Олийгоҳлар 20/11/2024 Ўзбекистон Миллий университети
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети (ЎзМУ) –   асрлик тарихга ва тажрибага эга отахон олий ўқув юрти ҳисобланади. Университетни ташкил этишдан асосий мақсад — Ўзбекистонда ва Ўрта Осиёда юқори таълимни ривожлантириш, маҳаллий кадрларни тайёрлаш ва илм-фанни тараққий эттиришдан иборат бўлган.                   XX асрнинг бошларида Тошкент ва Туркистон ўлкасининг жадал ривожланиши ҳамда Тошкент ва Самарқанддаги гимназиялар, Тошкент шаҳридаги ўқитувчилар семинарияси ва бошқа ўрта таълим муассасаларини битирган ўқимишли одамлар сонининг кўпайиши муносабати билан бу ерда олий ўқув юрти – вақтнинг энг юқори талабларига жавоб берадиган университетни очиш масаласи кескин кўтарилган.
Тайёргарлик ишлари жамоатчилик ва вилоят маъмурияти томонидан амалга оширилган. Тошкентдаги университетни очиш учун смета ва бошқа зарур ҳужжатлар 1914 йилга тайёрланган. Бироқ, биринчи жаҳон уруши режаларга тўсқинлик қилган.
Шунга қарамай, минтақада олий ўқув юртини очиш зарурати сақланиб қолган, шу сабабли 1917 йил 15-22 ноябрь кунлари Тошкентда бўлиб ўтган, Туркистон Советларининг III минтақавий қурултойида бу ерда олий ўқув юртини очишга қарор қилишган.
Миллий университетнинг дастлабки илдизи сифатида 1918 йилда очилган Халқ дорулфунуни кўрилади. Ушбу даргоҳнинг очилишида жадидлар катта ташаббус кўрсатган, жумладан Мунавварқори Абдурашидхонов маҳаллий аҳоли вакиллари билан ҳамкорликда тенг таълим олишга имкон берувчи олий таълим муассасани очишга муваффақ бўлишган. 1918 йил 12 май куни Тошкентнинг Эски шаҳар қисмида расман Мусулмон Халқ дорулфунунинг очилиш маросими бўлиб ўтган.
1918 йил Тошкент шаҳрида Туркистон халқ университети сифатида фаолиятини бошлаган университет турли йилларда турлича номлар билан фаолият олиб борган. Ҳар бир ўзгаришлар таълим йўналишлари ва илмий фаолиятининг  ҳам янги босқичга кўтарилишига сабаб бўлган.
• 1920-1923 йилларда Туркистон давлат университети;
• 1923-1960 йилларда Ўрта Осиё давлат университети (САГУ);
• 1960-2000 йилларда Тошкент давлат университети (Тошкент Давлат Университети);
• 1995 йил университетга Мирзо Улуғбек номи берилган;
• 2000 йил 28 январда Президент фармонига мувофиқ, университетга Миллий университет мақоми берилган.
Бугунги кунда университетда 17 та кафедра ва қуйидаги факультетлар фаолият олиб бормоқда:
Факультетлари:
• Математика;
• Амалий математика ва интеллектуал технологиялар;
• Физика;
• Биология;
• Экология;
• Кимё;
• Хорижий филология;
• Ижтимоий фанлар;
• Журналистика;
• Тарих;
• География ва геоахборот тизимлари;
• Геология ва муҳандислик геологияси;
• Гидрометеорология;
• Таэквондо ва спорт фаолияти;
• Ўзбек филологияси;
• Ўзбек-Исроил қўшма факультети.
Ушбу дорулфунунда таҳсил олган зиёлилардан Абдулла Орипов, Эркин Воҳидов, Саид Аҳмад, Озод Шарафиддинов, Турғун Азларов, Суюма Ғаниева Ўзбекистон Қаҳрамони олий унвонига, юзлаб профессор-ўқитувчилар Ўзбекистон Республикаси Фан арбоби унвонига, Буюк хизматлари учун ордени ва бошқа мукофотларга сазовор бўлганлар.
