Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2024/2025 ўқув йили учун “Тергов фаолияти” бакалавриат таълим йўналишига қабул жорий йилнинг 1 февраль кунидан бошланади. Бу ҳақда АОКАда ўтказилган брифингда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Ахборот хизмати раҳбари Санобар Мансурова маълум қилди.
Қабул 4 босқичда ўтказилади:
Муассасада 2023-2024 ўқув йилидан бошлаб бакалавриатнинг “Тергов фаолияти” ҳамда юриспруденциянинг бошқа бакалавриат таълим йўналишларида юридик кадрларни тайёрлаш жорий этилган.
Академиянинг “Тергов фаолияти” йўналиши бўйича кундузги таълим шаклига ўқишга қабул қилиш танлов, тенг ҳуқуқлилик принциплари ва қабул қилишнинг ягона қоидалари асосида 4 босқичда:
тест синовлари босқичларда ташкил этилади.
Дастлабки танлов
Академиянинг “тергов фаолияти” йўналиши бўйича бакалавриат қабулига дастлабки танлов ҳарбийлаштирилган тузилмалар (Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Божхона қўмитаси, Ҳарбий прокуратура);
ҳарбийлаштирилмаган ташкилотлар (прокуратура органлари, шу жумладан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Мажбурий ижро бюроси)даги талабларни инобатга олган ҳолда алоҳида тартибда амалга оширилади.
Номзод жорий йилнинг 1 февралидан 1 мартига қадар Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг махсус электрон платформаси орқали рўйхатдан ўтиши ҳамда ҳарбийлаштирилган йўналиш бўйича – ҳудудий ички ишлар органларига;
ҳарбийлаштирилмаган йўналиш бўйича ҳудудий прокуратура органларига тегишли ҳужжатларни тақдим этиши лозим.
Ўқиш муддати 3 йил.
Академиянинг “тергов фаолияти” йўналишида бакалавриат дастури бўйича таълим олиш муддати уч йилни ташкил этади, битирувчиларга белгиланган давлат намунасидаги диплом берилади.
Таълим тиллари ўзбек ва рус тилида олиб борилади.
Ўқитиш ўзбек ва рус тилларида, давлат грантлари асосида ташкил этилади. Давлат грантлари асосида ўқишни тамомлаган Академия бакалавриатининг битирувчиларига ваколатли давлат органларида камида уч йил ишлаб бериш мажбурияти юкланади.
Абитуриентларга бошқа олий таълим ташкилотига кириш ҳуқуқи берилмайди.
Муҳим жиҳат: Академияга қабул қилишда абитуриентларга республиканинг бошқа олий таълим муассасаларига кириш имтиёзлари берилмайди. Академия битирувчилари давлат органларига хизматга қабул қилинганда фақат офицерлар таркибига кирувчи даражали унвон бериладиган лавозимларга тайинланади.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриатига кириш имтиҳонлари билан боғлиқ янгиликларни Академиянинг расмий веб-сайти ҳамда ижтимоий тармоқлар орқали кузатиб бориш мумкин.

Прием на обучение по направлению бакалавриата "Следственная деятельность" в Правоохранительной академии на 2024-2025 учебный год начнется с 1 февраля текущего года. Об этом на брифинге в АИМК сообщила руководитель Информационной службы Правоохранительной академии Санобар Мансурова.
Прием проводится в 4 этапа:
Начиная с 2023-2024 учебного года в учреждении внедрена подготовка юридических кадров по направлению "Следственная деятельность" бакалавриата и другим направлениям образования бакалавриата юриспруденции.
Прием на очную форму обучения по направлению "Следственная деятельность" Академии осуществляется на основе конкурса, принципов равноправия и единых правил приема в 4 этапа:
тестовые испытания будут организованы поэтапно.
Предпросмотр конкурса
Предварительный отбор на прием в бакалавриат по направлению "следственная деятельность" Академии военизированные структуры (Служба государственной безопасности, Министерство внутренних дел, Национальная гвардия, Таможенный комитет, Военная прокуратура);
осуществляются в особом порядке с учетом требований, предъявляемых к невоенизированным организациям (органам прокуратуры, в том числе Департаменту по борьбе с экономическими преступлениями, Бюро принудительного исполнения).
Регистрация кандидата с 1 февраля по 1 марта текущего года через специальную электронную платформу Агентства по оценке знаний и квалификаций при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан и в территориальные органы внутренних дел по военизированному направлению;
представлять соответствующие документы в территориальные органы прокуратуры по невоенизированному направлению.
Срок обучения 3 года.
Срок обучения по программе бакалавриата по направлению "следственная деятельность" Академии составляет три года, выпускникам выдается диплом установленного государственного образца.
Обучение ведется на узбекском и русском языках.
Обучение будет организовано на узбекском и русском языках на основе государственных грантов. На выпускников бакалавриата Академии, окончивших обучение на основе государственных грантов, возлагается обязанность проработать в уполномоченных государственных органах не менее трех лет.
Абитуриентам не предоставляется право поступления в другую высшую образовательную организацию.
При приеме в Академию абитуриентам не предоставляются льготы для поступления в другие высшие образовательные учреждения республики. Выпускники Академии при приеме на службу в государственные органы назначаются только на должности, на которые присваиваются классные чины офицерского состава.
Новости, связанные с вступительными экзаменами в бакалавриат Правоохранительной академии, можно наблюдать на официальном веб-сайте Академии и в социальных сетях.