O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20-apreldagi “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-2909-sonli hamda 2018-yil 5-iyundagi “Oliy ta’lim muassasalarida ta’lim sifatini oshirish va ularning mamlakatda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlarda faol ishtirokini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-3775-sonli qarorlarida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash, tuman va qishloqlardagi ta’lim muassasalarining oliy ma’lumotli malakali pedagog kadrlarga bo‘lgan ehtiyojini qondirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 11-iyun 488- son qarori asosida Qashqadaryo viloyati Shahrisabz shahrida Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universitetining Shahrisabz filiali tashkil etildi.
Shahrisabz davlat pedagogika instituti O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev 2022-yil 24-iyun kuni imzolagan “Pedagogik ta’lim sifatini oshirish va pedagog kadrlar tayyorlovchi oliy ta’lim muassasalari faoliyatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaroriga muvofiq, mustaqil institut sifatida tashkil etildi.
Bugungi kunda Shahrisabz davlat pedagogika institutida quyidagi 3 ta fakultet faoliyat yuritadi:
2024-2025 o‘quv yilda bakalavriat kunduzgi shaklida 17 ta ta’lim yo‘nalishida 4591 nafar, sirtqida 11 ta ta’lim yo‘nalishida 4509 nafar, 17 ta kechki ta’lim yo‘nalishida 251 nafar, magistraturada 11 ta mutaxassisligida 189 nafar, qo‘shma magistratura ta’limda 5 nafar jami 9541 nafar talabalar tahsil olmoqda.
Hozirda institutda bakalavr va magistratura bosqichlarda quyidagi yo’nalishlarda mutaxassislar tayyorlaydi:
Bakalavr yo’nalishlari:
Sirtqi ta’lim shakli yo’nalishlari:
Kechki ta’lim yo’nalishlari:
Institutda bugungi kunda 9 nafar fan doktori, 41 nafar fan nomzodi va falsafa doktori faoliyat olib bormoqda. 2024-yil davomida jami 14 ta ilmiy ish himoyalari amalga oshirilib, o’qituvchilardan 12 nafari falsafa doktori, 2 nafari fan doktori darajasiga ega bo‘lgan. Shu bilan birga, Scopus ma’lumotlar bazasida institutning affiksatsiyasi shakllantirilib, bugungi kunga kelib, ushbu bazada indeksatsiyalangan jurnallarda chop etilgan maqolalar soni 80 taga yetdi.
Talabalarning nazariy bilimlarini amaliyotda qo’llash maqsadida 2 ta biologiya va fizika fanlaridan laboratoriya xonalari mavjud. Bo’lib, zamonaviy uskunalar bilan ta’minlangan.
Institut AQSh, Germaniya, Qozog‘iston, Rossiya (Qozon Federal Universiteti), Turkiya, Ukraina va Tojikiston kabi mamlakatlari bilan ta’lim va ilmiy tadqiqot sohasida hamkorlik shartnomalari va almashinuv memorandumlari imzolagan.
Shahrisabz davlat pedagogika instituti quyidagi faol faoliyat olib boradi:
Agar sizda qo’shimcha savol va takliflar bo‘lsa, quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin:

В целях обеспечения исполнения задач, определенных в постановлениях Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года No ПП-2909 "О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования" и от 5 июня 2018 года No ПП-3775 "О дополнительных мерах по повышению качества образования в высших образовательных учреждениях и обеспечению их активного участия в осуществляемых в стране широкомасштабных реформах," удовлетворения потребности образовательных учреждений районов и сел в квалифицированных педагогических кадрах с высшим образова
Шахрисабзский государственный педагогический институт создан в качестве самостоятельного института в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева "О мерах по повышению качества педагогического образования и дальнейшему развитию деятельности высших образовательных учреждений, осуществляющих подготовку педагогических кадров" от 24 июня 2022 года.
На сегодняшний день в Шахрисабзском государственном педагогическом институте действуют следующие 3 факультета:
В 2024-2025 учебном году по 17 направлениям образования бакалавриата очной формы обучения обучается 4591 человек, по 11 направлениям заочной формы обучения - 4509 человек, по 17 направлениям вечернего образования - 251 человек, по 11 специальностям магистратуры - 189 человек, по 5 совместным направлениям магистратуры обучается 9541 человек.
В настоящее время институт готовит специалистов на бакалавриате и магистратуре по следующим направлениям:
Направления формы заочного обучения:
Направления вечернего обучения:
В настоящее время в институте работают 9 докторов наук, 41 кандидат наук и доктор философии. Всего в течение 2024 года было защищено 14 научных работ, 12 преподавателей получили степень доктора философии и 2 доктора наук. В то же время в базе данных Scopus была сформирована аффиксация института, и на сегодняшний день количество статей, опубликованных в журналах, индексируемых в этой базе данных, достигло 80.
Для практического применения теоретических знаний студентов имеются 2 лабораторных кабинета по биологии и физике. Он оснащен современным оборудованием.
Институт подписал соглашения о сотрудничестве и меморандумы об обмене в области образования и научных исследований с такими странами, как США, Германия, Казахстан, Россия (Федеральный университет Казань), Турция, Украина и Таджикистан.
Шахрисабзский государственный педагогический институт осуществляет следующую активную деятельность:
Если у вас есть дополнительные вопросы и предложения, можете обращаться по следующим адресам и номерам: