Янгиликлар 05/06/2025 5 июндан олий ва касбий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун қабул бошланади
Президентнинг ПФ-81-сон Фармонига  мувофиқ, олийгоҳлар бакалавриатига қабул жараёни икки босқичда — “аввал тест, сўнг танлов” тамойилига мувофиқ амалга оширилади.
🔹1-босқичда абитуриентлар ҳар йили 5 июндан 25 июнга қадар (25 июнь куни ҳам) тест синови топшириш учун my.uzbmb.uz сайтида онлайн рўйхатдан ўтади ҳамда қуйидагиларни танлайди:
🟢Фақат тест синовида иштирок этса:
✅фанлар мажмуаси;
✅таълим тили;
✅тест топшириш ҳудуди.
🟢Алоҳида иқтидор талаб этиладиган таълим йўналишлари бўйича касбий/ижодий имтиҳонларда иштирок этса:
➡️таълим тили;
➡️тест топшириш ҳудуди;
➡️алоҳида иқтидор талаб этиладиган таълим йўналиши;
➡️касбий (ижодий) имтиҳон топшириладиган олийгоҳ.
Олийгоҳларга кириш имтиҳонлари июль-август ойларида ўтказилади.
🔸2-босқичда абитуриентлар кириш имтиҳонлари тўлиқ якунланганидан сўнг 15 кун давомида my.uzbmb.uz сайти орқали қуйидагиларни танлайди:
➡️олий таълим муассасаси;
➡️бакалавриат таълим йўналиши;
➡️таълим шакли;
➡️танлов устуворлиги.
Абитуриент тест синовида тўплаган балларини имтиҳон ўтказилган куннинг эртасига билиши мумкин. Унинг талабаликка тавсия этилган ёки этилмагани қабул жараёнининг 2-босқичи тўлиқ якунлангандан кейин бир ҳафта муддатда Билимни баҳолаш агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
✔️ Техникумларда ўқиш истагини билдирган абитуриентлар олийгоҳларга қабулнинг якуний натижаси эълон қилинганидан сўнг 10 кун муддатда қуйидагиларни танлайди:
🟢техникум;
🟢касб ва мутахассислик;
🟢таълим шакли.
Натижа бир ҳафта муддатда Билимни баҳолаш агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Абитуриентлар ва уларнинг ота-оналарига қулайликлар яратиш мақсадида Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳамда барча олий таълим муассасаларида “Қабул-2025” штаби фаолияти йўлга қўйилди.
Бундан ташқари, фуқароларимиз Вазирликнинг 1006, Агентликнинг 1195 ишонч телефони ёки @ЭдуузУниверсалБотъга мурожаат қилган ҳолда ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишлари мумкин.

According to Presidential Decree No. UP-81, the admission process for bachelor's degree programs at higher educational institutions is carried out in two stages - following the principle of "test first, then selection."
🔹In the 1st stage, applicants register online at my.uzbmb.uz from June 5 to June 25 (including June 25) to take the test and choose:
🟢If participating only in the test:
✅subject combination;
✅language of instruction;
✅testing location.
🟢If participating in professional/creative exams for educational programs requiring special talent:
➡️language of instruction;
➡️testing location;
➡️educational program requiring special talent;
➡️university where professional (creative) exams are taken.
Entrance exams for universities will be held in July-August.
🔸In the 2nd stage, within 15 days after the completion of all entrance exams, applicants will select the following through my.uzbmb.uz:
➡️higher education institution;
➡️bachelor's degree program;
➡️form of study;
➡️selection priority.
Applicants can learn their test scores the day after the exam. Whether they have been recommended for admission or not will be announced on the official website of the Knowledge Assessment Agency within a week after the full completion of the 2nd stage of the admission process.
✔️ Applicants wishing to study at technical colleges will choose the following within 10 days after the announcement of final university admission results:
🟢technical college;
🟢profession and specialty;
🟢form of study.
The results will be published on the official website of the Agency for Assessment of Knowledge within a week.
To create convenience for applicants and their parents, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation and all higher education institutions have established an "Admission-2025" headquarters.
Additionally, citizens can get answers to their questions by contacting the Ministry's hotline at 1006, the Agency's hotline at 1195, or @EduuzUniversalBot.