O‘zbekistonda ta’lim tizimi yangi bosqichga ko‘tarilmoqda. Bu o‘zgarishlar markazida esa Xalqaro Nordik universiteti (XNU) turibdi – bu nafaqat zamonaviy, balki Shimoliy Yevropa, ayniqsa Finlandiyaning ilg‘or ta’lim yutuqlariga asoslangan yirik xususiy ta’lim klasteridir. U maktabgacha ta’limdan tortib oliy ta’limgacha bo‘lgan barcha bosqichlarni o‘z ichiga olgan yagona innovatsion model asosida faoliyat yuritadi.
Asos solingan tarix va xalqaro hamkorlik
Xalqaro Nordik Universiteti faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Ta’lim sifatini nazorat qilish Davlat inspeksiyasining №034528-sonli litsenziyasi asosida boshlagan. 2022-yil 27-may kuni Toshkentda o‘tkazilgan O‘zbekiston-Finlyandiya tashqi ishlar vazirlarining siyosiy maslahat yig‘ilishida ta’lim sohasida yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi. Oradan uch oy o‘tib, 2022-yil 8-sentyabr kuni Xalqaro Nordik universitetining rasmiy ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Ta’lim yo‘nalishlari va bosqichlari
Universitetda hozirda ikki asosiy fakultet faoliyat olib bormoqda: Iqtisodiyot va pedagogika fakulteti hamda Magistratura fakulteti. Ta’lim yo‘nalishlari esa zamon talablari va mehnat bozorining ehtiyojlari asosida shakllangan.
Qanday ta'lim xizmatlari bor?
BAKALAVRIAT (kunduzgi):
Iqtisodiyot;
Moliya va moliyaviy texnologiyalar;
Jahon iqtisodiyoti va xalqaro iqtisodiy munosabatlar;
Boshlang‘ich ta'lim;
Maktabgacha ta'lim;
Maxsus pedagogika;
Musiqa ta'limi;
Psixologiya;
Xorijiy til va adabiyoti;
Tarix;
Amaliy matematika;
Turizm va mehmondo‘stlik;
Jurnalistika.
QO‘SHMA DASTURLAR:
Kompyuter injiniringi (Finlandiya va Koreya);
Biznesni boshqarish (Finlandiya);
Sanoat muhandisligi va menejmenti (Finlandiya);
Iqtisodiyot (Koreya);
Moliya va moliyaviy texnologiyalar (Koreya).
MAGISTRATURA:
Pedagogika;
Ta'lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (Boshlang‘ich ta'lim);
Ta'lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (Maktabgacha ta'lim);
Jahon iqtisodiyoti;
Musiqa ta'limi va san'at;
Jurnalistika;
Kompyuter injiniringi;
Ma'lumotlar ilmi (data science);
Turizm va mehmondo‘stlik.
DOKTORANTURA, TAYANCH DOKTORANTURA VA MUSTAQIL IZLANUVCHILIK
Ixtisosliklar:
➖ 08.00.03 - Sanoat iqtisodiyoti;
➖08.00.07 - Moliya, pul muomalasi va kredit;
➖08.00.13 - Menejment;
➖ 13.00.02 - Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (sohalar boʻyicha);
➖ 13.00.07 – Ta’limda menejment;
➖ 13.00.01 – Pedagogika nazariyasi. Pedagogik ta’limotlar tarixi.
Universitet iqtidorli talabalarni moddiy qo‘llab-quvvatlash tizimini ham yo‘lga qo‘ygan. Har yili 5 nafargacha eng bilimli talabalar XNU grantiga ega bo‘lish imkoniyatiga ega. Shuningdek, ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalar farzandlari, o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari yuqori bo‘lgan talabalar uchun kontrakt to‘loviga 50 % chegirma taqdim etiladi.
Strategik hamkorlik – bilim va texnologiyalar almashinuvi
XNUning asosiy strategik hamkori – Finlandiyaning Kareliya amaliy fanlar universitetidir. Ta’lim dasturlari, metodologiyasi, boshqaruv tizimi, kadrlar malakasini oshirish – bularning barchasida Kareliya UAS tajribasi asos qilib olinadi. XNUda o‘qish 2+2 va 3+1 kabi qo‘shma dasturlar asosida amalga oshiriladi, ya’ni talaba o‘qishining bir qismini O‘zbekistonda, qolganini esa Finlyandiyada davom ettirishi mumkin.
