Репостлар 28/12/2024 Тошкент давлат педагогика университети ҳамда “Янги Ўзбекистон” университети учун замонавий мажмуалар бунёд этилмоқда
Жорий йил 3 апрель куни Янги Тошкент шаҳрида илк иншоотлар қурилиши бошланган эди. Давлатимиз раҳбари бу улкан лойиҳа илм ва таълим масканларидан бошланаётганига урғу бериб, “булар маърифатли жамият барпо этиш ғоямизнинг асоси ва намунаси бўлади”, - деган эди.
Бугун Президентимиз ушбу мажмуалар қурилишини бориб кўрди.
Шулардан бири – Ўзбекистон Миллий кутубхонаси. 4 қаватли мажмуа ўз номига мос миллий дизайнда бўлади. Жами 30 минг квадрат метр майдонда бир пайтнинг ўзида 1 минг 420 нафар китобхонга сифатли хизмат кўрсатилади.
Бу ерда кутубхона фондидаги адабиётларни муносиб сақлаш, саноқдан ўтказиш, хавфсизлигини таъминлаш ва стерилизация қилишга мўлжалланган махсус асбоб-ускуналар ўрнатилади. Шунингдек, мажмуа кўп функционал бўлади. Ташриф буюрувчилар учун 300 ўринли кафе, галерея, енгил спорт ўйинлари ва бошқа қулайликлар ташкил этилади.
- Мен аввал айтганимдек, бизнинг иккита ўқ томиримиз, иккита таянч устунимиз бор: бири – иқтисодиёт бўлса, бири – маънавиятдир. Маънавий буюк халқ – иқтисодий томондан ҳам буюк бўлади. Билимли ёшлар боболаримизга муносиб кенг фикрли, миллий ғурурли, етук инсонлар бўлади. Шунинг учун янги шаҳримиз қурилишини маърифат масканларидан бошлаяпмиз. Булар юз йилга татигулик маънавият, маърифат, илм ўчоғи бўлиши керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Замонавий кутубхонада ходимлар ҳам шунга муносиб бўлиши, илғор ахборот технологиялари ва хизматларни яхши билиши кераклиги таъкидланди. Шу боис Ўзбекистон Миллий университети ва бошқа ўқув юртларида кутубхоначилар тайёрлаш сифатини ошириш вазифаси қўйилди. Мамлакатимизнинг 14 та шаҳрида кутубхона филиалларини ташкил этиб, ҳудудлардаги аҳолининг ҳам китоб ўқишига қулайлик яратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шаҳарда Тошкент давлат педагогика университети ҳамда “Янги Ўзбекистон” университети учун замонавий мажмуалар ҳам бунёд этилмоқда. Президентимиз уларнинг қурилиш жараёнини кўздан кечирди.
Ҳозирги кунда Тошкент давлат педагогика университетининг еттита факультети тарқоқ жойлашган. Биноларнинг аксарияти эскирган.
Шу боис университет учун қирқ гектарлик майдонда 20 минг талабага мўлжалланган ўқув бинолари қурилади. Шунингдек, 5 минг ўринли ётоқхона, 300 ўринли боғча, 616 ўринли мактаб, 588 ўринли академик лицей, спорт ва маданият саройлари, амфитеатр ва бошқа иншоотларни ўз ичига олади. Бир сўз билан айтганда, юқори рейтингли хорижий олийгоҳлар тажрибаси асосида “боғча – мактаб – университет” яхлитлигидаги инновацион педагогик кластер ташкил этилади.
Мажмуада педагог ва талабалар учун энг замонавий қулайликлар ҳозирланади. Дарслар бир сменага ўтказилиши, дуал таълим йўлга қўйилиши эвазига ўқиш ва амалиёт сифатида ўсиш бўлади.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ташкил этилган “Янги Ўзбекистон” университети олий таълим тизимида янги даража бўлди. Унинг ўқув дастурлари дунё рейтингида юқори ўринда турувчи университетлар профессор-ўқитувчиларини жалб қилган ҳолда, Германия стандартлари асосида ишлаб чиқилган.
Бу ерда ўқиш истагида бўлган ёшлар сони йилдан-йилга ортмоқда. Бугунги кунда муассасада минг нафардан ортиқ талаба таълим олмоқда.
Университет учун янги мадмуа қурилиши уч босқичда олиб борилади. Дастлаб ўқув объектлари ва ректорат биноси бунёд этилиши кўзда тутилган.
Якунда ўн минг нафар талабани қамраб оладиган бешта факультет, бир вақтнинг ўзида саккиз минг нафар талабага хизмат кўрсатадиган ректорат биноси қад кўтаради. Кутубхона, музей, кўргазма зали, мультимедиа хонаси, спорт мажмуаси, сузиш ҳавзаси ташкил этилади.
