty of Primary Education;
• 8. Faculty of Tourism;
• 9. Faculty of sports and pre-conscription military education;
• 10. Faculty of Art Studies.
The university has a student dormitory (SSH) with a capacity of 1000 students. In addition, the following operate in the university building: