Янгиликлар 05/06/2025 5 июндан олий ва касбий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун қабул бошланади
Президентнинг ПФ-81-сон Фармонига  мувофиқ, олийгоҳлар бакалавриатига қабул жараёни икки босқичда — “аввал тест, сўнг танлов” тамойилига мувофиқ амалга оширилади.
🔹1-босқичда абитуриентлар ҳар йили 5 июндан 25 июнга қадар (25 июнь куни ҳам) тест синови топшириш учун my.uzbmb.uz сайтида онлайн рўйхатдан ўтади ҳамда қуйидагиларни танлайди:
🟢Фақат тест синовида иштирок этса:
✅фанлар мажмуаси;
✅таълим тили;
✅тест топшириш ҳудуди.
🟢Алоҳида иқтидор талаб этиладиган таълим йўналишлари бўйича касбий/ижодий имтиҳонларда иштирок этса:
➡️таълим тили;
➡️тест топшириш ҳудуди;
➡️алоҳида иқтидор талаб этиладиган таълим йўналиши;
➡️касбий (ижодий) имтиҳон топшириладиган олийгоҳ.
Олийгоҳларга кириш имтиҳонлари июль-август ойларида ўтказилади.
🔸2-босқичда абитуриентлар кириш имтиҳонлари тўлиқ якунланганидан сўнг 15 кун давомида my.uzbmb.uz сайти орқали қуйидагиларни танлайди:
➡️олий таълим муассасаси;
➡️бакалавриат таълим йўналиши;
➡️таълим шакли;
➡️танлов устуворлиги.
Абитуриент тест синовида тўплаган балларини имтиҳон ўтказилган куннинг эртасига билиши мумкин. Унинг талабаликка тавсия этилган ёки этилмагани қабул жараёнининг 2-босқичи тўлиқ якунлангандан кейин бир ҳафта муддатда Билимни баҳолаш агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
✔️ Техникумларда ўқиш истагини билдирган абитуриентлар олийгоҳларга қабулнинг якуний натижаси эълон қилинганидан сўнг 10 кун муддатда қуйидагиларни танлайди:
🟢техникум;
🟢касб ва мутахассислик;
🟢таълим шакли.
Натижа бир ҳафта муддатда Билимни баҳолаш агентлигининг расмий веб-сайтида эълон қилинади.
Абитуриентлар ва уларнинг ота-оналарига қулайликлар яратиш мақсадида Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳамда барча олий таълим муассасаларида “Қабул-2025” штаби фаолияти йўлга қўйилди.
Бундан ташқари, фуқароларимиз Вазирликнинг 1006, Агентликнинг 1195 ишонч телефони ёки @ЭдуузУниверсалБотъга мурожаат қилган ҳолда ўзларини қизиқтирган саволларига жавоб олишлари мумкин.

Новости 05/06/2025 С 5 июня начинается прием в высшие и профессиональные образовательные учреждения
Согласно Указу Президента No УП-81, процесс приема в бакалавриат вузов осуществляется в два этапа - по принципу "сначала тест, затем конкурс."
🔹На 1-м этапе абитуриенты ежегодно с 5 по 25 июня (включительно) регистрируются онлайн на сайте my.uzbmb.uz для сдачи теста и выбирают:
🟢Если участвуют только в тестировании:
✅комплекс предметов;
✅язык обучения;
✅регион сдачи теста.
🟢Если участвуют в профессиональных/творческих экзаменах по направлениям образования, требующим особых способностей:
➡️язык обучения;
➡️регион сдачи теста;
➡️направление образования, требующее особых способностей;
➡️вуз, где сдаются профессиональные (творческие) экзамены.
Вступительные экзамены в вузы проводятся в июле-августе.
🔸На 2-м этапе абитуриенты в течение 15 дней после полного завершения вступительных экзаменов через сайт my.uzbmb.uz выбирают:
➡️высшее учебное заведение;
➡️направление бакалавриата;
➡️форму обучения;
➡️приоритетность выбора.
Абитуриент может узнать о набранных баллах на следующий день после проведения теста. Информация о том, рекомендован ли он к зачислению, будет опубликована на официальном сайте Агентства по оценке знаний в течение недели после полного завершения второго этапа процесса приема.
✔️ Абитуриенты, желающие учиться в техникумах, в течение 10 дней после объявления окончательных результатов приема в вузы выбирают:
🟢техникум;
🟢профессию и специальность;
🟢форму обучения.
Результат будет опубликован на официальном сайте Агентства по оценке знаний в течение недели.
С целью создания удобств для абитуриентов и их родителей в Министерстве высшего образования, науки и инноваций, а также во всех высших учебных заведениях организована работа штаба "Прием-2025."
Кроме того, наши граждане могут получить ответы на интересующие их вопросы, обратившись по телефонам доверия Министерства 1006, Агентства 1195 или @EduuzUniversalBot.