Maqolalar 11/04/2025 Ikkinchi mutaxassislikka noturdosh yo‘nalishda o‘qisa bo‘ladimi?
Ikkinchi mutaxassislik – ya’ni bakalavriat (magistratura)ni tamomlagan kishi qaytadan yana boshqa yo‘nalishda bakalavriat(magistratura)ni o‘qishi tushuniladi.
Ikkinchi mutaxassislikka o‘qishga kirishda avval qaysi yo‘nalishni tamomlaganingiz ahamiyatli emas. Ya’ni siz avval matematika yo‘nalishini tamomlab, keyin ikkinchi mutaxassislikka biologiya yo‘nalishiga topshirishingiz mumkin. Bu bo‘yicha hech bir cheklov yo‘q.
Hujjat topshirish va imtihon tartibi qanday?
🖊 Ikkinchi mutaxassislik uchun qabul jarayonlari odatda abituriyentlardan farqli o‘laroq iyul-avgust oyida bo‘lib o‘tadi va my.edu.uz platformasi orqali onlayn hujjat topshiriladi.
Kerakli hujjatlar:
➖Pasport yoki ID karta:
➖Bakalavriat bosqichini tamomlaganligi haqida diplom ma’lumotlari.
Ariza oliy ta’lim muassasasi tomonidan ko‘rib chiqiladi va qabul qilinadi. Imtihon shakli va tartibi ham OTM tomonidan mustaqil ravishda hal etiladi.
Nechanchi kursdan qabul qilinadi?
➡️ Ikkinchi mutaxassislikda sirtqi ta’lim shakliga 2-bosqichdan o‘qishga qabul qilinadi. Ayrim ta’lim yo‘nalishlarning sirtqi ta’limda o‘rganish imkoniyati mavjud bo‘lmaganligi sababli kunduzgi ta’lim shaklidan ham qabul qilish mumkin.
✅So‘nggi yillarda ikkinchi mutaxassislik uchun hujjat topshiruvchi talabgorlar soni kamligi sababli OTMlar tomonidan o‘qishga qabul qilish suhbat asosida yoki imtihonsiz shaklda amalga oshirilmoqda. Qaysi OTMda qanday yo‘nalishlar mavjudligi haqida har yili 2-mutaxassislik bo‘yicha mavjud kvotalar e’lon qilinadi.

A second specialty refers to when a person who has completed a bachelor's (or master's) degree studies for another bachelor's (or master's) degree in a different field.
When applying for a second specialty, it doesn't matter which field you graduated from previously. For example, you can first complete a mathematics program and then apply for a second specialty in biology. There are no restrictions on this.
❔What is the procedure for submitting documents and taking exams?
🖊 The admission process for the second specialty, unlike for first-time applicants, usually takes place in July-August, and documents are submitted online through the my.edu.uz platform.
➖Passport or ID card
➖Diploma information confirming completion of Bachelor's degree
The application is reviewed and accepted by the higher educational institution. The form and procedure of the exam are also determined independently by the university.
❔From which year are students admitted?
➡️ For the second specialty, students are admitted to the correspondence form of education starting from the 2nd year. Due to the fact that some fields of study do not offer correspondence education, it is also possible to be admitted to full-time education.
✅In recent years, due to the small number of applicants for the second specialty, universities have been admitting students based on interviews or without exams. Each year, the available quotas for second specialties are announced, indicating which universities offer different programs.