Har bir inson umrida bir marta bo’lsa-da bu soha vakillariga katta qiziqish bilan qaraydi. Huquq sohasidagi malakali kadrlarni tayyorlab beradigan. Xalq tilida aytganda prokuror, sudya, huquqshunoslarni ishlab chiqaradigan markaz Toshkent davlat yuridik universiteti hisoblanadi.
Universitet O‘zbekistonning yuridik fanlar va yuridik ta’lim milliy markazlaridan biri sifatida e’tirof etilgan yetakchi oliy ta’lim muassasasi hisoblanadi. Uning nufuzi respublikadan tashqarida ham baland hisoblanadi.
Universitet tarixiga nazar tashlaydigan bo’lsak, universitet 1918-yil 21-aprelda, Turkiston xalq universitetida ijtimoiy-iqtisodiy fakultet negizida yuridik kafedra tashkil etilgan paytdan boshlanadi. Bu Markaziy Osiyoda, xususan, Oʻzbekistonda yuridik maktabni yaratishdagi birinchi qadam boʻlgan.Ushbu yuridik maktab 1918-yildan 1990-yillargacha OʻzSSR Adliya Xalq komissarligi qoshidagi muassasa sifatida faoliyat olib borgan.
1991-yil 15-avgustda OʻzSSR Ministrlar Sovetining qarori bilan Toshkent davlat universitetining yuridik fakulteti negizida Toshkent davlat yuridik instituti tashkil etilgan. O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2013 yil 28 iyundagi PQ-1990 sonli qarori bilan Toshkent davlat yuridik instituti, Toshkent davlat yuridik universitetiga aylantirilgan.
Yillar davomida ushbu muassasada yirik huquqshunoslar B.Manelis, M.Lutskiy, S.Avrux, K.Sarimsoqov, X.Qurbonov, N.Kapustyanskiy, T.Eshonbekov, D.Arrenbek, akademiklar S.Radjabov va X.Sulaymonova kabi mashhur yuristlar faoliyat olib borgan.
Bugungi kunda universitet 3 ta o’quv binodan iborat bo’lib, uning bosh oʻquv binosi Sayilgoh koʻchasi 35-uy manzilida joylashgan. Maydoni 3504 ming kv.m tashkil etadi. Binoda 5 kafedra, 26 maʼruza va seminar xonalari, rektorat, Universitet kengashi zali, universitetning maʼmuriy boʻlinmalari, shuningdek, Yuridik klinika faoliyat olib boradi.
Universitetning ikkinchi oʻquv binosi 6927 ming kv.m maydonni egallagan boʻlib, unda 5 ta kafedra, 43 ta maʼruza va seminar mashgʻuloti xonalari, Sud yigʻilishlari xonasi (Moot court), kriminalistik laboratoriya joylashgan. Ushbu oʻquv binolari meʼmoriy yodgorliklar boʻlib, 1875-yilda qurilgan.
Universitetning uchinchi oʻquv binosi 2013-yilda TDYU tasarrufiga berilgan bo‘lib, u Amir Temur koʻchasi 13-uyda 9557 ming kv.m maydonda joylashgan. Kapital rekonstruksiya qilingandan keyin binoda 5 ta kafedra, 21 ta maʼruza va seminar mashgʻulotlari xonasi, 2 ta kompyuter xonasi, zamonaviy sport kompleksi tashkil etilgan.
Hozirda Toshkent davlat yuridik universitetida quyidagi 4 ta fakultet faoliyat yuritmoqda:
Universitetda 19 ta kafedra mavjud bo’lib bugungi kunda universitetda 279 nafar professor-o‘qituvchilar faoliyat yuritmoqda. Ularning 33 nafari fan doktori (DSc), 82 nafari fan nomzodi, 29 nafari falsafa fanlari doktori (PhD), 23 nafari professor, 42 nafari dotsent ilmiy daraja va unvonlariga ega. Hozirda bakalavr bosqichida 4 426 nafar talaba, magistratura bosqichida esa 269 nafar talaba tahsil olmoqda.
Toshkent davlat yuridik universitetining kutubxonasida 3000 nusxadagi kitoblar mavjud bo’lib, jumladan, rus professori Ivan Neymanning 1814-yildagi „Jinoyat huquqining ilk asoslari“ asari, buyuk mutafakkir, fiqh — islom qonunshunosi Burhoniddin al-Margʻinoniyning „Al-hidoya fi sharhi Bidoya al-mubtadi’“ yoki qisqacha „Kitob ul-hidoya“ nomli musulmon huquqiga oid sharhlarining 1893-yilda koʻchirilgan nusxasi, shuningdek, Rossiya imperiyasining 100 jilddan ortiq qonunlar majmuasi mavjud. 2019-yildan boshlab universitet Axborot-resurs markazi Dyusseldorf shahridagi Germaniya universitet kutubxonalari Xalqaro assotsiatsiyasi aʼzosi hisoblanadi.
