Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Mehnat, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy masalalar qo‘mitasida "Ijtimoiy himoya sohasidagi ishlar natijadorligi va 2025-yil uchun ustuvor vazifalar" mavzusida o‘tkazilgan davra suhbatida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev tizimda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berdi.
Unga ko‘ra, endilikda kambag‘al oila reyestridagi talabalarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 80 foizdan yuqori bo‘lsa, keyingi o‘quv yili uchun davlat granti va foizsiz kredit taqdim etilishi rejalashtirilgan. Bu kelgusida yoshlar yetuk mutaxassis bo‘lishiga zamin yaratadi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash lozimki, 2024-yil 1-dekabrdan Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan Kambag‘al oilalar reyestri shakllantiriladi.

First Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Shokhrukh Daliyev informed about the work carried out in the system at the round table on the topic "Results of work in the field of social protection and priority tasks for 2025" held in the Committee on Labor, Health and Social Issues of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
According to it, it is planned to provide a state grant and interest-free loan for the next academic year if the assimilation rate of students in the register of poor families is above 80 percent. This will pave the way for young people to become mature specialists in the future.
It should be noted that from December 1, 2024, the National Agency for Social Protection will create a register of poor families.