Янгиликлар 16/05/2025 Президент: Янги ўқув йилидан мактаб директорлари, ўринбосарлари ва боғча мудираларининг иш ҳақи 7-10 миллион сўмдан ошади
Президент раислигидаги видеоселектор йиғилишида маълум қилинишича, охирги 7 йилда мактабгача ва мактаб таълими учун маблағ 7 карра оширилгани, жорий йилда бунга 60 триллион сўм йўналтирилаётгани таъкидланди.
Мактабларда 1 миллионга яқин боғчаларда 1,5 миллион янги ўринлар яратилди. Боғча билан қамров 3 карра ошиб, 78 фоизга етди.
Малака, тил билиш, янги баҳолаш тизими, фан олимпиадалари каби мезонлар асосида ўқитувчиларга 10 дан ортиқ устама жорий қилинди. Бундан самарали фойдаланган 60 минг ўқитувчи ҳозирда 8-12 миллион сўм маош оляпти.
https://t.me/uztdi/9623, мактаб ўқитувчилари маошига тенглашди. Янги ўқув йилидан мактаб директорлари, ўринбосарлари ва боғча мудираларининг иш ҳақи 7-10 миллион сўмдан ошади.

На видеоселекторном совещании под председательством президента было отмечено, что за последние семь лет финансирование дошкольного и школьного образования увеличилось в семь раз, и в этом году на эти цели выделяется 60 триллионов сумов.
В школах и около 1 миллиона детских садах создано 1,5 миллиона новых мест. Охват детскими садами увеличился в 3 раза и достиг 78 процентов.
На основе таких критериев, как квалификация, знание языка, новая система оценивания, предметные олимпиады, для учителей введено более 10 надбавок. 60 тысяч учителей, эффективно воспользовавшихся этим, в настоящее время получают зарплату в размере 8-12 миллионов сумов.
Заработная плата воспитателей детских садов увеличилась на 65%, сравнявшись с заработной платой школьных учителей. С нового учебного года заработная плата директоров школ, их заместителей и заведующих детскими садами превысит 7-10 миллионов сумов.