Toshkent davlat yuridik universitetini tamomlagan Saida Mirziyoyeva, Xushnudbek Xudeyberdiyev,Haydar Po’latov, Mirzo-Ulug’bek Abdusalomov, Murodjon Azimov, Xadicha Sulaymonova kabi bir qator faol bitiruvchilar bugun jamiyatimizdagi o’z kasbining yetuk mutaxassislari hisoblanadi.
Toshkent davlat yuridik universitetining qo'shma ta'lim dasturlari doirasida Belarus Respublikasining Yanka Kupala nomidagi Grodno davlat universiteti bilan xalqaro xususiy huquq, Qozog'iston Respublikasining M.S.Narikbaev nomidagi KAZGYU universiteti bilan “Xalqaro iqtisodiy huquq” ta'lim yo'nalishi bo'yicha bakalavrlar tayyorlash haqida kelishuv imzolagan.
Bakalavr bosqichida ta’lim olayotgan talabalar, quyidagi mutaxassisliklar bo‘yicha tayyorlanadi.
Magistratura bosqichida quyidagi mutaxassislar tayyorlanadi
Toshkent davlat yuridik universiteti talabasiga aylangan yoshlar deyarli yotoqxona muammosiga duch kelmaydi. Chunki universitetga qarashli 3 ta talabalar turar joyi mavjud.
1-sonli Talabalar turar joyi 1960-yilda qurilgan bo’lib, Olmazor tumani Talabalar ko‘chasi 192-uy manzilida joylashgan. Bino 4 qavatdan iborat bo’lib, sig’imi 292 ta, jami xonalar soni 148 ta, yashash xonalar soni 115 ta.
2-sonli Talabalar turar joyi ham 1960-yilda qurilgan bo’lib, Olmazor tumani Talabalar ko‘chasi 192-uy manzilida joylashgan. Bino, 4 qavatdan iborat bo’lib, sig’imi 297 ta, jami xonalar soni 144 ta, yashash xonalar soni 115 ta.
3-sonli Talabalar turar joyi binosi 2021-yil dekabr oyidan boshlab universitet talabalari uchun foydalanishga topshirilgan bo’lib, Uchtepa tumani 12 mavzesi 67А-uy manzilida joylashgan. Bino, 4 qavatdan iborat bo’lib, sig’imi 548 ta jami xonalar soni 178 ta, yashash xonalar soni 137 tani tashkil etadi.
Respublikadagi lider hisoblangan Toshkent davlat yuridik universitetining 2023-2024 o‘quv yili uchun to‘lov-kontrakt bakalavriat bosqichida ta’lim olayotgan talablarga:
Magistratura bosqichida ta’lim olayotgan talablarga
Agar sizda siz kutgan savollarga biz berolmagan javoblar bo’lsa quyidagi manzilga va raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin.
Sizni qiziqtirgan oliy ta’lim muassasasi haqida oz bo‘lsa-da ma’lumot bera oldik degan umiddamiz. Bizni kuzatishda davom eting Ta’lim telekanali ta’limdagi eng so‘nggi yangiliklarni har doim siz bilan bo‘lishishga tayyor!

Каждый человек хоть раз в жизни с большим интересом смотрит на представителей этой сферы. Подготавливает квалифицированных кадров в области права. Говоря по-народному, Ташкентский государственный юридический университет является центром подготовки прокуроров, судей, юристов.
Университет является ведущим высшим образовательным учреждением, признанным одним из национальных центров юридических наук и юридического образования Узбекистана. Его авторитет высок и за пределами республики.
Если обратиться к истории университета, то он начинается с 21 апреля 1918 года, когда на базе социально-экономического факультета в Туркестанском народном университете была создана юридическая кафедра. Это был первый шаг в создании юридической школы в Центральной Азии, в частности, в Узбекистане. Эта юридическая школа действовала с 1918 по 1990 годы как учреждение при Народном комиссариате юстиции УзССР.
15 августа 1991 года решением Совета Министров УзССР на базе юридического факультета Ташкентского государственного университета был создан Ташкентский государственный юридический институт. Постановлением Президента Республики Узбекистан от 28 июня 2013 года No ПП-1990 Ташкентский государственный юридический институт был преобразован в Ташкентский государственный юридический университет.
