O‘tgan yili ilk marta ayrim abituriyentlarning shaxsiy kabinetida quyidagicha yozuv paydo bo‘lgan edi:
Siz avvalgi yillarda davlat granti asosida talabalikka tavsiya etilganingiz sababli joriy yilda davlat granti uchun tanlovda ishtirok eta olmaysiz.
Shu bo‘yicha izoh bermoqchiman. 2024-yil 25-maydagi Prezident farmoniga asosan yangi tartib belgilandi. Unga ko‘ra:
ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim to‘lov-kontrakt asosida amalga oshiriladi, shuningdek, oliy ta’limning tegishli bosqichiga davlat granti asosida o‘qishga qabul qilingan talabaga ikkinchi marta ta’limning ushbu bosqichi uchun davlat granti ajratilmaydi.
Farmonning mazkur bandidagi ikkinchi va undan keyingi oliy ta’lim haqidagi qoida yangilik emas, bu “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonunda ham bor edi. Ya’ni ikkinchi mutaxassislik doim to‘lov-kontrakt asosida bo‘ladi, unga davlat granti ajratilmaydi.
Farmon bandidagi yangi qoida ayni vaqtda talaba bo‘lib turganlarga taalluqli edi. Ya’ni endilikda oliy ta’limning tegishli bosqichiga davlat granti asosida o‘qishga qabul qilingan talabaga ikkinchi marta ta’limning ushbu bosqichi uchun davlat granti ajratilmaydi.
❓Bu nima degani?
Eng avvalo, bu yerda to‘liq kontraktda o‘qish haqida gap ketmayotganini ta’kidlash kerak. Faqat talaba grantda o‘qigan bosqichi uchungina grant ajratilmaydi. Masalan, 1-bosqichga grantga kirgan talaba, kelasi yili yana qayta topshirsa, u 1-bosqichda albatta kontraktda o‘qiydi, lekin o‘zlashtirishi yuqori bo‘lsa, 2-bosqichdan davlat grantiga o‘tishi mumkin.
Agar talaba 2 yil davomida davlat grantida o‘qib, keyin fikri o‘zgarib, boshqa yo‘nalishga qayta topshirsa va talabalikka yana grant asosida qabul qilinsa, unda unga 2 yil davomida grant ajratilmaydi, kontraktda o‘qishga majbur bo‘ladi. Lekin 3 va 4-kursda davlat grantiga o‘tishi mumkin.

Last year, for the first time, the following entry appeared in the personal account of some applicants:
You will not be able to participate in the competition for a state grant this year, as you were recommended for admission on the basis of a state grant in previous years.
I want to comment on this. According to the Presidential Decree of May 25, 2024, a new procedure has been established. According to him:
Second and subsequent higher education is carried out on a paid-contract basis, and a student admitted to the corresponding stage of higher education on the basis of a state grant is not allocated a state grant for this stage of education a second time.
The provision on second and subsequent higher education in this paragraph of the Decree is not new, it was also contained in the Law "On Education." That is, the second specialty will always be on a paid-contract basis, and no state grant will be allocated for it.
The new provision in the decree clause applied to those who were currently students. That is, from now on, a student admitted to the corresponding stage of higher education on the basis of a state grant will not be allocated a state grant for this stage of education for the second time.
❓What does this mean?
First of all, it should be noted that this is not about full-time tuition. Grants are not allocated only for the stage where the student studied on a grant. For example, a student who received a scholarship for the 1st year, if they apply again next year, will definitely study on a contract basis in the 1st year, but if their academic performance is high, they can transfer from the 2nd year to a state grant.
If a student studies on a state grant for 2 years, then changes their mind, resubmits to another field, and is accepted as a student again on a grant basis, then they will not be allocated a grant for 2 years and will be forced to study on a contract basis. But in the 3rd and 4th year, they can transfer to a state grant.