ЎзМУ матбуот котиби Илҳом Худайназаровнинг бизга берган маълумотларига кўра 2024 йилда университетнинг иқтидорли талабаларидан 210 нафари халқаро ва республика фан олимпиадаларида қатнашиб, 63 нафар талаба ғолиб бўлди. Талабалар 14 та олтин, 27 та кумуш, 22 та бронза медалларни қўлга киритишди. 2024-2025 ўқув йилида 24 талаба стипендиат бўлди. Шулардан Ўзбекистон Республикаси Президенти давлат стипендиясига – 5 нафар, Навоий номли давлат стипендиясига — 9 нафар, Улуғбек номли давлат стипендиясига – 5 нафар, Беруний номли давлат стипендиясига — 2 нафар, Ислом Каримов, Паҳлавон Маҳмуд ва Бобур номли давлат стипендияларига  – 1 нафардан талаба сазовор бўлди. Стипендия танловида олий таълим муассасалари ўртасида Ўзбекистон Милий университети стипендиялар сони бўйича 1-ўринда туради.
Бугунги кунда Миллий университетда 14 нафар академик, 250 дан ортиқ фан доктори ва профессорлар, 450 дан зиёд фан номзоди, фалсафа доктори ва доцентлар фаолият кўрсатмоқда, 1000 дан ортиқ ёш олимлар ва иқтидорли талабалар илмий тадқиқотлар олиб бормоқда.
Ўзбекистон Миллий университети 2025 йил учун дунёнинг энг яхши университетлари рейтинги – QS World University Rankings 2025 натижалари кўра, отахон даргоҳ 781-790-ўринларни қайд этиб, ТОП-1000 университетлар қаторидан жой олган.
Университетда шаклланган илмий мактаблар дунё миқёсида тан олинган. Бу борада академиклар Т.А.Саримсоқов, С.Х.Сирожиддинов, М.С.Салоҳиддинов, О.С.Содиқов, Ё.Х.Тўрақулов, Ж.А.Мусаев, С.А.Азимов, П.Қ.Ҳабибуллаев, Х.Абдуллаев, В.И.Попов, Т.Н.Долимов ва бошқаларнинг хизматлари беқиёс.
ЎзМУнинг қуйидаги битирувчилари бугун нафақат университетнинг балки бутун бир жамиятнинг фахри ҳисобланишади.   Университетнинг 100 дан ортиқ битирувчилари дунёнинг етакчи илмий ва таълим муассасалари ҳамда халқаро ташкилотларда раҳбар лавозимларида фаолият кўрсатиб келмоқда. Жумладан, ЎзМУнинг Таэквондо ва спорт фаолияти факультетида 11 нафар Жаҳон чемпиони, 13 нафар Осиё чемпионлари ва 140 дан ортиқ Ўзбекистон чемпионлари ва нуфузли халқаро спорт мусобақалари ғолиб ва совриндорлари таҳсил олади.
Париж-2024 Ёзги Олимпия ўйинларида олтин медалга сазовор бўлиб, икки карра Олимпия чемпионлигини қўлга киритган Улуғбек Рашитов, кумуш медалга эга чиқиб, таэквондо бўйича Олимпия ўйинларида медаль қўлга киритган биринчи аёл спортчи сифатида тарихга кирган Светлана Осипова ЎзМУнинг олтин кадрлари ҳисобланади.        Университет бакалавр ва магистратура босқичида кундузги, кечки ва сиртқи таълим шаклида қуйидаги мутахассисларни тайёрлайди:
Бакалавр йўналишлари:
• Хорижий тил ва адабиёт: инглиз тили;
• Миллий ғоя, маънавият асослари ва ҳуқуқ таълими;
• Филология ва тилларни ўқитиш: ўзбек тили;
• Филология ва тилларни ўқитиш: инглиз тили;
• Филология ва тилларни ўқитиш: немис тили;
• Филология ва тилларни ўқитиш: француз тили;
• Филология ва тилларни ўқитиш: рус тили;
• Таржима назарияси ва амалиёти: инглиз тили;
• Таржима назарияси ва амалиёти: немис тили;
• Таржима назарияси ва амалиёти: француз тили;
• Археология;
• Фалсафа;
• Антропология ва этнология;
• Сиёсатшинослик;
• Ахборот хизмати ва жамоатчилик билан алоқалар;
• Архившунослик;
• Солиқлар ва солиққа тортиш;
• Молия ва молиявий технологиялар;
• Банк иши;
• Жаҳон иқтисодиёти ва халқаро иқтисодий муносабатлар;
• Юриспрудентсия;
• Метрология ва иқлимшунослик;
• Экология ва атроф-муҳит муҳофазаси;
• География;
• Геология;
• Гидрология;
• Маханика ва математик моделлаштириш;
• Астрономия;
• Сейсмология ва сейсмометрия;
• Амалий математика;
• Ахборот хавфсизлиги;
• Сунъий интеллект;
• Кимё муҳандислиги;
• Гидрогеология ва муҳандислик геологияси;
• Геодезия ва геоинформатика;
• Картография ва масофадан зондлаш;
• Кадастр;
• Агрокимё ва тупроқшунослик;
• Ижтимоий иш;
• Спорт фаолияти: регби;
• Спорт фаолияти: таэквондо (WТФ);
• Спорт фаолияти: кураш;
• Спорт фаолияти: дзюдо;
• Спорт фаолияти: эркин кураш;
• Ҳаёт фаолияти хавфсизлиги.
