Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 5 майдаги “Етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ҳамда уларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” қарори қабул қилинди.
Қарорда етим, ота-она қаромоғидан маҳрум бўлган, шунингдек, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларнинг фарзандларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш чораларининг самарадорлигини ошириш масалалари кўрилган.
Қарорга кўра, ижтимоий ҳимояга муҳтож 14-23 ёш оралиғидаги ёшларга олий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун тайёрланиш харажатлари бир маротаба қоплаб берилади. Бунда ҳар бир курс учун (5 тагача фан) ҳар ой ёрдам пули бериб борилади. Ушбу ёрдамнинг давомийлиги 12 ой. Яъни, ўқувчига тайёрланиш даврининг 12 ой муддатида ҳар бир ўқиётган фани учун низомда келтирилган миқдорида ёрдам пули берилади.
Ижтимоий ёрдам қуйидаги миқдорларда ҳар бир курс (5 тагача) учун ҳудудлар кесимида қуйидагича миқдорда тўлаб берилади:
Эслатма! Ижтимоий ёрдам кўрсатиш учун қуйидагича талаблар қўйилади:
Ёрдам олган ёшлар олий таълим ташкилотларига ўқишга кириш учун тайёрлаш курсларига мунтазам қатнашиши зарур. Шунингдек, ўқишга кириш учун тайёрлаш курслари якуни бўйича бериладиган белгиланган намунадаги сертификатни олиш талаб этилади (шундай сертификат тақдим этилган тақдирда).
Ушбу ёрдамдан фойдаланиш учун талабгорлар нодавлат таълим ташкилоти билан тузилган шартномани тақдим этиши керак бўлади.
Муