Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академиясида 2024/2025 ўқув йили учун “Тергов фаолияти” бакалавриат таълим йўналишига қабул жорий йилнинг 1 февраль кунидан бошланади. Бу ҳақда АОКАда ўтказилган брифингда Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси Ахборот хизмати раҳбари Санобар Мансурова маълум қилди.
Қабул 4 босқичда ўтказилади:
Муассасада 2023-2024 ўқув йилидан бошлаб бакалавриатнинг “Тергов фаолияти” ҳамда юриспруденциянинг бошқа бакалавриат таълим йўналишларида юридик кадрларни тайёрлаш жорий этилган.
Академиянинг “Тергов фаолияти” йўналиши бўйича кундузги таълим шаклига ўқишга қабул қилиш танлов, тенг ҳуқуқлилик принциплари ва қабул қилишнинг ягона қоидалари асосида 4 босқичда:
тест синовлари босқичларда ташкил этилади.
Дастлабки танлов
Академиянинг “тергов фаолияти” йўналиши бўйича бакалавриат қабулига дастлабки танлов ҳарбийлаштирилган тузилмалар (Давлат хавфсизлик хизмати, Ички ишлар вазирлиги, Миллий гвардия, Божхона қўмитаси, Ҳарбий прокуратура);
ҳарбийлаштирилмаган ташкилотлар (прокуратура органлари, шу жумладан Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти, Мажбурий ижро бюроси)даги талабларни инобатга олган ҳолда алоҳида тартибда амалга оширилади.
Номзод жорий йилнинг 1 февралидан 1 мартига қадар Ўзбекистон Республикаси Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ҳузуридаги Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг махсус электрон платформаси орқали рўйхатдан ўтиши ҳамда ҳарбийлаштирилган йўналиш бўйича – ҳудудий ички ишлар органларига;
ҳарбийлаштирилмаган йўналиш бўйича ҳудудий прокуратура органларига тегишли ҳужжатларни тақдим этиши лозим.
Ўқиш муддати 3 йил.
Академиянинг “тергов фаолияти” йўналишида бакалавриат дастури бўйича таълим олиш муддати уч йилни ташкил этади, битирувчиларга белгиланган давлат намунасидаги диплом берилади.
Таълим тиллари ўзбек ва рус тилида олиб борилади.
Ўқитиш ўзбек ва рус тилларида, давлат грантлари асосида ташкил этилади. Давлат грантлари асосида ўқишни тамомлаган Академия бакалавриатининг битирувчиларига ваколатли давлат органларида камида уч йил ишлаб бериш мажбурияти юкланади.
Абитуриентларга бошқа олий таълим ташкилотига кириш ҳуқуқи берилмайди.
Муҳим жиҳат: Академияга қабул қилишда абитуриентларга республиканинг бошқа олий таълим муассасаларига кириш имтиёзлари берилмайди. Академия битирувчилари давлат органларига хизматга қабул қилинганда фақат офицерлар таркибига кирувчи даражали унвон бериладиган лавозимларга тайинланади.
Ҳуқуқни муҳофаза қилиш академияси бакалавриатига кириш имтиҳонлари билан боғлиқ янгиликларни Академиянинг расмий веб-сайти ҳамда ижтимоий тармоқлар орқали кузатиб бориш мумкин.

News 30/01/2025 Admission to the educational direction "Investigative activity" will begin on February 1
Admission to the Bachelor's degree "Investigative Activities" at the Law Enforcement Academy for the 2024/2025 academic year will start on February 1 of this year. This was reported by the head of the Information Service of the Law Enforcement Academy Sanobar Mansurova at a briefing at the AIMC.
Admission is carried out in 4 stages:
Starting from the 2023-2024 academic year, the institution has introduced the training of legal personnel in the direction of "Investigative activity" of the bachelor's degree and other areas of education of the bachelor's degree in jurisprudence.
Admission to the Academy's "Investigative Activity" course in the classroom is carried out on a competitive basis, based on the principles of equality and uniform admission rules, in 4 stages:
• preliminary competitions;
• a special psychological competition;
• written examination (dictator).
the test will be organized in stages.
Contest preview
Preliminary selection for admission to the bachelor's degree in the field of "investigative activity" of the Academy:
Militarized structures (State Security Service, Ministry of Internal Affairs, National Guard, Customs Committee, Military Prosecutor's Office);
are carried out in a special manner, taking into account the requirements for non-military organizations (prosecutor's offices, including the Department for Combating Economic Crimes, the Bureau of Compulsory Enforcement).
Registration of the candidate from February 1 to March 1 of this year through the special electronic platform of the Knowledge and Qualifications Assessment Agency under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan and territorial internal affairs bodies in the military direction;
submit the relevant documents to the territorial prosecutor's offices in the non-military direction.
The duration of training is 3 years.
The term of study in the bachelor's program in the field of "investigative activity" of the Academy is three years, graduates are issued a diploma of the established state standard.
Training is conducted in Uzbek and Russian languages.
The training will be organized in Uzbek and Russian languages on the basis of state grants. The bachelor's degree graduates of the Academy, who completed their studies on the basis of state grants, are obliged to work in the authorized state bodies for at least three years.
The applicants are not given the right to join another higher education institution. When admission to the Academy, applicants are not provided with benefits for admission to other higher educational institutions of the republic. Graduates of the Academy, upon admission to the service of state bodies, shall be appointed only to the posts to which officers' ranks are assigned.
News related to the entrance exams to the bachelor's degree of the Law Enforcement Academy can be observed on the official website of the Academy and on social networks.