(Жами – 54 та)
• Психология;
• Социология;
• Юрстпрудентсия;
• Экология ва атроф-муҳит;
(Жами – 28 та)
Кечки:
• Филология ва тилларни ўқитиш: рус тили.
(Жами – 8 та)
Масофавий:
• Амалий математика.
(Жами – 6 та)
Магистратура йўналишлари:
• Хорижий тил ва адабиёти: инглиз тили;
• Ижтимоий-гуманитар фанларни ўқитиш методикаси (маънавият асослари);
• Тарихшунослик, манбашунослик ва тарихий тадқиқот усуллари;
• Этнография, этнология ва антропология;
• Адабиётшунослик: ўзбек адабиёти;
• Адабиётшунослик: рус адабиёти;
• Лингвистика: рус тили;
• Лингвистика: инглиз тили;
• Лингвистика: француз тили;
• Лингвистика: немис тили;
• Лингвистика: ўзбек тили;
• Матншунослик ва адабий манбашунослик: ўзбек тили;
• Қиёсий тилшунослик, лингвистик таржимашунослик: инглиз тили;
• Компьютер лингвистикаси;
• Амалий сиёсатшунослик;
•
• Ҳужжатчилик, ҳужжатшунослик ва архившунослик;
• Давлат ва корпоратив стратегиялари;
• Макроиқтисодиёт;
• Молия;
• Бизнес ҳуқуқи;
• Давлат бошқаруви;
• Микробиология;
• Биофизика ва биокимё;
• Ядро физикаси ва технологиялари;
• Яримўтказгичлар физикаси;
• Тиббиёт физикаси;
• Фотоника;
• Математик иқтисодиёт;
• Актуал ва молиявий математика;
• Компьютер тизимлари ва уларнинг дастурий таъминоти;
• Ахборот тизимлари;
• Криптография ва криптоанализ;
• Қайта тикланувчан энергия манбалари;
• Тупроқшунослик;
• Жисмоний тарбия ва спорт менежменти, спорт тадбирларини ташкил этиш ва бошқариш.
(Жами 58 та)
Университетга қарашли 10 та талабалар турар жойлари мавжуд бўлиб, дастлаб жойлар сони 3600 тани ташкил этган. 2021 йилда университет талабалар турар жойларини икки ярусли кроватлар билан таъминлаш орқали қўшимча 1500 та ўринлар яратилиб, ётоқхона сиғими 5130 тага етказилган.
Ўзбекистон Миллий университетида 2024-2025 ўқув йилидаги бир йиллик контракт-тўлов миқдорини қуйидаги жадвалдан билиб олишингиз мумкин:
Ўзбекистон Миллий университети ҳақида сизда қўшимча саволлар туғилган бўлса қуйида кўрсатилган манзилга ва рақамларга мурожаат қилишингиз мумкин:
Манзил: 100174, Тошкент шаҳар, Олмазор тумани, Университет кўчаси, 4-уй
Телефон: +998 71 246 02 24
Факс: +998712460224
e-MAIL: DEVONXONA@NUU.UZ
Олий таълим – бу келажагингизни қуриш учун энг муҳим босқичдир. Янги билимлар ва кўникмаларни эгаллаш, сизни замонавий дунёда рақобатбардош, ижодий ва масъулиятли мутахассисга айлантиради. Билим олиш – бу ўз орзуларингизни амалга оширишнинг калитидир. Шундай экан, орзуларингиз ушалиши учун ҳаракатни бугундан бошланг.

ВУЗы 20/11/2024 Национальный университет Узбекистана
Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека (НУУз) - отечественное высшее учебное заведение с многовековой историей и опытом. Основной целью создания университета было развитие высшего образования в Узбекистане и Средней Азии, подготовка местных кадров и развитие науки.                                          В начале ХХ века в связи с бурным развитием Ташкентского и Туркестанского краев и увеличением количества образованных людей, окончивших гимназии в Ташкенте и Самарканде, учительскую семинарию в Ташкенте и другие средние учебные заведения, резко поднимается вопрос об открытии здесь высшего учебного заведения - университета, отвечающего самым высоким требованиям времени.
