O‘zbekistonda va xalqaro miqyosda iqtisodiyot, diplomatiya va boshqa global muammolar bo‘yicha mutaxassislar sonini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 1992-yil 23-sentyabrdagi PF-474-sonli Farmoni bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) tashkil etilgan. Universitet O‘zbekistonda xalqaro iqtisodiy munosabatlar, xalqaro huquq, xalqaro munosabatlar sohasida yetakchi kadrlar tayyorlaydigan oliy oʻquv yurti va yirik ilmiy markaz hisoblanib, u Tashqi ishlar vazirligi tizimiga kiritilgan.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) quyidagi yo‘nalishlarda
Sohalarida yuqori saviyadagi kadrlarni tayyorlash, qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishni ta’minlaydigan tayanch oliy ta’lim muassasasidir. Universitet professor-o‘qituvchilari tarkibi 160 nafar bo‘lib, ulardan 17 nafari professor, 17 nafari fan doktori va 52 nafari fan nomzodidir.
Hozirgi kunda JIDUda 3 ta fakultet mavjud:
Bundan tashqari universitetda 25 ta kafedra, til markazi (jahon tillari, fransuz tili, nemis tili, oʻzbek tili kafedralari bilan) kompyuter; testlar; “Maʼnaviyat va maʼrifat” markazlari; boshqaruv instituti; tahrir va nashriyot boʻlimi; “Biznes olami” va “Ziyokor” oʻquv markazlari, “Internet” klubi va yuridik klinika faoliyat yuritadi.
Universitet o‘z bag‘riga 300 ming asar joylashgan ilmiy kutubxonaga ega. Ta’lim sifatini oshirish maqsadida muntazam xorijiy mamlakatlardan professorlar, amaliyotchi mutaxassislar taklif qilinadi, zamonaviy kompyuter texnologiyasidan keng foydalaniladi.
Siz bu yerda ta’lim olish bilan bir qatorda Universitetda BMT, UNESCO, TASISning Toshkentdagi vakolatxonasi xodimlari, xorijiy davlat arboblari, diplomatlari, Oʻzbekistondagi chet mamlakatlar elchixonalari vakillari bilan o‘tkaziladigan uchrashuvlarda ham ishtirok etishingiz mumkin bo‘ladi.
JIDU da oʻquv qoʻllanmalari, dasturlar, ilmiy va uslubiy qoʻllanmalar chop etadi, “Xalqaro munosabatlar” jurnali nashr etiladi.
Aynan shu universitetni tamomlagan Saida Mirziyoyeva, Sherzodbek Asadov, Feruza Mahmudova, Hilola Umarova, Oybek Qosimov kabi bir qancha faol bitiruvchilari bugun jamiyatning yuqori tashkilotlarda faoliyat yuritib, davlatimiz ravnaqiga munosib hissa qo‘shmoqda.
Bugungi kunda JIDU talabalari 4 ta Yevropa oliy o‘quv yurtlari bilan: Kastiliya–La Mancha universiteti (Ispaniya); Lund universiteti (Shvetsiya); Padov universiteti (Italiya); I. Kusa nomidagi Yas universiteti (Ruminiya) akademik almashinuvni kengaytirishga qaratilgan "Erasmus+" ta'lim loyihalari bo‘yicha faol hamkorliklarda ishtirok etishmoqda.
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamkor universitetlar o‘rtasida 24 ta memorandum, 22 ta kelishuv, 12 ta shartnoma va 2 ta protokolni imzolash orqali 60 dan ortiq xorijiy universitetlar bilan hamkorlik aloqalarini o‘rnatgan yetakchi universitetlardan hisoblanadi.
Sizda universitetga bo’lgan qiziqish paydo bo‘lgan bo‘lsa, o‘zingiz yoki farzandlaringizni shu dargohda ta’lim olishini istasangiz albatta bu yerdagi yo‘nalishlar bilan tanishib chiqishingiz shart.
Diplomatiya universitetining bakalavr yo‘nalishlari:
|
||
Diplomatiya universitetining magistr yo‘nalishlari:
Siz agar shu universitet talabasiga aylansangiz yotoqxona muammosiga umuman duch kelmaysiz. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining talabalar turar joyi (TTJ) 1992-yil universitet va universitet qoshidagi litsey talabalarini turar joy bilan ta’minlash maqsadida tashkil qilingan. Mazkur talabalar turar joyi 2 ta binodan iborat bo‘lib, 800 o‘ringa mo‘ljallangan. Hozirda TTJda 550 ta talaba istiqomat qiladi.
JIDU da kontrakt-to‘lovlari 1-bosqich talabalari uchun stipendiyasiz – 29 million 428 ming so‘m, stipendiyali – 35 million 642 ming so‘m, 2–4-bosqich talabalari uchun stipendiyasiz – 23 million 740 ming so‘m, stipendiyali varianti esa 31 million 814 ming so‘m etib belgilangan. Magistratura esa 27 million 216 ming so‘m deb belgilangan.
