Ijtimoiy tarmoqlarda barcha universitet va institut talabalari uchun yagona «talaba formasi« joriy etilishi mumkinligi haqida xabarlar tarqaldi. Ushbu ma’lumotlarga Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi izoh berdi.
Ushbu ma’lumotlar haqiqatga to‘g‘ri kelmaydi va noto‘g‘ri talqin etilayotganini ma’lum qilamiz.
Aslida, tarqalgan xabar asos qilib keltirilayotgan hujjat – Vazirlar Mahkamasining muhokamadagi qaror loyihasiga ilova qilingan «Oliy ta’lim tashkiloti brendini yaratish to‘g‘risidagi nizom« bo‘lib, mazkur nizom har bir oliy ta’lim tashkilotining o‘ziga xos xususiyatlarini aks ettiruvchi brend va imij konsepsiyasini shakllantirishga xizmat qilishi nazarda tutilgan. Nizom loyihasida talabalar uchun yagona forma joriy etilishi yoki majburiy tartibda talab etilishiga doir hech qanday norma mavjud emas.
Aksincha, oliy ta’lim muassasalari o‘zining tarixi, vazifasi, madaniy qadriyatlari va hududiy xususiyatlaridan kelib chiqqan holda, o‘ziga xos korporativ uslub va ramzlarini ishlab chiqish huquqiga ega. Bunga ta’lim tashkilotlarining individual imijini shakllantirishga qaratilgan tashabbus sifatida qaralishi lozim. Shu bilan birga, estetik, gigiyenik yoki tashqi ko‘rinishga oid tavsiyalar faqat ixtiyoriy xarakterga ega bo‘lib, ularni joriy etish yoki qo‘llashning amaliy jihatlari har bir ta’lim muassasasining ichki qarorlariga bog‘liq. Ya’ni, mazkur Nizom loyihasi doirasida maxsus forma joriy etish yoki uni majburiy tartibda talab qilish umuman nazarda tutilmagan.
Shu bilan birga, korporativ uslub va brend elementlari (logotip, rang sxemasi va h.lar) shakllantirish tashabbusi universitetlarni nafaqat mahalliy, balki xalqaro maydonda ham samarali targ‘ib etish, ularning raqobatbardoshligini oshirish hamda nufuzini mustahkamlashga xizmat qiladi. Bunday yondashuv dunyo tajribasida ham ta’lim muassasalarining marketing strategiyasining muhim qismi sifatida qaraladi.
Oliy ta’lim tashkilotlarida har bir talabaning shaxs sifatidagi erkinligi va huquqlari Konstitutsiya va amaldagi qonunchilikka muvofiq himoya qilinadi. Vazirlik barcha axborot manbalarini mas’uliyat bilan yoritishga chaqiradi va rasmiy ma’lumotlarga tayanib harakat qilishni tavsiya etadi, – deyiladi vazirlikning izohida.

В социальных сетях распространились сообщения о возможном введении единой "студенческой формы" для всех студентов университетов и институтов. Министерство высшего образования, науки и инноваций прокомментировало эту информацию.
Сообщаем, что эта информация не соответствует действительности и неверно истолковывается.
Фактически, распространенное сообщение основано на документе - "Положении о создании бренда высшей образовательной организации," прилагаемом к обсуждаемому проекту постановления Кабинета Министров, которое должно служить для формирования концепции бренда и имиджа, отражающей особенности каждой высшей образовательной организации. В проекте Положения нет никакой нормы о введении или обязательном требовании единой формы для студентов.
Напротив, высшие учебные заведения имеют право разрабатывать собственные корпоративные стили и символы, основанные на их истории, функциях, культурных ценностях и региональных особенностях. Это следует рассматривать как инициативу, направленную на формирование индивидуального имиджа образовательных организаций. В то же время рекомендации по эстетике, гигиене или внешнему виду носят исключительно добровольный характер, а практические аспекты их внедрения или применения зависят от внутренних решений каждого образовательного учреждения. То есть, введение специальной формы или ее обязательное требование в рамках данного проекта Положения вообще не предусмотрено.
В то же время инициатива по формированию корпоративного стиля и элементов бренда (логотип, цветовая схема и т.д.) служит эффективному продвижению университетов не только на местной, но и на международной арене, повышению их конкурентоспособности и укреплению имиджа. Такой подход в мировой практике также рассматривается как важная часть маркетинговой стратегии образовательных учреждений.
В высших учебных заведениях свобода и права каждого студента как личности защищены в соответствии с Конституцией и действующим законодательством. Министерство призывает к ответственному освещению всех источников информации и рекомендует действовать, опираясь на официальную информацию, - говорится в комментарии министерства.