Қорақалпоқ давлат университети, Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети (қорақалпоқча: Бердақ атıндаǵı Қарақалпақ мáмлекетлик университети) — Қорақалпоғистондаги энг йирик олий ўқув юрти. Илмий ва педагог кадрлар тайёрлайди.
1976 йил Нукус шаҳрида Қорақалпоқ педагогика институти (1934 йил асос солинган) негизида ташкил этилган. Кейинчалик, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгесининг 1992 йил 15 январдаги 274-сонли қарори билан университет Бердақ номидаги Қорақалпоқ давлат университети деб ўзгартирилди. Университетда 17 факультет, 49 кафедра, 30 дан ортиқ ўқув ва илмий лаборатория бор.
Бугунги кунда нафар 27330 нафар талабага 1072 дан ортиқ профессор-ўқитувчилар таълим бериб келмоқда. Университетда санаторий-профилакторий, "Умид" спорт соғломлаштириш оромгоҳи, ўқув-амалиёт базаси, 26 компьютер синфи, Бердақ миллий музейи, археология, ботаника ва зоология музейлари, маданият саройи, теннис корти спорт мажмуаси, амфитеатр, "Хурлимон" ансамбли, театр-студия. бизнес мактаби, 3 академик лицей, юридик клиника мавжуд. Университетнинг асосий кутубхонасида 470 мингдан зиёд асарлар сақланади.
Университет 36 таълим йўналиши бўйича бакалаврлар, 26 ихтисослик бўйича магистрантлар тайёрлайди. Ҳозирда университетда қуйидаги факультетлар фаолият олиб боради:
Университет бир қанча хорижий давлатларнинг нуфузли университет, институтлари ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорлик қилади.
Университетда "Қорақалпоқ университети" газетаси чиқади Университет ўзининг кичик босмахонасига эга бўлиб, унда профессор-ўқитувчиларнинг илмий асар ва ўқув-методик адабиётлари чоп этилади.

Karakalpak State University, officially known as Berdakh Karakalpak State University (in Karakalpak: Berdaq atındaǵı Qaraqalpaq mámleketlik universiteti) - the largest higher education institution in Karakalpakstan. It prepares scientific and pedagogical personnel.
The university was established in 1976 in the city of Nukus on the foundation of the Karakalpak Pedagogical Institute (founded in 1934). Later, by Resolution No. 274 of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan dated January 15, 1992, the institution was renamed Berdakh Karakalpak State University. The university comprises 17 faculties, 49 departments, and more than 30 educational and scientific laboratories.
Today, 1,072 professors and teachers are providing education to 27,330 students. The university features a sanatorium-preventorium, the "Umid" sports and health recreation camp, an educational and practical base, 26 computer classrooms, the Berdakh National Museum, museums of archaeology, botany and zoology, a Palace of Culture, a tennis court sports complex, an amphitheater, the "Xurlimon" ensemble, a theater studio, a business school, 3 academic lyceums, and a legal clinic. The main library of the university houses over 470,000 works.
The university offers bachelor's degrees in 36 fields of study and master's programs in 26 specializations. Currently, the following faculties are operating at the university:
The university collaborates with prestigious universities, institutes, and international organizations from several foreign countries.
The university publishes the "Karakalpak University" newspaper. The university has its own small printing house, where scientific works and educational-methodological literature by professors and teachers are printed.