Иқтисодчи, қишлоқ хўжалиги, нефть ва газ саноати, электр ва иссиқлик энергетикаси, озиқ-овқат саноати, кимёвий технология ва халқ хўжалигининг бошқа тармоқлари ҳамда таълим соҳаси учун юқори малакали муҳандислар, иқтисодчи ва муҳандис-педагог бакалаврлар ва мутахассислар тайёрлайдиган олий ўқув юрти ҳисобланади.
Институт даставвал 1975 йилда ташкил этилган бўлиб, Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизатсиялаш муҳандислари институтининг Қарши филиали деб юритилган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 1992 йил 28 февралдаги 356-сонли фармонига мувофиқ Тошкент ирригация ва қишлоқ хўжалигини механизациялаштириш муҳандислари институтининг Қарши филиали негизида Қарши аграр - иқтисодиёт институти ташкил этилган. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 1995 йил 3 июндаги 211-сонли қарорига асосан Қарши аграр - иқтисодиёт институти ва Тошкент давлат техника университети Қарши филиали негизида Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институти ташкил қилинган.
Айни пайтда институтда қуйидаги 6 та факультет фаолият кўрсатмоқда.
29 та таълим йўналишлари бўйича 7738 нафар бакалаврлар, 17 та мутахассисликлар бўйича 264 дан ортиқ магистрлар, 1163 нафар сиртқи таълим йўналишларида таҳсил олмоқда. Ёшларга 571 дан ортиқ профессор-ўқитувчилар таълим-тарбия беришмоқда. Уларнинг 18 нафари фан доктори, профессорлар, 120 нафари фан номзоди, доцентлардир.
Институтда қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришини механизатсиялаш, халқ хўжалиги иқтисодиёти, агрономия, нефть ва газ иши, электрон технология соҳалари бўйича илмий текшириш ишлари олиб борилади. институт қошида интернат, академик лицей, бизнес мактаблари, мутахассислар малакасини ошириш бўлими, "Иқтидорли талабалар билан ишлаш", "Ахборот технологиялари ва масофавий таълим" марказлари, кичик босмахона фаолият кўрсатади.
Институтда 31 та кафедра, кутубхонада 230 мингдан ортиқ китоблар мавжуд. Институт ташкил этилгандан буён 18 мингдан ортиқ юқори малакали мутахассис ва бакалаврлар тайёрланди.
Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институтида 5 та талабалар турар жойлари мавжуд, унда бугунги кунда 905 нафар талаба-ёшлар яшамоқда.
Талабаларнинг ТТЖларга бўлган эҳтиёжи 1400 нафарни ташкил этмоқда.
Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институти айни пайтда 110 дан ортиқ хорижий таълим муассасалари билан таълим ва илмий тадқиқот соҳасида ҳамкорлик шартномалари ва алмашинув меморандумлари тузиб, улар билан фаол ишлаб келмоқда. Институт Россия, АҚШ, Германия, Туркия, Латвия, Греция, Литва, Португалия, Руминия, Полша ва бошқалар мамлакатларнинг олий ўқув юртлари билан ҳамкорлик қилади. Хусусан; Белорусия Давлат Техника Университети, Испаниядаги Ла Лагуна университети ва бошқалар. Институтда талабаларнинг дам олиш оромгоҳи, соғломлаштириш маркази, спорт саройи мавжуд.

It is a higher educational institution that trains highly qualified engineers, economists and engineers-pedagogues, bachelors and specialists for economics, agriculture, oil and gas industry, electrical and thermal energy, food industry, chemical technology and other sectors of the national economy, as well as the field of education.
The institute was first established in 1975 and was called the Karshi branch of the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers. In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. 356 of February 28, 1992, the Karshi Agricultural and Economic Institute was established on the basis of the Karshi branch of the Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers. Based on the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 3, 1995, No. 211, the Karshi Engineering and Economic Institute was established on the basis of the Karshi Agrarian and Economic Institute and the Karshi branch of the Tashkent State Technical University.
Currently, the institute has 6 faculties.
7,738 bachelors are studying in 29 educational areas, more than 264 masters in 17 specialties, and 1,163 undergraduate students. More than 571 professors and teachers teach young people. Of these, 18 are doctors and professors, 120 are candidates and associate professors.
The institute conducts research in the fields of mechanization of agricultural production, national economy, agronomy, oil and gas business, electronic technology. The institute has a boarding school, academic lyceum, business schools, a department for advanced training of specialists, centers "Working with gifted students," "Information technologies and distance learning," and a small printing house.
The institute has 31 departments, the library has more than 230 thousand books. Since the establishment of the institute, more than 18 thousand highly qualified specialists and bachelors have been trained.
The Karshi Engineering and Economics Institute has 5 student dormitories, where 905 students live today.
The number of students requiring technical training is 1,400 people.
Currently, Karshi Engineering and Economic Institute has signed agreements and exchange memorandums with more than 110 foreign educational institutions in the field of education and research, and actively works with them. The institute cooperates with higher educational institutions of Russia, the USA, Germany, Turkey, Latvia, Greece, Lithuania, Portugal, Romania, Poland and other countries. In particular; Belarusian State Technical University, La Laguna University in Spain, and others. The institute has a student recreation center, a health center, and a sports palace.