1-bosqich o‘tgan yili 5-iyundan 25-iyunga qadar (shu kuni ham) amalga oshirilgan. Amaldagi tartib bo‘yicha bu yil ham shu sanada qabul boshlanishi kerak. Bu degani: abituriyentlar atigi 2 oydan keyin hujjat topshirishadi.
Avval hamma OTMga kirish uchun imtihon topshiradigan fanlarni tanlaydi. Kirish imtihonlari tugagach, 2-bosqich uchun hujjat topshirishadi.
2-bosqichda abituriyentlar test sinovlari to‘liq yakunlanganidan so‘ng 15 kun davomida oliy ta’lim muassasasi, bakalavriat ta’lim yo‘nalishi va ta’lim shaklini tanlaydilar.
Kollej va texnikumlarda o‘qish istagini bildirgan abituriyentlar kollej va (yoki) texnikumni, kasb va mutaxassislikni hamda ta’lim shaklini OTMlariga qabulning yakuniy natijasi e’lon qilinganidan so‘ng 10 kun muddatda tanlaydi.

As you may know, since last year, the submission of documents to state universities has been carried out in 2 stages.
The 1st stage took place from June 5 to June 25 (inclusive) last year. According to the current procedure, admissions should begin on the same dates this year as well. This means that applicants will be submitting their documents in just 2 months.
First, everyone selects the subjects for their university entrance exams. After the completion of the entrance exams, they submit documents for the 2nd stage.
In the second stage, applicants have 15 days after the completion of the test exams to choose a higher education institution, a bachelor's degree program, and a form of education.
Applicants wishing to study in colleges and technical schools will have 10 days after the announcement of the final university admission results to choose a college and (or) technical school, a profession and specialty, as well as a form of education.