Yangiliklar 29/07/2025 Nodavlat OTMlarning ayrim talabalariga davlat tomonidan moddiy yordam koʻrsatiladi
Hukumat qarori (№181 02.05.2023) bilan nodavlat oliy taʼlim tashkilotlarida tahsil olayotgan yetim va ota-onasining yoki boshqa qonuniy vakillarining qaramogʻidan mahrum boʻlgan talabalarga oziq-ovqat, kiyim-kechak va sanitariya vositalarini xarid qilish xarajatlarini moliyalashtirish tartibi toʻgʻrisidagi NIZOM tasdiqlandi.
Unga koʻra:
Oliygohlar – har yili 15-sentyabrga qadar joriy oʻquv yilida ijtimoiy taʼminot yordami uchun mablagʻ oluvchi talabalar soni hamda ularga toʻlanadigan ijtimoiy taʼminot yordami uchun mablagʻ miqdorini hisoblaydi va byudjetdan zarur mablagʻlar ajratilishi yuzasidan Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligiga soʻrovnoma kiritiladi;
Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi – har yili 1-oktabrga qadar tashkilot tomonidan taqdim etilgan soʻrovnomalarga asosan amaldagi oʻquv yili uchun ijtimoiy taʼminot yordami toʻlovlariga sarflanadigan mablagʻlarni toʻliq hajmda ularning hisob varaqlariga oʻtkazib beradi.
Ijtimoiy taʼminot yordami talabalarning davlat granti yoki toʻlov-kontrakt asosida taʼlim olayotganidan qatʼiy nazar davlat byudjeti mablagʻlari hisobidan toʻlanadi.

Постановлением Правительства (No181 от 02.05.2023) утверждено ПОЛОЖЕНИЕ о порядке финансирования расходов на приобретение продуктов питания, одежды и санитарно-гигиенических средств для студентов-сирот и студентов, оставшихся без попечения родителей или иных законных представителей, обучающихся в негосударственных высших учебных заведениях.
Согласно ему:
Вузы - ежегодно до 15 сентября рассчитывают количество студентов, получающих средства на социальное обеспечение в текущем учебном году, а также размер выплачиваемых им средств на социальное обеспечение, и подают запрос в Министерство высшего образования, науки и инноваций о выделении необходимых средств из бюджета;
Министерство высшего образования, науки и инноваций - ежегодно до 1 октября на основании представленных организацией запросов перечисляет на их расчетные счета средства, предназначенные для выплаты социального обеспечения за текущий учебный год, в полном объеме.
Помощь по социальному обеспечению выплачивается за счет средств государственного бюджета независимо от того, обучаются ли студенты на основе государственного гранта или на платно-контрактной основе.