Янгиликлар 18/05/2025 Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Президент иқтидорли фарзандлари” ташаббусини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди
Ташаббус 3 асосий йўналишда амалга оширилади:
Ал-Беруний халқаро мактаби – унга юртимиз бўйлаб энг иқтидорли ўқувчилар саралаб олинади. Улар учун дунёнинг илғор тажрибалари асосида юқори даражада таълим берилади. Дарсларни хориждан жалб қилинган малакали устозлар олиб боради.
“Президент иқтидорли фарзандлари” миллий дастури – унга Ўзбекистон бўйлаб 3 000 нафар иқтидорли ўқувчи танлаб олинади ва олий ўқув юртларига кириш учун зарур бўлган билим ва кўникмалар билан қуроллантирилади. Ҳар йили “Ренессанс” оромгоҳида хорижий устозлар билан 3 ҳафталик интенсив сессиялар ташкил этилади. Ушбу икки йўналишдаги ўқувчилар Harvard, Yale, Princeton, UPenn, Cornell каби етакчи университетларга қисқа муддатли курсларга юборилади. Агар улар шу университетларга ўқишга қабул қилинса, “Эл-юрт умиди” жамғармаси ўқиш харажатларини молиялаштиради.
Президент иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш ҳамжамияти – у мамлакатнинг энг салоҳиятли интеллектуалларини бир жойга жамлайди. Уларга Ўзбекистондаги ислоҳотларда бевосита иштирок этиш, ўз ғоялари ва ташаббусларини илгари суриш имконияти яратилади. Ҳамжамият аъзолари вазирликлар, идоралар ва йирик компаниялар билан бевосита мулоқотда бўлади.
Азиз ёшлар, азиз ватандошлар, энди сиз кузатувчи эмас, бу тарихий жараённинг фаол иштирокчиси бўлишингиз мумкин.
Агар сиз тажрибали IT ёки халқаро алоқалар мутахассиси бўлсангиз ёки “ТОП-100” университетда таҳсил олиб, ушбу олийгоҳларга кириш борасида билим ва тажрибангиз билан бошқаларга йўл кўрсата олсангиз Биз айнан сизни қидиряпмиз!
Сафимизга қўшилишни истасангиз, ўзингиз ҳақингиздаги маълумотларни илова қилган ҳолда @uzedu_vazirbot манзилига юборинг, таклифларингизни ҳам йўллашингиз мумкин.

News 18/05/2025 The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to implement the 'President's Talented Children' initiative" has been adopted
The initiative will be implemented in 3 main directions:
Al-Beruni International School - the most talented students from across the country will be selected for this school. They will receive high-level education based on advanced global practices. Classes will be conducted by qualified teachers invited from abroad.
"President's Talented Children" National Program - 3,000 talented students from across Uzbekistan will be selected and equipped with the knowledge and skills necessary for university admission. Every year, three-week intensive sessions with foreign mentors are organized at the "Renaissance" camp. Students in these two tracks are sent to leading universities such as Harvard, Yale, Princeton, UPenn, and Cornell for short-term courses. If they are admitted to these universities, the "El-yurt umidi" Foundation will finance their tuition expenses.
President's Community for Supporting Talented Youth - it brings together the country's most capable intellectuals. They will be given the opportunity to directly participate in the reforms being carried out in Uzbekistan and to put forward their ideas and initiatives. Members of the community will be in direct contact with ministries, departments, and large companies.
Dear youth, dear compatriots, now you can be not just an observer, but an active participant in this historical process.
If you are an experienced IT or international relations specialist, or if you have studied at a TOP-100 university and can guide others with your knowledge and experience in gaining admission to these universities, we are looking for you!
If you want to join our ranks, send your information with details to @uzedu_vazirbot, and you can also send your suggestions.