Prezident farmoni bilan Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti negizida Nizomiy nomidagi O‘zbekiston milliy pedagogika universiteti tashkil etiladi.
Universitet respublikada pedagog kadrlar tayyorlash bo‘yicha yetakchi oliy ta’lim tashkiloti bo‘ladi.
Yangi o‘quv yilidan xorijiy mutaxassislarni jalb qilgan holda universitetning xalqaro ta’lim dasturlari joriy etilgan ta’lim yo‘nalishlarida dars berish uchun professor-o‘qituvchilarni tanlab olish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
2026/2027-o‘quv yilidan esa alohida ta’lim ehtiyojlari bo‘lgan bolalarga ta’lim-tarbiya berish tizimini yanada takomillashtirish maqsadida “Gospital pedagogika” magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
2025/2026-o‘quv yilidan pedagog kadrlar tayyorlash jarayonida qabul faqat kunduzgi va kechki ta’lim shakli bo‘yicha tashkil etiladi. Sirtqi ta’lim shakliga esa qabul amalga oshirilmaydi.
Farmonga ko‘ra, oliy pedagogik ta’lim yo‘nalishida nodavlat ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish sohasidagi faoliyatni litsenziyalash Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi xulosasi asosida amalga oshiriladi.
2026-yil 1-sentyabrdan respublikadagi mavjud pedagogika texnikumlarining o‘quv jarayoniga xalqaro ta’lim dasturlari bosqichma-bosqich joriy qilinadi.
Shuningdek, farmon bilan 13 ta pedagogika oliygohlari Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimiga o‘tkaziladigan bo‘ldi:

By presidential decree, the National Pedagogical University of Uzbekistan named after Nizami will be established on the basis of the Tashkent State Pedagogical University named after Nizami.
The university will become the leading higher education institution in the country for training pedagogical personnel.
Starting from the new academic year, a system will be implemented for selecting professors and teachers to teach in the university's programs where international educational curricula have been introduced, involving foreign specialists.
From the 2026/2027 academic year, to further improve the education system for children with special educational needs, training of personnel in the master's specialty "Hospital Pedagogy" will be established.
From the 2025/2026 academic year, admission for pedagogical training programs will only be offered in full-time and evening study formats. Admission to distance learning programs will be discontinued.
According to the decree, licensing of activities in the field of non-state educational services for higher pedagogical education will be carried out based on the conclusion of the Ministry of Preschool and School Education.
From September 1, 2026, international educational programs will be gradually introduced into the curricula of existing pedagogical technical schools in the country.
Additionally, the decree stipulates that 13 pedagogical higher education institutions will be transferred to the system of the Ministry of Preschool and School Education: