Ijtimoiy tarmoqlarda barcha universitet va institut talabalari uchun yagona «talaba formasi« joriy etilishi mumkinligi haqida xabarlar tarqaldi. Ushbu ma’lumotlarga Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi izoh berdi.
Ushbu ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi va noto‘g‘ri talqin etilayotganini ma’lum qilamiz.
Aslida, tarqalgan xabar asos qilib keltirilayotgan hujjat – Vazirlar Mahkamasining muhokamadagi qaror loyihasiga ilova qilingan «Oliy ta’lim tashkiloti brendini yaratish to‘g‘risidagi nizom« bo‘lib, mazkur nizom har bir oliy ta’lim tashkilotining o‘ziga xos xususiyatlarini aks ettiruvchi brend va imij konsepsiyasini shakllantirishga xizmat qilishi nazarda tutilgan. Nizom loyihasida talabalar uchun yagona forma joriy etilishi yoki majburiy tartibda talab etilishiga doir hech qanday norma mavjud emas.
Aksincha, oliy ta’lim muassasalari o‘zining tarixi, vazifasi, madaniy qadriyatlari va hududiy xususiyatlaridan kelib chiqqan holda, o‘ziga xos korporativ uslub va ramzlarini ishlab chiqish huquqiga ega. Bunga ta’lim tashkilotlarining individual imijini shakllantirishga qaratilgan tashabbus sifatida qaralishi lozim. Shu bilan birga, estetik, gigiyenik yoki tashqi ko‘rinishga oid tavsiyalar faqat ixtiyoriy xarakterga ega bo‘lib, ularni joriy etish yoki qo‘llashning amaliy jihatlari har bir ta’lim muassasasining ichki qarorlariga bog‘liq. Ya’ni, mazkur Nizom loyihasi doirasida maxsus forma joriy etish yoki uni majburiy tartibda talab qilish umuman nazarda tutilmagan.
Shu bilan birga, korporativ uslub va brend elementlari (logotip, rang sxemasi va h.lar) shakllantirish tashabbusi universitetlarni nafaqat mahalliy, balki xalqaro maydonda ham samarali targ‘ib etish, ularning raqobatbardoshligini oshirish hamda nufuzini mustahkamlashga xizmat qiladi. Bunday yondashuv dunyo tajribasida ham ta’lim muassasalarining marketing strategiyasining muhim qismi sifatida qaraladi.
Oliy ta’lim tashkilotlarida har bir talabaning shaxs sifatidagi erkinligi va huquqlari Konstitutsiya va amaldagi qonunchilikka muvofiq himoya qilinadi. Vazirlik barcha axborot manbalarini mas’uliyat bilan yoritishga chaqiradi va rasmiy ma’lumotlarga tayanib harakat qilishni tavsiya etadi, – deyiladi vazirlikning izohida.

Reports circulated on social media about the possibility of introducing a single "student uniform" for all university and institute students. The Ministry of Higher Education, Science and Innovation commented on this information.
We inform you that this information does not correspond to reality and is misinterpreted.
In fact, the document on which the disseminated message is based is the "Regulation on the Creation of a Brand of a Higher Educational Institution," attached to the draft resolution of the Cabinet of Ministers under discussion, which is intended to serve the formation of a brand and image concept reflecting the specifics of each higher educational institution. The draft Regulation does not contain any norms on the introduction or mandatory requirement of a uniform for students.
On the contrary, higher educational institutions have the right to develop their own corporate styles and symbols, based on their history, function, cultural values, and territorial characteristics. This should be considered as an initiative aimed at forming the individual image of educational organizations. At the same time, recommendations regarding aesthetics, hygiene, or appearance are only voluntary, and the practical aspects of their implementation or application depend on the internal decisions of each educational institution. That is, the introduction of a special uniform or its mandatory requirement within the framework of this draft Regulation is not provided for at all.
At the same time, the initiative to form corporate style and brand elements (logo, color scheme, etc.) serves to effectively promote universities not only locally, but also internationally, increasing their competitiveness and strengthening their prestige. Such an approach is also considered an important part of the marketing strategy of educational institutions in world practice.
In higher educational institutions, the freedoms and rights of every student as a person are protected in accordance with the Constitution and current legislation. The Ministry calls for responsible coverage of all information sources and recommends acting based on official data, the Ministry's statement said.