Тахминан 9-10 йилларча олдин ёшлар билан турли мавзуларда миллий кутубхонада дебатлар ўтказардик. Юзлаб ёшлар, инглиз тили бўлсин, рус тили, корейс тили ҳатто япон тилидан ҳам жуда юқори даражада мулоқот қила олишар эди. Вақти-вақти билан, ҳаттоки кутубхонанинг биринчи қаватдаги залига сиғмас эдик...
Яқинда эслаб, таҳлил қилсам шу клубга аъзо бўлган аксарият ёшлар дунёнинг нуфузли университетларида таълим олишди, катта хорижий корхона ва ташкилотларда ҳозирда ишлаб келишмоқда. Энг муҳими улар жамоаларининг қон томири ёки асосий етакловчисига айланишган.
Менимча бундай табиий лидерларни тарбиялаб берган клубни такрорлаш қийин, аммо яқинда бир катта янгиликка кўзим тушиб қолди ва жуда суюндим.
"Ибрат фарзандлари" лойиҳасининг "Ибрат debate" клуби лидери Азизбек дунёнинг топ олийгоҳларидан бири бўлган Гарвард олийгоҳида ўқиш учун 100 фоизлик грант ютиб олди. (тасаввур қилаяпсизми, $400К, тўрт юз минг доллардан кўпроқ грантни Азизбек ютиб олган). Бу шунчаки хайратланарли. Қойил, Азизбек. Ота-онанингизга, устозларингизга раҳмат.
П.С. Маълумот учун: Ҳозирда Ёшлар ишлари агентлиги Ўзбекистонлик ёшларни Гарвард, Кембридж, Оксфорд ва бошқа шу каби топ олийгоҳларга йўналтириш учун "Топ 100" лойиҳаси доирасида уларни ўқишга тайёрлаб, юбормоқда.
Мактаб битирувчилари ҳам мазкур лойиҳаларда иштирок этиб, нуфузли олийгоҳ талабалари бўлиши мумкин. Бу лойиҳада иштирок этиш эса мутлақо бепул!

Новости 23/12/2024 Лидер клуба "Ibrat debate" проекта "Дети Ибрата" выиграл грант на обучение в Гарвардском университете
Примерно 9-10 лет назад мы проводили дебаты с молодежью на разные темы в национальной библиотеке. Сотни молодых людей, будь то англичане, русские, корейцы, могли общаться на очень высоком уровне, даже по сравнению с японским. Время от времени мы не могли поместиться даже в зале библиотеки на первом этаже...
Недавно я вспомнил и проанализировал, что большинство молодых людей, являющихся членами этого клуба, обучались в престижных университетах мира, сейчас работают на крупных зарубежных предприятиях и организациях. Самое главное, что они стали кровеносным сосудом или главным лидером их общины.
По-моему, трудно повторить клуб, воспитавший таких естественных лидеров, но недавно я увидел большое нововведение и очень обрадовался.
Лидер клуба "Ibrat debate" проекта "Ибрат фарзандлари" Азизбек выиграл 100-процентный грант на обучение в Гарвардском университете, который является одним из ведущих университетов мира. (Представьте себе, $400K, грант более четырехсот тысяч долларов выиграл Азизбек).
Это просто поразительно. Браво, Азизбек. Спасибо вашим родителям, учителям.
P.S. Для справки: В настоящее время Агентство по делам молодежи готовит и отправляет молодых людей из Узбекистана на обучение в рамках проекта "Топ-100" для направления их в такие ведущие университеты, как Гарвард, Кембридж, Оксфорд и другие.
Выпускники школ также могут принять участие в этих проектах и стать студентами престижных вузов. Участие в этом проекте абсолютно бесплатно!