На протяжении многих лет в этом учреждении работали такие известные юристы, как Б.Манелис, М.Луцкий, С.Аврух, К.Саримсаков, Х.Курбонов, Н.Капустьянский, Т.Эшонбеков, Д.Арренбек, академики С.Раджабов и Х.Сулаймонова.
На сегодняшний день университет состоит из 3 учебных корпусов, главный учебный корпус которого расположен по адресу: ул. Сайилгох, 35. Площадь составляет 3504 тыс. кв.м. В здании функционируют 5 кафедр, 26 лекционных и семинарских кабинетов, ректорат, зал совета университета, административные подразделения университета, а также юридическая клиника.
Второе учебное здание университета занимает площадь 6927 тыс. кв. м, в нем расположены 5 кафедр, 43 лекционных и семинарских кабинета, комната судебных заседаний (Moot court), криминалистическая лаборатория. Эти учебные корпуса являются памятниками архитектуры и были построены в 1875 году.
Третье учебное здание университета было передано в ведение ТГЮУ в 2013 году, оно расположено по адресу: улица Амира Темура, дом 13, площадью 9557 тыс. кв.м. После капитальной реконструкции в здании созданы 5 кафедр, 21 кабинет для лекций и семинаров, 2 компьютерных кабинета, современный спортивный комплекс.
В настоящее время в Ташкентском государственном юридическом университете действуют следующие 4 факультета:
В университете действуют 19 кафедр, в настоящее время в университете работают 279 профессоров и преподавателей. Из них 33 доктора наук (DSc), 82 кандидата наук, 29 докторов философских наук (PhD), 23 профессора, 42 доцента имеют ученые степени и звания. В настоящее время на бакалавриате обучаются 4,426 студентов, а на магистратуре - 269 студентов.
В библиотеке Ташкентского государственного юридического университета имеется 3000 экземпляров книг, в том числе "Первые основы уголовного права" русского профессора Ивана Неймана от 1814 года, "Аль-хидоя фи шарҳи бидоя ал-мубтадиъ" или, короче, "Китаб ул-хидоя" - переписанная в 1893 году копия комментариев по мусульманскому праву великого мыслителя, ученого-фикха-ислама Бурхониддина.С 2019 года университет является членом Международной ассоциации университетских библиотек Германии в городе Дюссельдорфе.
Такие активные выпускники, как Саида Мирзиёева, Хушнудбек Худейбердиев, Хайдар Пулатов, Мирзо-Улугбек Абдусаломов, Муроджон Азимов, Хадича Сулаймонова, окончившие Ташкентский государственный юридический университет, сегодня являются ведущими специалистами своей профессии в нашем обществе.
В рамках совместных образовательных программ Ташкентского государственного юридического университета было подписано соглашение о подготовке бакалавров по международному частному праву с Гродненским государственным университетом имени Янки Купалы Республики Беларусь и по направлению образования "Международное экономическое право" с Казахским университетом имени М.С.Нарыкбаева.
Студенты, обучающиеся на бакалавриате, готовятся по следующим специальностям.
На этапе магистратуры готовят следующих специалистов
Молодые люди, которые стали студентами Ташкентского государственного юридического университета, практически не сталкиваются с проблемой общежития. Потому что университет имеет 3 студенческих общежития.
Студенческое общежитие No1 построено в 1960 году и расположено по адресу: ул. Талабалар, Алмазарский район, дом 192. Здание состоит из 4 этажей, вместимость 292, общее количество комнат - 148, количество жилых комнат - 115.
Студенческое общежитие No 2 также было построено в 1960 году и расположено по адресу: улица Студентов, Алмазарский район, дом No 192. Здание состоит из 4 этажей, вместимостью 297, общего количества комнат - 144, жилых комнат - 115.
Здание Студенческого общежития No3 сдано в эксплуатацию для студентов университета с декабря 2021 года и расположено по адресу: 67А, квартал 12, Учтепинский район. Здание состоит из четырех этажей, вместимостью 548, общее количество комнат 178 и жилых комнат 137.
К требованиям, предъявляемым к обучающимся на платно-контрактной бакалавриате Ташкентского государственного юридического университета, являющегося лидером в республике, на 2023-2024 учебный год:
К требованиям, предъявляемым к обучающимся в магистратуре
Если у вас есть вопросы, на которые мы не смогли ответить, вы можете обратиться по нижеприведённому адресу и номерам.
Надеемся, что мы смогли дать немного информации о заинтересовавшем вас высшем учебном заведении. Телеканал "Образование" всегда готов поделиться с вами новейшими новостями в сфере образования!