Mehnat kodeksining 404-moddasiga binoan ayolga tug‘ruqqacha yetmish kalendar kun hamda tug‘ruqdan keyin ellik olti kalendar kun (tug‘ish qiyin kechgan yoxud ikki yoki undan ortiq bola tug‘ilgan taqdirda yetmish kalendar kun) homiladorlik va tug‘ish ta’tili berilib, qonunchilikda belgilangan, lekin o‘rtacha oylik ish haqining yetmish besh foizidan kam bo‘lmagan miqdorda nafaqa to‘lanadi.
Mehnatga layoqatsizlik varaqalarini berish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaning (ro‘yxat raqami 2667, 17.04.2015-Y.) 28-bandiga ko‘ra homiladorlikning o‘ttizinchi haftasidan keyin murojaat qilinganda tug‘ishga qadar necha kun qolganidan qat’i nazar, mehnatga layoqatsizlik varaqasi murojaat qilgan kundan to‘liq bir yuz yigirma olti kalendar kuniga beriladi.
Bunda Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 31-maydagi 314-son qaroriga 1-ilovada tasdiqlangan Nizom 35-bandi mazmuniga binoan, homiladorlik va tug‘ish bo‘yicha hamda yangi tug‘ilgan bolani farzandlikka olgan yoki unga vasiy qilib belgilangan xodimga beriladigan nafaqalar xodim:
ishga qabul qilingan kundan 12 oygacha ish stajiga ega bo‘lganda — o‘rtacha oylik ish haqining 75 foizi;
ishga qabul qilingan kundan 12 oydan ortiq ish stajiga ega bo‘lganda — o‘rtacha oylik ish haqining 100 foizi miqdorida to‘lanadi.
Ushbu nizom 36-bandiga ko‘ra nafaqalar barcha hollarda xodimning haqiqiy ish haqidan hisoblab chiqariladi.
E’tibor bergan bo‘lsangiz, dekret puli o‘rtacha oylik ish haqidan kelib chiqib to‘lanishi belgilangan. Bunda Mehnat kodeksining 257-moddasiga asosan xodimning o‘rtacha oylik ish haqi hisoblanadi.
Ushbu moddaning uchinchi qismiga ko‘ra Mehnatga haq to‘lashning vaqtbay tizimidagi xodimlarning o‘rtacha ish haqi xodimning o‘rtacha ish haqi saqlanib qoladigan oydan oldingi oxirgi kalendar oy uchun tarif stavkasi (lavozim maoshi) miqdoridan kelib chiqib, xodimning o‘rtacha ish haqi saqlanib qoladigan oydan oldingi o‘n ikki kalendar oy uchun ustamalar, mukofotlar va boshqa to‘lovlar (ushbu Kodeks 248-moddasining uchinchi qismida nazarda tutilgan ish haqining qo‘shimcha qismi) summasining o‘n ikkidan bir qismi o‘rtacha ish haqiga jamlangan holda belgilanadi.

Согласно статье 404 Трудового кодекса женщине предоставляется отпуск по беременности и родам в течение семидесяти календарных дней до родов и пятьдесят шести календарных дней после родов (семьдесят календарных дней в случае затрудненных родов либо рождения двух и более детей) с выплатой пособия в размере, установленном законодательством, но не менее семидесяти пяти процентов среднемесячного заработка.
Инструкции о порядке выдачи листков нетрудоспособности (рег. No 2667 от 17.04.2015 г.). УПК при обращении после тридцатой недели беременности лист нетрудоспособности выдается на полные сто двадцать шесть календарных дней со дня обращения, независимо от количества дней до родов.
При этом в соответствии с содержанием пункта 35 Положения, утвержденного в приложении No 1 к постановлению Кабинета Министров от 31 мая 2024 года No 314, пособия по беременности и родам, а также пособия работнику, усыновившему новорожденного ребенка или назначившему его опекуном, выплачиваются работнику:
75 процентов среднемесячной заработной платы - при стаже работы от дня приема на работу до 12 месяцев;
100 процентов среднемесячного заработка - при стаже работы более 12 месяцев со дня приема на работу.
Согласно пункту 36 настоящего Положения, пособия во всех случаях исчисляются из фактического заработка работника.
Если вы обратили внимание, декрет должен выплачиваться исходя из среднемесячной заработной платы. При этом согласно статье 257 Трудового кодекса начисляется среднемесячная заработная плата работника.
Согласно части третьей настоящей статьи средняя заработная плата работников в системе оплаты труда по времени определяется исходя из размера тарифной ставки (должностного оклада) за последний календарный месяц, предшествующий месяцу, в котором сохраняется средняя заработная плата работника, с суммированием одной двенадцатой части суммы надбавок, премий и других выплат (доплаты, предусмотренной частью третьей статьи 248 настоящего Кодекса) за двенадцать календарных месяцев, предшеству