Иқтисодчи, қишлоқ хўжалиги, нефть ва газ саноати, электр ва иссиқлик энергетикаси, озиқ-овқат саноати, кимёвий технология ва халқ хўжалигининг бошқа тармоқлари ҳамда таълим соҳаси учун юқори малакали муҳандислар, иқтисодчи ва муҳандис-педагог бакалаврлар ва мутахассислар тайёрлайдиган олий ўқув юрти ҳисобланади.
Институт даставвал 1975 йилда ташкил этилган бўлиб, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизатсиялаш муҳандислари институтининг Қарши филиали деб юритилган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 1992 йил 28 февралдаги 356-сонли фармонига мувофиқ Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш муҳандислари институтининг Қарши филиали негизида Қарши аграр - иқтисодиёт институти ташкил этилган. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1995 йил 3 июндаги 211-сонли қарорига асосан Қарши аграр - иқтисодиёт институти ва Тошкент давлат техника университети Қарши филиали негизида Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институти ташкил қилинган.
Айни пайтда институтда қуйидаги 6 та факультет фаолият кўрсатмоқда.
29 та таълим йўналишлари бўйича 7738 нафар бакалаврлар, 17 та мутахассисликлар бўйича 264 дан ортиқ магистрлар, 1163 нафар сиртқи таълим йўналишларида таҳсил олмоқда. Ёшларга 571 дан ортиқ профессор-ўқитувчилар таълим-тарбия беришмоқда. Уларнинг 18 нафари фан доктори, профессорлар, 120 нафари фан номзоди, доцентлардир.
Институтда қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини механизатсиялаш, халқ хўжалиги иқтисодиёти, агрономия, нефть ва газ иши, электрон технология соҳалари бўйича илмий текшириш ишлари олиб борилади. институт қошида интернат, академик лицей, бизнес мактаблари, мутахассислар малакасини ошириш бўлими, "Иқтидорли талабалар билан ишлаш", "Ахборот технологиялари ва масофавий таълим" марказлари, кичик босмахона фаолият кўрсатади.
Институтда 31 та кафедра, кутубхонада 230 мингдан ортиқ китоблар мавжуд. Институт ташкил этилгандан буён 18 мингдан ортиқ юқори малакали мутахассис ва бакалаврлар тайёрланди.
Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институтида 5 та талабалар турар жойлари мавжуд, унда бугунги кунда 905 нафар талаба-ёшлар яшамоқда.
Талабаларнинг ТТЖларга бўлган эҳтиёжи 1400 нафарни ташкил этмоқда.
Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институти айни пайтда 110 дан ортиқ хорижий таълим муассасалари билан таълим ва илмий тадқиқот соҳасида ҳамкорлик шартномалари ва алмашинув меморандумлари тузиб, улар билан фаол ишлаб келмоқда. Институт Россия, АҚШ, Германия, Туркия, Латвия, Греция, Литва, Португалия, Руминия, Полша ва бошқалар мамлакатларнинг олий ўқув юртлари билан ҳамкорлик қилади. Хусусан; Белорусия Давлат Техника Университети, Испаниядаги Ла Лагуна университети ва бошқалар. Институтда талабаларнинг дам олиш оромгоҳи, соғломлаштириш маркази, спорт саройи мавжуд.

ВУЗы 31/01/2025 Каршинский инженерно-экономический институт
Является высшим учебным заведением, готовящим высококвалифицированных инженеров, экономистов и инженеров-педагогов, бакалавров и специалистов для экономики, сельского хозяйства, нефтегазовой промышленности, электро-и теплоэнергетики, пищевой промышленности, химической технологии и других отраслей народного хозяйства, а также сферы образования.
Первоначально институт был основан в 1975 году и назывался Каршинским филиалом Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства. В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 28 февраля 1992 года No 356 на базе Каршинского филиала Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства образован Каршинский аграрно-экономический институт. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 июня 1995 года No 211 на базе Каршинского аграрно-экономического института и Каршинского филиала Ташкентского государственного технического университета создан Каршинский инженерно-экономический институт.
В настоящее время в институте действуют 6 факультетов.
• Факультет инженерной техники;
• Энергетический факультет;
• Факультет нефти и газа;
• факультет геологии и горного дела;
• Экономический факультет;
• факультет электроники и автоматики;
• Факультет промышленной технологии.
По 29 направлениям обучения обучаются 7738 бакалавров, более 264 магистров по 17 специальностям, 1163 заочных. Молодежь обучают и воспитывают более 571 профессора и преподаватели. Из них 18 докторов наук, профессоров, 120 кандидатов наук, доцентов.
В институте ведутся научно-исследовательские работы в области механизации сельскохозяйственного производства, народнохозяйственной экономики, агрономии, нефтегазового дела, электронных технологий. при институте действуют интернат, академический лицей, бизнес-школы, отдел повышения квалификации специалистов, центры "Работа с одаренными студентами," "Информационные технологии и дистанционное обучение," малая типография.
В институте 31 кафедра, в библиотеке более 230 тысяч книг. С момента создания института подготовлено более 18 тысяч высококвалифицированных специалистов и бакалавров.
В Каршинском инженерно-экономическом институте имеется 5 студенческих общежитий, в которых на сегодняшний день проживают 905 студентов.
• ТТЖ No1 рассчитан на 205 мест - 228 студентов;
• ТТЖ No2 - 120 студентов на 120 мест;
• ТТЖ No 3 рассчитан на 130 мест - 128 студентов;
• ТТЖ No 4 - 125 студентов на 130 мест;
• В ТТЖ No5 проживают 300 студентов, рассчитанных на 320 мест.
Потребность студентов в ТТЖ составляет 1400 человек.
В настоящее время Каршинский инженерно-экономический институт заключил договоры о сотрудничестве и меморандумы об обмене в сфере образования и научных исследований с более чем 110 зарубежными образовательными учреждениями и активно работает с ними. Институт сотрудничает с вузами России, США, Германии, Турции, Латвии, Греции, Литвы, Португалии, Румынии, Польши и других стран. В частности; Белорусский государственный технический университет, Университет Ла-Лагуна в Испании и другие. В институте есть лагерь отдыха студентов, оздоровительный центр, спортивный дворец.