Xalqaro Nordik universiteti hozirda quyidagi ijtimoiy tarmoqlarda faol faoliyat olib boradi:
Kelajak bu yerdan boshlanadi
Xalqaro Nordik Universiteti – bu nafaqat zamonaviy ta’lim maskani, balki yangi avlod yetakchilarini tayyorlovchi global ta’lim markazidir. Ta’limda ishonchli qadam tashlamoqchi bo‘lganlar uchun bu muassasa chinakam imkoniyatlar eshigini ochadi.

Система образования в Узбекистане выходит на новый уровень. В центре этих изменений находится Международный Нордический Университет (МНУ) - крупный частный образовательный кластер, основанный не только на современных, но и на передовых образовательных достижениях Северной Европы, особенно Финляндии. Он функционирует на основе единой инновационной модели, охватывающей все этапы от дошкольного до высшего образования.
История основания и международное сотрудничество
Международный Северный Университет начал свою деятельность на основании лицензии No 034528 Государственной инспекции по контролю качества образования при Кабинете Министров Республики Узбекистан. На состоявшейся 27 мая 2022 года в Ташкенте политической консультативной встрече министров иностранных дел Узбекистана и Финляндии были достигнуты важные договоренности о реализации новых проектов в сфере образования. Спустя три месяца, 8 сентября 2022 года, состоялось официальное открытие Международного Северного Университета.
Направления и этапы обучения
В настоящее время в университете функционируют два основных факультета: факультет экономики и педагогики и магистратура. Направления образования сформированы на основе современных требований и потребностей рынка труда.
Какие образовательные услуги предоставляются?
БАКАЛАВРИАТ (очная форма обучения):
Экономика;
Финансы и финансовые технологии;
Мировая экономика и международные экономические отношения;
Начальное образование;
Дошкольное образование;
Специальная педагогика;
Музыкальное образование;
Психология;
Иностранный язык и литература;
История;
Прикладная математика;
Туризм и гостеприимство;
Журналистика.
СОВМЕСТНЫЕ ПРОГРАММЫ:
Компьютерная инженерия (Финляндия и Корея);
Управление бизнесом (Финляндия);
Промышленная инженерия и менеджмент (Финляндия);
Экономика (Корея);
Финансы и финансовые технологии (Корея).
МАГИСТРАТУРА:
Педагогика;
Теория и методика обучения и воспитания (Начальное образование);
Теория и методика обучения и воспитания (Дошкольное образование);
Мировая экономика;
Музыкальное образование и искусство;
Журналистика;
Компьютерная инженерия;
Наука о данных (data science);
Туризм и гостеприимство.
ДОКТОРАНТУРА, БАЗОВАЯ ДОКТОРАНТУРА И САМОСТОЯТЕЛЬНОЕ СОИСКАТЕЛЬСТВО
Специальности:
➖ 08.00.03 - Экономика промышленности;
➖08.00.07 - Финансы, денежное обращение и кредит;
➖08.00.13 – Менеджмент;
➖ 13.00.02 - Теория и методика обучения и воспитания (по направлениям);
➖ 13.00.07 - Менеджмент в образовании;
➖ 13.00.01 - Теория педагогики. История педагогических учений.
Университет также наладил систему материальной поддержки талантливых студентов. Ежегодно до 5 наиболее успевающих студентов имеют возможность получить грант ХНУ. Кроме того, студентам из социально уязвимых семей с высокими показателями успеваемости предоставляется 50% скидка на оплату контракта.
Стратегическое партнерство - обмен знаниями и технологиями
Основным стратегическим партнером НМУ является Карельский университет прикладных наук в Финляндии. Образовательные программы, методология, система управления, повышение квалификации кадров - во всем этом за основу берется опыт Карельского УПН. Обучение в НМУ осуществляется на основе совместных программ 2+2 и 3+1, то есть студент может продолжить часть обучения в Узбекистане, а остальную - в Финляндии.
Международный Северный университет в настоящее время активно ведет деятельность в следующих социальных сетях:
Будущее начинается здесь
Международный Северный Университет - это не только современное учебное заведение, но и глобальный образовательный центр, готовящий лидеров нового поколения. Для тех, кто стремится сделать уверенный шаг в образовании, это учреждение открывает двери к настоящим возможностям.
Онлайн-платформа для подачи документов в XNU:
https://admission.nordicuniversity.org/
Для дополнительной информации:
Продолжайте следить за нами! Образовательный телеканал Ta'lim всегда готов делиться с вами последними новостями в сфере образования!