Oliygoh matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, JIDUda 2018 yildan beri kontrakt narxlari oshirilmagan. 2023-2024 yillarda stipendiyasiz o‘qish narxi bakalavriat uchun umumiy – 18 million so‘m, magistratura uchun – 21 million so‘m etib belgilangan.
Agar sizda yana qo’shimcha savollar paydo bo‘lsa bemalol quyida ko‘rsatilgan manzilga va raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin.

Вы заинтересованы работать в Министерстве иностранных дел, активно участвовать в международных отношениях? Да, именно вы можете стать участником дипломатических отношений государства. Каким образом?
Тогда, уделив немного времени, вы сможете узнать самую ценную информацию, которая вам понадобится.
В целях увеличения количества специалистов по экономике, дипломатии и другим глобальным проблемам в Узбекистане и на международном уровне Указом Президента Республики Узбекистан от 23 сентября 1992 года No УП-474 создан Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД). Университет является высшим учебным заведением и крупным научным центром в Узбекистане, готовящим ведущие кадры в области международных экономических отношений, международного права, международных отношений и включен в систему Министерства иностранных дел.
Университет мировой экономики и дипломатии (УМЭД)
Является базовым высшим образовательным учреждением, обеспечивающим подготовку, переподготовку и повышение квалификации кадров высокого уровня в своих сферах. Профессорско-преподавательский состав университета составляет 160 человек, из них 17 профессоров, 17 докторов наук и 52 кандидата наук.
В настоящее время в УМЭД действуют 3 факультета:
Кроме того, в университете имеется 25 кафедр, языковой центр (с кафедрами мировых языков, французского, немецкого, узбекского языков); компьютерные тесты; "Маънавият ва маърифат" марказлари; бошқарув институти; таҳрир ва нашриёт бўлими; Действуют учебные центры "Мир бизнеса" и "Зиёкор," клуб "Интернет" и юридическая клиника.
Университет располагает научной библиотекой, вмещающей 300 тысяч произведений. В целях повышения качества образования регулярно приглашаются профессора, специалисты-практики из зарубежных стран, широко используются современные компьютерные технологии.
Помимо обучения здесь, вы сможете принять участие в встречах, проводимых в Университете с сотрудниками представительств ООН, ЮНЕСКО, ТАСИС в Ташкенте, зарубежными государственными деятелями, дипломатами, представителями посольств зарубежных стран в Узбекистане.
В УМЭД издает учебные пособия, программы, научные и методические пособия, издает журнал "Международные отношения."
Многие активные выпускники этого университета, такие как Саида Мирзиёева, Шерзодбек Асадов, Феруза Махмудова, Хилола Умарова, Ойбек Косимов, работают в высоких организациях общества и вносят достойный вклад в процветание нашего государства.
На сегодняшний день студенты УМЭД имеют 4 европейских вуза: Университет Кастилия-Ла-Манча (Испания); Университет Лунд (Швеция); Падовский университет (Италия); Университет Яса имени И. Кусы (Румыния) активно участвует в образовательных проектах "Erasmus+," направленных на расширение академического обмена.
Университет мировой экономики и дипломатии является одним из ведущих университетов, установивших сотрудничество с более чем 60 зарубежными университетами путем подписания 24 меморандумов, 22 соглашений, 12 договоров и 2 протоколов между университетами-партнерами.
Если у вас появился интерес к университету, если вы хотите, чтобы вы или ваши дети учились в этом университете, обязательно ознакомьтесь с направлениями здесь.
Направления бакалавриата Университета дипломатии:
Направления магистра дипломатического университета:
Если вы станете студентом этого университета, вам вообще не придется столкнуться с проблемой общежития. Студенческое общежитие (СЖО) Университета мировой экономики и дипломатии было создано в 1992 году с целью обеспечения жильем студентов университета и лицея при университете. Студенческое общежитие состоит из двух зданий, рассчитанных на 800 мест. В настоящее время в ТТЖ проживают 550 студентов.
Контрактные платежи в УМЭД для студентов 1-го курса без стипендии - 29 миллионов 428 тысяч сумов, стипендиатов - 35 миллионов 642 тысячи сумов, для студентов 2-4 курсов без стипендии - 23 миллиона 740 тысяч сумов, а вариант со стипендией - 31 миллион 814 тысяч сумов. Магистратура - 27 миллионов 216 тысяч сумов.
Как сообщили в пресс-службе вуза, цены на контракты в УМЭД с 2018 года не повышались. Стоимость обучения без стипендии в 2023-2024 годах составляет 18 миллионов сумов для бакалавриата и 21 миллион сумов для магистратуры.