Қорақалпоқ давлат университети, Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети (қорақалпоқча: Бердақ атıндаǵı Қарақалпақ мáмлекетлик университети) — Қорақалпоғистондаги энг йирик олий ўқув юрти. Илмий ва педагог кадрлар тайёрлайди.
1976 йил Нукус шаҳрида Қорақалпоқ педагогика институти (1934 йил асос солинган) негизида ташкил этилган. Кейинчалик, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг 1992 йил 15 январдаги 274-сонли қарори билан университет Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети деб ўзгартирилди. Университетда 17 факультет, 49 кафедра, 30 дан ортиқ ўқув ва илмий лаборатория бор.
Бугунги кунда нафар 27330 нафар талабага 1072 дан ортиқ профессор-ўқитувчилар таълим бериб келмоқда. Университетда санаторий-профилакторий, "Умид" спорт соғломлаштириш оромгоҳи, ўқув-амалиёт базаси, 26 компьютер синфи, Бердақ миллий музейи, археология, ботаника ва зоология музейлари, маданият саройи, теннис корти спорт мажмуаси, амфитеатр, "Хурлимон" ансамбли, театр-студия. бизнес мактаби, 3 академик лицей, юридик клиника мавжуд. Университетнинг асосий кутубхонасида 470 мингдан зиёд асарлар сақланади.
Университет 36 таълим йўналиши бўйича бакалаврлар, 26 ихтисослик бўйича магистрантлар тайёрлайди. Ҳозирда университетда қуйидаги факультетлар фаолият олиб боради:
Университет бир қанча хорижий давлатларнинг нуфузли университет, институтлари ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик қилади.
Университетда "Қорақалпоқ университети" газетаси чиқади Университет ўзининг кичик босмахонасига эга бўлиб, унда профессор-ўқитувчиларнинг илмий асар ва ўқув-методик адабиётлари чоп этилади.

ВУЗы 04/05/2025 Каракалпакский государственный университет
Каракалпакский государственный университет имени Бердаха (каракалпакский: Berdaq atındaǵı Qaraqalpaq mámleketlik universiteti) - крупнейшее высшее учебное заведение в Каракалпакстане. Готовит научные и педагогические кадры.
Основан в 1976 году в городе Нукусе на базе Каракалпакского педагогического института (основанного в 1934 году). Впоследствии, согласно постановлению Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан No 274 от 15 января 1992 года, университет был переименован в Каракалпакский государственный университет имени Бердаха. В университете функционируют 17 факультетов, 49 кафедр, более 30 учебных и научных лабораторий.
В настоящее время более 1072 профессоров и преподавателей обучают 27 330 студентов. В университете функционируют санаторий-профилакторий, спортивно-оздоровительный лагерь "Умид," учебно-практическая база, 26 компьютерных классов, Национальный музей Бердаха, музеи археологии, ботаники и зоологии, Дворец культуры, теннисный корт, спортивный комплекс, амфитеатр, ансамбль "Хурлимон," театр-студия, бизнес-школа, 3 академических лицея и юридическая клиника. В основной библиотеке университета хранится более 470 тысяч произведений.
Университет готовит бакалавров по 36 направлениям образования и магистров по 26 специальностям. В настоящее время в университете функционируют следующие факультеты:
• Строительный факультет;
• Математический факультет;
• Юридический факультет;
• Факультет физической культуры;
• Факультет каракалпакской филологии и журналистики;
• Факультет искусствоведения;
• Архитектурный факультет;
• Экономический факультет
• Биологический факультет
• Физический факультет
• Факультет узбекской филологии;
• Факультет промышленных технологий;
• Факультет иностранных языков;
• Чимбайский факультет;
• Факультет географии и природных ресурсов;
• Химико-технологический факультет.
Университет сотрудничает с престижными университетами, институтами и международными организациями ряда зарубежных стран.
В университете издается газета "Каракалпакский университет." Университет располагает собственной небольшой типографией, где печатаются научные труды и учебно-методическая литература профессорско-преподавательского состава.