Maqolalar 12/12/2024 Tarix oʻqituvchilari Huquq fanidan dars berishi toʻgʻrimi?
Xabaringiz bor, avval tarix yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga ega bo‘lgan bitiruvchilar umumiy o‘rta ta’lim maktablarida "Davlat va huquq asoslari" fanidan dars bera olgan. Bunga ularning oliy ta’lim muassasalarida "Huquq" fanini o‘rganishi sabab bo‘lgan. Ammo, amaldagi huquqiy-me’yoriy hujjatlar bu tartibga o‘zgartirish kiritdi.
2024-yil 1-avgust kuni qabul qilingan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 238-sonli buyrug‘iga muvofiq, quyidagi talablar belgilangan:
fan o‘qituvchisi dars berayotgan fan yo‘nalishiga mos kamida bakalavr darajasidagi oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lishi;
kamida bakalavr darajasidagi boshqa oliy ma’lumotga ega bo‘lib, tegishli qayta tayyorlash kurslarini tamomlagan bo‘lishi zarur.
Mazkur talablar asosida tarix yo‘nalishi bitiruvchilari uchun "Davlat va huquq asoslari" fanidan dars berish huquqi belgilanmagan. Masalan, 5120300- Tarix (jahon mamlakatlari bo‘yicha) bakalavriat ta’lim yo‘nalishining ta’lim dasturida ushbu fan ko‘zda tutilmagan.
2030-yilga mo‘ljallangan tartib
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 6-apreldagi 189-son qaroriga ko‘ra, 2030- yildan boshlab yuridik fanlardan faqat oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan yoki maxsus pedagogik qayta tayyorlash kurslarini tamomlagan shaxslar dars bera oladi.
Shuningdek, 2024-yil 27-avgustdagi 532-son qaror bilan umumta’lim muassasalarida huquq fanini o‘qitayotgan pedagoglar bepul qayta tayyorlash kurslaridan o‘tkazilishi belgilangan. Ushbu jarayon 2015-yilga qadar davom etadi.
Metodik materiallar
"Davlat va huquq asoslari" fanini o‘qituvchi pedagoglar uchun O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan metodik yordam ko‘rsatiladi. Shuningdek, ularga quyidagi o‘quv materiallari taqdim etiladi:
- videodarslar;
- taqdimotlar;
- ko‘rgazmali qurollar;
- o‘quv-uslubiy materiallar.
Mazkur yangilanishlar ta’lim sifatini oshirish va huquqiy bilimlarni chuqurlashtirishga qaratilgan bo‘lib, bitiruvchilarning o‘z mutaxassisliklari bo‘yicha ishlashini ta’minlashga qaratilgan.

Articles 12/12/2024 Is it true that history teachers teach law?
As you know, previously, graduates with a higher education in history were able to teach the subject "Fundamentals of State and Law" in general education schools. This was due to the fact that they studied the subject of "Law" in higher education institutions. However, the current regulatory documents have changed this procedure.
In accordance with the order of the Minister of Preschool and School Education No. 238 dated August 1, 2024, the following requirements have been established:
have at least a bachelor's degree in higher pedagogical education corresponding to the subject taught by the subject teacher;
have at least a bachelor's degree in another higher education and have completed relevant retraining courses.
Based on these requirements, the right to teach the subject "Fundamentals of State and Law" for history graduates has not been established. For example, this subject is not provided for in the educational program of the bachelor's degree program 5120300-History (by countries of the world).
2030 Agenda
According to the Resolution of the Cabinet of Ministers No. 189 of April 6, 2021, starting from 2030, only persons with a higher legal education or who have completed special pedagogical retraining courses can teach legal disciplines.
Also, by Resolution No. 532 of August 27, 2024, it was established that teachers teaching law in general education institutions will undergo free retraining courses. This process will continue until 2015.
Methodological materials
The Ministry of Justice and the Ministry of Preschool and School Education of the Republic of Uzbekistan provide methodological assistance to teachers of the subject "Fundamentals of State and Law." They will also be provided with the following training materials:
- video lessons;
- presentations;
- visual aids;
- educational and methodological materials.
These updates are aimed at improving the quality of education and deepening legal knowledge, ensuring that graduates work in their specialty.