Янгиликлар 03/04/2025 Абитуриентлар ва уларнинг ота-оналари диққатига! ИД-карта олишни унутманг
Жорий йилда мактабни тамомлаб, олий таълим муассасаларига ҳужжат топширишни режалаштирган 16 ёшга тўлган мактаб битирувчилари ўз вақтида фуқаролик паспорти, яъни ИД-карта олишлари шарт.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги маълумотига кўра,  айни пайтда 16 ёшга тўлган 23 минг (5,1%) битирувчи ИД-карта олмаган.
ОТМларга абитуриентларнинг ҳужжатлари онлайн қабул қилинади. Онлайн ҳужжат топширишда абитуриентлар ёки биометрик паспорт, ёки ИД-карта маълумотларини киритиш талаб этилади.
❗️Шу боис, 16 ёшга тўлган мактаб битирувчилари ўз вақтида, яна ҳам аниқроғи ОТМга қабул жараёнлари бошлангунга қадар ИД-карта олиш ҳаракатида (ҳозир биометрик паспорт бермаяпти, фақат ИД-карта берилади) бўлишларини тавсия этамиз.

В этом году выпускники школ, достигшие 16-летнего возраста и планирующие подать документы в высшие учебные заведения, обязаны своевременно получить гражданский паспорт, то есть ID-карту.
По данным Министерства дошкольного и школьного образования, в настоящее время 23 тысячи (5,1%) выпускников, достигших 16-летнего возраста, не получили ID-карты.
Документы абитуриентов в вузы принимаются онлайн. При подаче документов онлайн от абитуриентов требуется ввести либо данные биометрического паспорта, либо ID-карты.
️Поэтому мы настоятельно рекомендуем выпускникам школ, достигшим 16-летнего возраста, своевременно, а точнее, до начала процесса приема в вузы, позаботиться о получении ID-карты (сейчас биометрический паспорт не выдается, выдается только ID-карта).
Не откладывайте это на потом, чтобы завтра, когда начнется подача документов, вы не столкнулись с большими очередями и не испытывали трудностей.