Янгиликлар 18/05/2025 Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Президент иқтидорли фарзандлари” ташаббусини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди
Ташаббус 3 асосий йўналишда амалга оширилади:
Ал-Беруний халқаро мактаби – унга юртимиз бўйлаб энг иқтидорли ўқувчилар саралаб олинади. Улар учун дунёнинг илғор тажрибалари асосида юқори даражада таълим берилади. Дарсларни хориждан жалб қилинган малакали устозлар олиб боради.
“Президент иқтидорли фарзандлари” миллий дастури – унга Ўзбекистон бўйлаб 3 000 нафар иқтидорли ўқувчи танлаб олинади ва олий ўқув юртларига кириш учун зарур бўлган билим ва кўникмалар билан қуроллантирилади. Ҳар йили “Ренессанс” оромгоҳида хорижий устозлар билан 3 ҳафталик интенсив сессиялар ташкил этилади. Ушбу икки йўналишдаги ўқувчилар Harvard, Yale, Princeton, UPenn, Cornell каби етакчи университетларга қисқа муддатли курсларга юборилади. Агар улар шу университетларга ўқишга қабул қилинса, “Эл-юрт умиди” жамғармаси ўқиш харажатларини молиялаштиради.
Президент иқтидорли ёшларни қўллаб-қувватлаш ҳамжамияти – у мамлакатнинг энг салоҳиятли интеллектуалларини бир жойга жамлайди. Уларга Ўзбекистондаги ислоҳотларда бевосита иштирок этиш, ўз ғоялари ва ташаббусларини илгари суриш имконияти яратилади. Ҳамжамият аъзолари вазирликлар, идоралар ва йирик компаниялар билан бевосита мулоқотда бўлади.
Азиз ёшлар, азиз ватандошлар, энди сиз кузатувчи эмас, бу тарихий жараённинг фаол иштирокчиси бўлишингиз мумкин.
Агар сиз тажрибали IT ёки халқаро алоқалар мутахассиси бўлсангиз ёки “ТОП-100” университетда таҳсил олиб, ушбу олийгоҳларга кириш борасида билим ва тажрибангиз билан бошқаларга йўл кўрсата олсангиз Биз айнан сизни қидиряпмиз!
Сафимизга қўшилишни истасангиз, ўзингиз ҳақингиздаги маълумотларни илова қилган ҳолда @uzedu_vazirbot манзилига юборинг, таклифларингизни ҳам йўллашингиз мумкин.

Новости 18/05/2025 Принят Указ Президента Республики Узбекистан "О мерах по реализации инициативы "Одаренные дети Президента"
Инициатива будет реализована по 3 основным направлениям:
Международная школа Аль-Беруни - в нее отбираются самые талантливые ученики со всей страны. Им будет предоставлено высококачественное образование на основе передового мирового опыта. Занятия будут проводить квалифицированные преподаватели, привлеченные из-за рубежа.
Национальная программа "Одаренные дети Президента" - в нее будут отобраны 3 000 одаренных учащихся со всего Узбекистана, которые будут вооружены знаниями и навыками, необходимыми для поступления в высшие учебные заведения. Ежегодно в лагере "Ренессанс" организуются трехнедельные интенсивные сессии с иностранными преподавателями. Учащиеся по этим двум направлениям направляются на краткосрочные курсы в ведущие университеты, такие как Гарвард, Йель, Принстон, Пенсильванский университет и Корнелл. Если они будут приняты в эти университеты, фонд "Эл-юрт умиди" профинансирует расходы на обучение.
Сообщество поддержки талантливой молодежи Президента - оно объединяет самых перспективных интеллектуалов страны. Им будет предоставлена возможность непосредственно участвовать в реформах в Узбекистане, продвигать свои идеи и инициативы. Члены сообщества будут напрямую взаимодействовать с министерствами, ведомствами и крупными компаниями.
Дорогие юноши и девушки, дорогие соотечественники, теперь вы можете быть не просто наблюдателями, а активными участниками этого исторического процесса.
Если вы опытный IT-специалист или специалист по международным отношениям, или учитесь в университете из "ТОП-100" и можете поделиться своими знаниями и опытом поступления в эти вузы - мы ищем именно вас!
Если вы хотите присоединиться к нам, отправьте информацию о себе с приложением на адрес @uzedu_vazirbot, вы также можете отправить свои предложения.