Ulug‘bek Po‘latov javobi
O‘qituvchining tarif stavkasi o‘qituvchiga biriktirilgan dars soatlari asosida bir stavka uchun belgilangan bazaviy tarif stavkadan kelib chiqib aniqlanadigan miqdor hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 186-moddasiga ko‘ra, mehnat shartnomasi taraflarining kelishuviga ko‘ra xodimga ishga qabul qilish chog‘ida va keyinchalik to‘liqsiz ish vaqti belgilanishi mumkin.
Ya’ni, maktabda dars yetarli bo‘lmaganligi sababli o‘qituvchilarga 0.25, 0.50 yoki 0.75 stavka ish miqdori belgilanishi mumkin.
Ammo ushbu stavkalar xodimning roziligisiz kamaytirilishi mumkin emas.
Maktabda vakant ish o‘rni yo‘qligiga qaramay, yangi xodimni ishga qabul qilish orqali o‘qituvchining tarif stavkasini kamaytirish mehnat shartlarini o‘zgartirish hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 135-moddasiga ko‘ra, mehnat shartlari mehnat shartnomasi taraflaridan birining talabiga ko‘ra o‘zgartirilishi mumkin emas. Mazkur holat mehnat va mehnatni muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonun hujjatlarini buzish deb baholanadi.
Bu esa ish beruvchiga Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 49-moddasida nazarda tutilgan norma bo‘yicha bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha miqdorda jarima solishga sabab bo‘ladi.

Статьи 10/12/2024 Можно ли нанять нового сотрудника, сократив уроки учителя?
Тарифная ставка учителя является величиной, определяемой исходя из базовой тарифной ставки, установленной за одну ставку на основе часов занятий, закрепленных за учителем.
Согласно ст. 186 Трудового кодекса, по соглашению сторон трудового договора работнику может быть установлено неполное рабочее время при приеме на работу и в последующем.
То есть из-за недостаточного количества уроков в школе учителям может быть установлен размер работы по ставкам 0,25, 0,50 или 0,75.
Но эти ставки не могут быть снижены без согласия сотрудника.
Несмотря на отсутствие вакансий в школе, снижение тарифной ставки учителя путем приема на работу нового сотрудника является изменением условий труда.
Согласно статье 135 Трудового кодекса, условия труда не могут быть изменены по требованию одной из сторон трудового договора. Данное обстоятельство расценивается как нарушение законодательства о труде и охране труда.
Это влечет наложение штрафа на работодателя от 5 до 10 базовых расчетных величин по нормам, предусмотренным статьей 49 Кодекса об административной ответственности.