Подготовительная работа проводилась общественностью и областной администрацией. Смета и другие необходимые документы на открытие университета в Ташкенте были подготовлены к 1914 году. Однако первая мировая война помешала планам.
Несмотря на это, в регионе сохранялась необходимость открытия высшего учебного заведения, поэтому на III региональном съезде Туркестанских Советов, состоявшемся 15-22 ноября 1917 года в Ташкенте, было принято решение открыть здесь высшее учебное заведение.
В качестве первых корней национального университета рассматривается Народный университет, открытый в 1918 году. На открытии этого учебного заведения джадиды проявили большую инициативу, в том числе Мунавваркори Абдурашидханов смог открыть высшее учебное заведение, которое позволило получить равное образование в сотрудничестве с представителями местного населения. 12 мая 1918 года в старогородской части Ташкента состоялась официальная церемония открытия Мусульманского Народного университета.  Университет, начавший свою деятельность в 1918 году в Ташкенте как Туркестанский народный университет, в разные годы функционировал под разными названиями. Каждое изменение привело к подъему образовательных направлений и научной деятельности на новый уровень.
• Туркестанский государственный университет в 1920-1923 годах;
• Среднеазиатский государственный университет (САГУ) в 1923-1960 гг.;
• Ташкентский государственный университет (Ташкентский государственный университет) в 1960-2000 годах;
• в 1995 году университет был назван в честь Мирзо Улугбека;
• Указом Президента от 28 января 2000 года университету присвоен статус Национального университета.
В настоящее время в университете действуют 17 кафедр и следующие факультеты:
• Прикладная математика и интеллектуальные технологии;
• Экология;
• Иностранная филология;
• Социальные науки;
• Журналистика;
• История;
• Географические и геоинформационные системы;
• Геология и инженерная геология;
• Гидрометеорология;
• Таэквондо и спортивная деятельность;
• Узбекская филология;
• Совместный узбекско-израильский факультет.
Образовавшиеся в этом университете представители интеллигенции Абдулла Арипов, Эркин Вахидов, Саид Ахмад, Озод Шарафиддинов, Тургун Азларов, Суюма Ганиева удостоены высшего звания Героя Узбекистана, сотни профессоров и преподавателей удостоены звания "Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан," ордена "За выдающиеся заслуги" и других наград.
По информации, предоставленной нам пресс-секретарем НУУз Ильхомом Худайназаровым, в 2024 году 210 талантливых студентов университета приняли участие в международных и республиканских предметных олимпиадах, 63 студента стали победителями. Студенты завоевали 14 золотых, 27 серебряных и 22 бронзовые медали. В 2024-2025 учебном году стипендиатами стали 24 студента. Из них государственную стипендию Президента Республики Узбекистан получили - 5, государственную стипендию имени Навои - 9, государственную стипендию имени Улугбека - 5, государственную стипендию имени Беруни - 2, государственные стипендии имени Ислама Каримова, имени Пахлавона Махмуда и имени Бабура - по 1 студенту. Национальный университет Узбекистана занимает 1-е место среди высших учебных заведений по количеству стипендий.
Сегодня в Национальном университете работают 14 академиков, более 250 докторов и профессоров наук, более 450 кандидатов наук, докторов философии и доцентов, более 1000 молодых ученых и одаренных студентов проводят научные исследования.
По результатам рейтинга лучших университетов мира QS World University Rankings 2025 Национальный университет Узбекистана занял 781-790-е место и вошел в ТОП-1000 университетов.
Научные школы, сформированные в университете, признаны во всем мире. В этом отношении неоценимы заслуги академиков Т.А.Саримсакова, С.Х.Сирожиддинова, М.С.Салохиддинова, О.С.Содикова, Ё.Х.Туракулова, Ж.А.Мусаева, С.А.Азимова, П.К.Хабибуллаева, Х.Абдуллаева, В.И.Попова, Т.Н.Долимова и других.
Следующие выпускники НУУз сегодня являются гордостью не только университета, но и всего общества.     Более 100 выпускников университета работают на руководящих должностях в ведущих мировых научных и образовательных учреждениях и международных организациях. В частности, на факультете таэквондо и спортивной деятельности НУУз обучаются 11 чемпионов мира, 13 чемпионов Азии и более 140 чемпионов Узбекистана, а также победители и призеры престижных международных спортивных соревнований.
