Ulug‘bek Po‘latov javobi
O‘qituvchining tarif stavkasi o‘qituvchiga biriktirilgan dars soatlari asosida bir stavka uchun belgilangan bazaviy tarif stavkadan kelib chiqib aniqlanadigan miqdor hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 186-moddasiga ko‘ra, mehnat shartnomasi taraflarining kelishuviga ko‘ra xodimga ishga qabul qilish chog‘ida va keyinchalik to‘liqsiz ish vaqti belgilanishi mumkin.
Ya’ni, maktabda dars yetarli bo‘lmaganligi sababli o‘qituvchilarga 0.25, 0.50 yoki 0.75 stavka ish miqdori belgilanishi mumkin.
Ammo ushbu stavkalar xodimning roziligisiz kamaytirilishi mumkin emas.
Maktabda vakant ish o‘rni yo‘qligiga qaramay, yangi xodimni ishga qabul qilish orqali o‘qituvchining tarif stavkasini kamaytirish mehnat shartlarini o‘zgartirish hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 135-moddasiga ko‘ra, mehnat shartlari mehnat shartnomasi taraflaridan birining talabiga ko‘ra o‘zgartirilishi mumkin emas. Mazkur holat mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini buzish deb baholanadi.
Bu esa ish beruvchiga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasida nazarda tutilgan norma bo‘yicha bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.

Articles 10/12/2024 Is it possible to hire a new employee by shortening a teacher's lesson?
The teacher's tariff rate is an amount determined based on the basic tariff rate established for one rate based on the class hours assigned to the teacher.
According to Article 186 of the Labor Code, by agreement of the parties to the employment contract, the employee may be appointed part-time at the time of hiring and subsequently.
That is, due to insufficient learning in the school, teachers can be assigned a work rate of 0.25, 0.50 or 0.75.
However, these rates cannot be reduced without the employee's consent.
Despite the lack of a vacancy in the school, reducing the teacher's wage rate by hiring a new employee is considered a change in working conditions.
According to Article 135 of the Labor Code, labor conditions cannot be changed at the request of one of the parties to the employment contract. This situation is considered a violation of labor and labor protection legislation.
This entails imposing a fine on the employer in the amount of 5 to 10 times the base calculation amount according to the norm provided for in Article 49 of the Code of Administrative Responsibility.