Maqolalar 12/12/2024 Tarix oʻqituvchilari Huquq fanidan dars berishi toʻgʻrimi?
Xabaringiz bor, avval tarix yo‘nalishi bo‘yicha oliy ma’lumotga ega bo‘lgan bitiruvchilar umumiy o‘rta ta’lim maktablarida "Davlat va huquq asoslari" fanidan dars bera olgan. Bunga ularning oliy ta’lim muassasalarida "Huquq" fanini o‘rganishi sabab bo‘lgan. Ammo, amaldagi huquqiy-me’yoriy hujjatlar bu tartibga o‘zgartirish kiritdi.
2024-yil 1-avgust kuni qabul qilingan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 238-sonli buyrug‘iga muvofiq, quyidagi talablar belgilangan:
fan o‘qituvchisi dars berayotgan fan yo‘nalishiga mos kamida bakalavr darajasidagi oliy pedagogik ma’lumotga ega bo‘lishi;
kamida bakalavr darajasidagi boshqa oliy ma’lumotga ega bo‘lib, tegishli qayta tayyorlash kurslarini tamomlagan bo‘lishi zarur.
Mazkur talablar asosida tarix yo‘nalishi bitiruvchilari uchun "Davlat va huquq asoslari" fanidan dars berish huquqi belgilanmagan. Masalan, 5120300- Tarix (jahon mamlakatlari bo‘yicha) bakalavriat ta’lim yo‘nalishining ta’lim dasturida ushbu fan ko‘zda tutilmagan.
2030-yilga mo‘ljallangan tartib
Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 6-apreldagi 189-son qaroriga ko‘ra, 2030- yildan boshlab yuridik fanlardan faqat oliy yuridik ma’lumotga ega bo‘lgan yoki maxsus pedagogik qayta tayyorlash kurslarini tamomlagan shaxslar dars bera oladi.
Shuningdek, 2024-yil 27-avgustdagi 532-son qaror bilan umumta’lim muassasalarida huquq fanini o‘qitayotgan pedagoglar bepul qayta tayyorlash kurslaridan o‘tkazilishi belgilangan. Ushbu jarayon 2015-yilga qadar davom etadi.
Metodik materiallar
"Davlat va huquq asoslari" fanini o‘qituvchi pedagoglar uchun O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan metodik yordam ko‘rsatiladi. Shuningdek, ularga quyidagi o‘quv materiallari taqdim etiladi:
- videodarslar;
- taqdimotlar;
- ko‘rgazmali qurollar;
- o‘quv-uslubiy materiallar.
Mazkur yangilanishlar ta’lim sifatini oshirish va huquqiy bilimlarni chuqurlashtirishga qaratilgan bo‘lib, bitiruvchilarning o‘z mutaxassisliklari bo‘yicha ishlashini ta’minlashga qaratilgan.

Как вы знаете, ранее выпускники с высшим историческим образованием могли преподавать в общеобразовательных школах предмет "Основы государства и права." Это было связано с тем, что они изучали "Право" в высших учебных заведениях. Однако действующие нормативно-правовые акты внесли изменения в этот порядок.
В соответствии с приказом министра дошкольного и школьного образования No 238 от 1 августа 2024 года установлены следующие требования:
наличие у преподавателя предмета высшего педагогического образования не ниже степени бакалавра, соответствующего направлению преподаваемого предмета;
иметь другое высшее образование не ниже степени бакалавра и пройти соответствующие курсы переподготовки.
На основе этих требований не установлено право преподавания предмета "Основы государства и права" для выпускников исторического направления. Например, в образовательной программе бакалавриата 5120300-История (по странам мира) данный предмет не предусмотрен.
Порядок на 2030 год
Согласно постановлению Кабинета Министров от 6 апреля 2021 года No189, с 2030 года преподавать юридические дисциплины смогут только лица, имеющие высшее юридическое образование или прошедшие специальные курсы педагогической переподготовки.
Также постановлением No532 от 27 августа 2024 года установлено, что педагоги, преподающие право в общеобразовательных учреждениях, проходят бесплатные курсы переподготовки. Этот процесс продлится до 2015 года.
Методические материалы
Министерством юстиции и Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан оказывается методическая помощь педагогам, преподающим предмет "Основы государства и права." Также им будут предоставлены следующие учебные материалы:
- видеоуроки;
презентации;
наглядные пособия;
- учебно-методические материалы.
Данные обновления направлены на повышение качества образования и углубление правовых знаний, обеспечение работы выпускников по специальностям.