Янгиликлар 02/05/2025 Хусусий ОТМларни лицензиялаш ва назорат қилиш билан шуғулланувчи мустақил алоҳида ташкилот тузилади
Президент Шавкат Мирзиёев 30 апрель куни нодавлат таълим хизматлари тизимини такомиллаштириш, олий ва касбий таълимда сифатни ошириш чора-тадбирлари тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда таълим соҳасида хусусий секторга берилган имкониятлар туфайли 71 та хусусий олийгоҳ ва 51 та хусусий техникум ташкил этилиб, уларда 500 минг нафарга яқин талаба ва ўқувчилар таҳсил олмоқда. Бунинг натижасида мамлакатда олий таълим билан қамров 9 фоиздан 42 фоизга ошган.
Тақдимот давомида нодавлат таълим ташкилотларида қабул параметрлари, таълим дастурлари, ўқув жараёнлари ҳамда илмий салоҳиятни сифат жиҳатидан яхшилаш, уларни замонавий меҳнат бозори эҳтиёжларига мослаштириш энг асосий масалалардан бири эканлиги ҳам таъкидлаб ўтилди.
Шу боис нодавлат таълим хизматларини кўрсатишни тартибга солиш, лицензиялаш тизимини такомиллаштириш ҳамда давлат аккредитациясидан ўтказиш бўйича янги тизимни жорий этишга қаратилган таклифлар муҳокама қилинди.
Бу борада хорижий тажрибалар асосида икки босқичли лицензиялаш тизимига ўтиш, таълим дастурларини махсус аккредитациядан ўтказиш ҳамда ҳар беш йилда комплекс давлат аккредитациясини ташкил этиш бўйича таклифлар билдирилди.
Шунингдек, тақдимотда ривожланган давлатларнинг энг илғор тажрибасидан келиб чиққан ҳолда, таълим сифатини ташқи баҳолаш билан шуғулланувчи алоҳида мустақил тузилма ташкил этиш ҳамда сифат назоратининг шаффоф, холис ва адолатли тизимини жорий қилиш ташаббуси ҳам илгари сурилди.

Новости 02/05/2025 Будет создана независимая отдельная организация, которая будет заниматься лицензированием и контролем частных вузов
30 апреля Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией мер по совершенствованию системы негосударственных образовательных услуг, повышению качества высшего и профессионального образования.
Благодаря возможностям, предоставленным частному сектору в сфере образования в последние годы, создано 71 частный вуз и 51 частный техникум, в которых обучаются около 500 тысяч студентов и учащихся. В результате охват высшим образованием в стране увеличился с 9 до 42 процентов.
В ходе презентации также было отмечено, что одним из важнейших вопросов является качественное улучшение параметров приема, образовательных программ, учебных процессов и научного потенциала негосударственных образовательных организаций, их адаптация к потребностям современного рынка труда.
Также на презентации была выдвинута инициатива о создании отдельной независимой структуры, занимающейся внешней оценкой качества образования, и внедрении прозрачной, объективной и справедливой системы контроля качества, основанной на передовом опыте развитых стран.