Шунингдек, ўқитувчилар учун 286 ўринли турар жой, талабалар учун 2 минг ўринли ётоқхона қурилиши режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари бу мажмуаларнинг келгусидаги аҳамиятига тўхталиб, ўқув жараёнини оқилона ташкил этиш муҳимлигини таъкидлади.
- Бу маърифат масканлари - ёшларимизга инвестиция. Улардаги йўналишлар, дастурлар, таълим сифати ва касбларда Янги Ўзбекистонимиздаги марралар мужассам бўлиши керак. Бугун билим олаётган ёшлар келажакда мамлакатимизни олдинга бошлайдиган,  муаммоларни ҳал этадиган “калит”, - деди Президент.

Репосты 28/12/2024 Для Ташкентского государственного педагогического университета и Университета "Янги Узбекистон" строятся современные комплексы
3 апреля текущего года в Новом Ташкенте началось строительство первых сооружений. Глава государства подчеркнул, что этот грандиозный проект начинается с научных и образовательных учреждений, и сказал, что "это будет основой и примером нашей идеи построения просвещенного общества."
Сегодня Президент ознакомился с ходом строительства этих комплексов.
Одна из них - Национальная библиотека Узбекистана. Четырехэтажный комплекс будет иметь национальный дизайн, соответствующий его названию. На общей площади в 30 тысяч квадратных метров одновременно будут качественно обслуживаться 1 420 читателей.
Здесь будет установлено специальное оборудование, предназначенное для надлежащего хранения, учета, обеспечения безопасности и стерилизации литературы библиотечного фонда. Также комплекс является многофункциональным. Для посетителей будут организованы кафе на 300 мест, галерея, легкие спортивные игры и другие удобства.
- Как я уже говорил, у нас есть два главных корня, два опорных столпа: один - экономика, другой - духовность. Великий духовный народ будет велик и в экономическом отношении. Образованная молодежь будет широко мыслящей, национальной гордостью, зрелой личностью, достойной наших предков. Поэтому строительство нашего нового города мы начинаем с просветительских учреждений. Они должны стать очагом духовности, просвещения и науки на сто лет, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что сотрудники современной библиотеки должны соответствовать этому, хорошо владеть передовыми информационными технологиями и услугами. В связи с этим поставлена задача повысить качество подготовки библиотекарей в Национальном университете Узбекистана и других учебных заведениях. Даны указания по созданию в 14 городах нашей страны филиалов библиотек и созданию удобств для населения в регионах.
В городе также строятся современные комплексы для Ташкентского государственного педагогического университета и Университета "Новый Узбекистан." Президент ознакомился с ходом их строительства.
В настоящее время семь факультетов Ташкентского государственного педагогического университета рассредоточены. Большинство зданий устарели.
В связи с этим для университета на площади в сорок гектаров будут построены учебные корпуса на 20 тысяч студентов. Кроме того, здесь будут расположены общежитие на 5 тысяч мест, детский сад на 300 мест, школа на 616 мест, академический лицей на 588 мест, дворцы спорта и культуры, амфитеатр и другие сооружения. Одним словом, на основе опыта высокорейтинговых зарубежных вузов будет создан инновационный педагогический кластер "детский сад - школа - университет."
В комплексе будут созданы самые современные удобства для преподавателей и студентов. За счет того, что уроки будут перенесены в одну смену, будет налажено дуальное образование, будет рост в учебе и практике.
Университет "Янги Узбекистон," созданный по инициативе главы нашего государства, стал новым уровнем в системе высшего образования. Его учебные программы разработаны на основе немецких стандартов с привлечением профессоров и преподавателей университетов, занимающих высокие позиции в мировом рейтинге.
С каждым годом растет число молодых людей, желающих учиться здесь. В настоящее время в учреждении обучаются более тысячи студентов.
Строительство нового кампуса университета будет осуществляться в три этапа. Предусматривается строительство учебных объектов и здания ректората.
В итоге будут построены пять факультетов, вмещающих десять тысяч студентов, и здание ректората, которое одновременно будет обслуживать восемь тысяч студентов. Будут организованы библиотека, музей, выставочный зал, мультимедийный зал, спортивный комплекс, плавательный бассейн.
Также планируется построить жилье на 286 мест для преподавателей и общежитие на 2 тысячи мест для студентов.
Глава государства остановился на дальнейшем значении этих комплексов и подчеркнул важность рациональной организации учебного процесса.
- Эти просветительские учреждения - инвестиции в нашу молодежь. Их направления, программы, качество образования и профессии должны воплощать рубежи Нового Узбекистана. Молодежь, которая сегодня получает образование, - "ключ," который в будущем поведет нашу страну вперед, решит проблемы, - сказал Президент.