Золотыми кадрами НУУз являются Улугбек Рашитов, завоевавший золотую медаль на летних Олимпийских играх Париж-2024 и двукратный олимпийский чемпион, Светлана Осипова, ставшая первой женщиной, завоевавшей серебряную медаль на Олимпийских играх по тхэквондо.   Университет на этапе бакалавриата и магистратуры в очной, вечерней и заочной форме обучения подготавливает следующих специалистов:
• Иностранный язык и литература: английский язык;
• Филология и обучение языкам: узбекский язык;
• Филология и обучение языкам: английский язык;
• Филология и обучение языкам: немецкий язык;
• Филология и преподавание языков: французский язык;
• Филология и обучение языкам: русский язык;
• Теория и практика перевода: английский язык;
• Теория и практика перевода: немецкий язык;
• Теория и практика перевода: французский язык;
• Археология;
• Философия;
• Антропология и этнология;
• Политология;
• Информационная служба и связь с общественностью;
• Архивоведение;
• Налоги и налогообложение;
• Финансы и финансовые технологии;
• Банковское дело;
• Мировая экономика и международные экономические отношения;
Юриспруденция.
• метрология и климатология;
• География;
• Геология;
• Гидрология;
• Механическое и математическое моделирование;
• Астрономия;
• Сейсмология и сейсмометрия;
• Информационная безопасность;
• Искусственный интеллект;
• Химическая инженерия;
• Гидрогеология и инженерная геология;
• Геодезия и геоинформатика;
• Картография и дистанционное зондирование;
• Кадастр;
• Социальная работа;
• Спортивная деятельность: регби;
• Спортивная деятельность: таэквондо (WTF);
• Спортивная деятельность: борьба;
• Спортивная деятельность: дзюдо;
• Спортивная деятельность: вольная борьба;
• Безопасность жизнедеятельности.
(Всего - 54)
Социология;
• Юристпруденция;
• Экология и окружающая среда;
(всего - 28)
• Филология и обучение языкам: русский язык.
(всего - 8)
Дистанционный:
Прикладная математика.
(всего - 6)
• Методика преподавания социально-гуманитарных дисциплин (основы духовности);
Историография, источниковедение и методы исторических исследований;
• Этнография, этнология и антропология;
• Литературоведение: узбекская литература;
• Литературоведение: русская литература;
• Лингвистика: русский язык;
• Лингвистика: английский язык;
• Лингвистика: французский язык;
• Лингвистика: немецкий язык;
• Лингвистика: узбекский язык;
Текстология и литературное источниковедение: узбекский язык;
• Сравнительное языкознание, лингвистическое переводоведение: английский язык;
• Компьютерная лингвистика;
• Практическое политиковедение;
• Документальное дело, документоведение и архивоведение;
• Государственные и корпоративные стратегии;
• Макроэкономика;
• Финансы;
• Бизнес-право;
• Государственное управление;
• Микробиология;
• Биофизика и биохимия;
• Ядерная физика и технологии;
• Физика полупроводников;
• Медицинская физика;
• Фотоника;
• Математическая экономика;
• Актуальная и финансовая математика;
Компьютерные системы и их программное обеспечение;
• Информационные системы;
• криптография и криптоанализ;
• Возобновляемые источники энергии;
Почвоведение;
• Спортивная карьера: таэквондо (WTF)
• Управление физической культурой и спортом, организация и управление спортивными мероприятиями.
(всего 58)
Университет располагает 10 студенческими общежитиями, первоначально количество мест составляло 3600. В 2021 году за счет обеспечения двухъярусными кроватями студенческих общежитий университета дополнительно создано 1500 мест, а вместимость общежитий увеличена до 5130. Размер годового контракта-платы в Национальном университете Узбекистана на 2024-2025 учебный год вы можете узнать из следующей таблицы:
Если у вас возникли дополнительные вопросы о Национальном университете Узбекистана, обращайтесь по адресу и номерам, указанным ниже.
Адрес: 100174, г. Ташкент, Алмазарский район, ул. Университетская, 4
• Телефон: +998 71 246 02 24
• Факс: +998712460224
• e-MAIL: DEVONXONA@NUU.UZ
Высшее образование - важнейший этап в построении вашего будущего. Приобретение новых знаний и навыков сделает вас конкурентоспособным, творческим и ответственным специалистом в современном мире. Получение знаний - это ключ к осуществлению своих желаний. Поэтому начните действовать сегодня, чтобы ваши мечты сбылись.