Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Mehnat, sog‘liqni saqlash va ijtimoiy masalalar qo‘mitasida "Ijtimoiy himoya sohasidagi ishlar natijadorligi va 2025-yil uchun ustuvor vazifalar" mavzusida o‘tkazilgan davra suhbatida Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Shohrux Daliyev tizimda amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida axborot berdi.
Unga ko‘ra, endilikda kambag‘al oila reyestridagi talabalarning o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 80 foizdan yuqori bo‘lsa, keyingi o‘quv yili uchun davlat granti va foizsiz kredit taqdim etilishi rejalashtirilgan. Bu kelgusida yoshlar yetuk mutaxassis bo‘lishiga zamin yaratadi.
Ma’lumot o‘rnida ta’kidlash lozimki, 2024-yil 1-dekabrdan Ijtimoiy himoya milliy agentligi tomonidan Kambag‘al oilalar reyestri shakllantiriladi.

Новости 24/12/2024 Может ли быть предоставлен государственный грант некоторым студентам?
На состоявшемся в Комитете Законодательной палаты Олий Мажлиса по труду, здравоохранению и социальным вопросам "круглом столе" на тему "Результативность работы в сфере социальной защиты и приоритетные задачи на 2025 год" первый заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Шохрух Далиев представил информацию о проводимой в системе работе.
В соответствии с ним, если показатель успеваемости студентов из реестра бедных семей будет выше 80 процентов, на следующий учебный год планируется предоставить государственный грант и беспроцентный кредит. Это создаст основу для того, чтобы молодые люди стали зрелыми специалистами.
Следует отметить, что с 1 декабря 2024 года Национальным агентством социальной защиты будет формироваться Реестр бедных семей.