Ҳа, талаба меҳнат шартномаси асосида ҳақ тўланадиган ишларда ишлаши мумкин. Қонунчиликда бундай фаолиятни чеклаш бўйича ҳеч қандай талаб ёки тақиқ мавжуд эмас.
Қонунчилик асослари
- Олий таълим тўғрисидаги низом (50-банд): Кундузги таълим шаклида ўқиётган талабаларга дарсдан бўш вақтларда (куннинг иккинчи ярмида) олий таълим муассасасида ёки бошқа ташкилотларда меҳнат шартномаси асосида ишлашга рухсат берилади. (Манба)
- Меҳнат кодекси (248-модда): Таълим муассасаларида ўқиётган ходимларга ишни таълим билан бирга олиб боришлари учун иш берувчи зарур шароитлар яратиб бериши шарт.
Талабалар мактабда дарс бера оладими?
- Ҳукуматнинг 646-сонли қарори (15.10.2021): Педагогика йўналишларида кундузги, кечки ва сиртқи бўлимларда таҳсил олаётган 3-курс талабалари мактабларда дарс бериш ҳуқуқига эга. (Манба)
- Дарс соатлари: Талабалар дарсдан бўш вақтларида мактабларда меҳнат фаолиятини олиб боришлари мумкин, аммо дарс соатлари талабанинг асосий ўқиш жараёнига халал бермаслиги шарт.
Қонунчилик талабларига мос шароитлар
- Иш берувчилар талабаларга таълим ва ишни бирга олиб бориш учун мослашувчан иш шароитларини тақдим этиши зарур.
- Олий таълим муассасалари ва иш берувчилар орасида талабанинг ўқиш жараёнини устуворлаштирган ҳолда ҳамкорлик ташкил этилади.
Талабалар таълим олган ҳолда иш фаолиятини олиб боришлари қонунийдир. Педагогика йўналишидаги талабаларга 3-курсдан бошлаб мактабларда дарс бериш имконияти яратилади. Бу эса талабаларнинг назарий билимларини амалиёт билан мустаҳкамлашга ёрдам беради.

Репосты 08/01/2025 Может ли студент учиться и работать?
Да, студент может работать на оплачиваемых работах на основе трудового договора. Законодательство не содержит никаких требований или запретов на ограничение такой деятельности.
Основы законодательства
• Положение о высшем образовании (пункт 50): Студентам, обучающимся по очной форме обучения, разрешается работать в высшем образовательном учреждении или других организациях на основе трудового договора в свободное от уроков время (во второй половине дня). (Источник)
• Трудовой кодекс (ст. 248): Работникам, обучающимся в образовательных учреждениях, работодатель обязан создать необходимые условия для совмещения работы с обучением.
Могут ли учащиеся преподавать в школе?
• Постановление Правительства No 646 (15.10.2021): Студенты 3-го курса, обучающиеся на дневном, вечернем и заочном отделениях по педагогическим направлениям, имеют право преподавать в школах. (Источник)
• Учебные часы: Студенты могут работать в школах в свободное от уроков время, но часы уроков не должны мешать основному процессу обучения студента.
Условия, соответствующие требованиям законодательства
• Работодатели должны предоставлять студентам гибкие условия работы для совмещения обучения и работы.
• Организуется сотрудничество между высшими учебными заведениями и работодателями с приоритетом процесса обучения студентов.
Законно, что студенты работают, получая образование. Студентам педагогического направления будет предоставлена возможность преподавать в школах с 3-го курса. Это помогает закрепить теоретические знания студентов практикой.