Янгиликлар 28/04/2025 Тошкент давлат педагогика университети бинолари ва талабалар турар-жойлари сотувга қўйилди
Davletov.uz телеграм-каналида Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университетининг ўнлаб бино ва иншоотлари сотувга қўйилгани ҳақида маълумот пост жойланди.
Иқтисодчи Отабек Бакиров эса ўзининг телеграмдаги саҳифасида ушбу ҳолатга нисбатан фикр билдирди.
“Талабалар ётоқхонаси ўзи дефицит, лекин ётоқхоналарни сотиш яна авж олмоқда. Тўғриси, бу масалада мантиқни тушуниш жуда қийин. Ҳукумат талабалар ётоқхоналари етишмовчилигини тан олиб, янги ётоқхоналар қурмоқда, бюджетдан ҳар йили юзлаб миллиард субсидия ажратилмоқда. Муаммонинг ижтимоий чуқурлиги шунчаликки, талабаларга ётоқхона етказиб бера олмагани учун, хусусий сектордан жой топаётган талабалар учун ижара ҳақининг бир қисмини қоплаб берилмоқда. Айни пайтда, ўзи дефицит бўлган ётоқхоналарни сотвориш тўхтагани йўқ”, – дейди Бакиров.
Ҳозирча ушбу ётоқхонада қанча талаба истиқомат қилиши ва бинолар сотилгач, университет талабалари қаерга кўчирилиши мумкинлиги ҳақида аниқ маълумот йўқ.
Шунингдек, 2024 йилнинг декабрь ойида АОКАда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ахборот хизмати раҳбари Назокат Абдуқундузова иштирокида ўтказилган брифингда республикадаги олийгоҳларда 27 364 ўринли талабалар турар жойи ва 10 500 ўринли ўқув бинолари яратилгани хабар қилинган эди. Бундан ташқари, брифингда давлат олий таълим муассасаларининг барча босқич талабаларини ётоқхоналарга жойлаштириш тўлиқ рақамлаштирилгани ҳақида маълумот берилган.

В Telegram-канале Davletov.uz была опубликована информация о продаже десятков зданий и сооружений Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами.
Экономист Отабек Бакиров прокомментировал эту ситуацию на своей странице в Telegram.
"Студенческие общежития сами по себе дефицитны, но продажа общежитий снова набирает обороты. Честно говоря, в этом вопросе очень сложно понять логику. Правительство признает нехватку студенческих общежитий и строит новые, ежегодно выделяя сотни миллиардов субсидий из бюджета. Социальная глубина проблемы такова, что для студентов, которым не смогли предоставить общежития и которые вынуждены искать жилье в частном секторе, компенсируется часть арендной платы. В то же время продажа общежитий, которые сами по себе дефицитны, не прекращается," - сказал Бакиров.
Пока нет точной информации о том, сколько студентов проживает в этом общежитии и куда могут быть переселены студенты университета после продажи зданий.
Также в декабре 2024 года на брифинге, проведенном в АОКА с участием руководителя информационной службы Министерства высшего образования, науки и инноваций Назокат Абдукундузовой, сообщалось, что в вузах республики созданы студенческие общежития на 27 364 места и учебные корпуса на 10 500 мест. Кроме того, на брифинге была представлена информация о том, что размещение студентов всех курсов государственных высших учебных заведений в общежитиях полностью цифровизировано.