Тахминан 9-10 йилларча олдин ёшлар билан турли мавзуларда миллий кутубхонада дебатлар ўтказардик. Юзлаб ёшлар, инглиз тили бўлсин, рус тили, корейс тили ҳатто япон тилидан ҳам жуда юқори даражада мулоқот қила олишар эди. Вақти-вақти билан, ҳаттоки кутубхонанинг биринчи қаватдаги залига сиғмас эдик...
Яқинда эслаб, таҳлил қилсам шу клубга аъзо бўлган аксарият ёшлар дунёнинг нуфузли университетларида таълим олишди, катта хорижий корхона ва ташкилотларда ҳозирда ишлаб келишмоқда. Энг муҳими улар жамоаларининг қон томири ёки асосий етакловчисига айланишган.
Менимча бундай табиий лидерларни тарбиялаб берган клубни такрорлаш қийин, аммо яқинда бир катта янгиликка кўзим тушиб қолди ва жуда суюндим.
"Ибрат фарзандлари" лойиҳасининг "Ибрат debate" клуби лидери Азизбек дунёнинг топ олийгоҳларидан бири бўлган Гарвард олийгоҳида ўқиш учун 100 фоизлик грант ютиб олди. (тасаввур қилаяпсизми, $400К, тўрт юз минг доллардан кўпроқ грантни Азизбек ютиб олган). Бу шунчаки хайратланарли. Қойил, Азизбек. Ота-онанингизга, устозларингизга раҳмат.
П.С. Маълумот учун: Ҳозирда Ёшлар ишлари агентлиги Ўзбекистонлик ёшларни Гарвард, Кембридж, Оксфорд ва бошқа шу каби топ олийгоҳларга йўналтириш учун "Топ 100" лойиҳаси доирасида уларни ўқишга тайёрлаб, юбормоқда.
Мактаб битирувчилари ҳам мазкур лойиҳаларда иштирок этиб, нуфузли олийгоҳ талабалари бўлиши мумкин. Бу лойиҳада иштирок этиш эса мутлақо бепул!

About 9-10 years ago, we held debates with young people on various topics in the national library. Hundreds of young people were able to communicate at a very high level, be it English, Russian, Korean, and even Japanese. From time to time we could not fit even in the hall of the library on the first floor.
Recently, I recalled and analyzed that most of the young people who became members of this club studied at prestigious universities around the world and are now working at large foreign enterprises and organizations. Most importantly, they became the lifeblood or the main driver of their communities.
I think it is hard to repeat the club that has nurtured such natural leaders, but recently I noticed a big news and was very pleased.
Azizbek, the leader of the "Ibrat debate" club of the "Ibrat Children" project, won a 100% grant to study at Harvard University, one of the top universities in the world. (Imagine $400K, more than four hundred thousand dollars in grant Azizbek won.)
It's just amazing. Nice work, Azizbek. Thank you to your parents and teachers.
P.S. For information: Currently, the Agency for Youth Affairs is preparing and sending Uzbek youth to study as part of the "Top 100" project to direct them to top universities such as Harvard, Cambridge, Oxford and others.
School graduates can also participate in these projects and become students of prestigious universities. Participation in this project is absolutely free!