Янгиликлар 03/04/2025 Абитуриентлар ва уларнинг ота-оналари диққатига! ИД-карта олишни унутманг
Жорий йилда мактабни тамомлаб, олий таълим муассасаларига ҳужжат топширишни режалаштирган 16 ёшга тўлган мактаб битирувчилари ўз вақтида фуқаролик паспорти, яъни ИД-карта олишлари шарт.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги маълумотига кўра,  айни пайтда 16 ёшга тўлган 23 минг (5,1%) битирувчи ИД-карта олмаган.
ОТМларга абитуриентларнинг ҳужжатлари онлайн қабул қилинади. Онлайн ҳужжат топширишда абитуриентлар ёки биометрик паспорт, ёки ИД-карта маълумотларини киритиш талаб этилади.
❗️Шу боис, 16 ёшга тўлган мактаб битирувчилари ўз вақтида, яна ҳам аниқроғи ОТМга қабул жараёнлари бошлангунга қадар ИД-карта олиш ҳаракатида (ҳозир биометрик паспорт бермаяпти, фақат ИД-карта берилади) бўлишларини тавсия этамиз.

School graduates who have reached the age of 16 and plan to graduate from school this year and apply to higher educational institutions are required to obtain a civil passport, i.e., an ID-card, on time.
According to the Ministry of Preschool and School Education, 23 thousand (5.1%) graduates who have reached the age of 16 have not yet received an ID card.
Applicants' documents to universities will be accepted online. When submitting documents online, applicants are required to enter either biometric passport or ID-card information.
️Therefore, we recommend that school graduates who have reached the age of 16 be in the process of obtaining an ID-card (currently, they are not issuing biometric passports, only an ID-card will be issued) before the start of admission processes to universities.
Tomorrow, when the submission of documents begins, I want you not to have too many queues and not to struggle.