Янгиликлар 02/05/2025 Хусусий ОТМларни лицензиялаш ва назорат қилиш билан шуғулланувчи мустақил алоҳида ташкилот тузилади
Президент Шавкат Мирзиёев 30 апрель куни нодавлат таълим хизматлари тизимини такомиллаштириш, олий ва касбий таълимда сифатни ошириш чора-тадбирлари тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда таълим соҳасида хусусий секторга берилган имкониятлар туфайли 71 та хусусий олийгоҳ ва 51 та хусусий техникум ташкил этилиб, уларда 500 минг нафарга яқин талаба ва ўқувчилар таҳсил олмоқда. Бунинг натижасида мамлакатда олий таълим билан қамров 9 фоиздан 42 фоизга ошган.
Тақдимот давомида нодавлат таълим ташкилотларида қабул параметрлари, таълим дастурлари, ўқув жараёнлари ҳамда илмий салоҳиятни сифат жиҳатидан яхшилаш, уларни замонавий меҳнат бозори эҳтиёжларига мослаштириш энг асосий масалалардан бири эканлиги ҳам таъкидлаб ўтилди.
Шу боис нодавлат таълим хизматларини кўрсатишни тартибга солиш, лицензиялаш тизимини такомиллаштириш ҳамда давлат аккредитациясидан ўтказиш бўйича янги тизимни жорий этишга қаратилган таклифлар муҳокама қилинди.
Бу борада хорижий тажрибалар асосида икки босқичли лицензиялаш тизимига ўтиш, таълим дастурларини махсус аккредитациядан ўтказиш ҳамда ҳар беш йилда комплекс давлат аккредитациясини ташкил этиш бўйича таклифлар билдирилди.
Шунингдек, тақдимотда ривожланган давлатларнинг энг илғор тажрибасидан келиб чиққан ҳолда, таълим сифатини ташқи баҳолаш билан шуғулланувчи алоҳида мустақил тузилма ташкил этиш ҳамда сифат назоратининг шаффоф, холис ва адолатли тизимини жорий қилиш ташаббуси ҳам илгари сурилди.

On April 30, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on measures to improve the system of non-state educational services and improve the quality of higher and vocational education.
In recent years, thanks to the opportunities provided to the private sector in the field of education, 71 private universities and 51 private technical schools have been created, in which about 500 thousand students and pupils study. As a result, higher education coverage in the country increased from 9 to 42 percent.
During the presentation, it was also noted that one of the main issues is the qualitative improvement of admission parameters, educational programs, educational processes, and scientific potential in non-state educational organizations, their adaptation to the needs of the modern labor market.
Based on the best practices of developed countries, the presentation also put forward an initiative to create a separate independent structure for external assessment of the quality of education and to introduce a transparent, impartial, and fair quality control system.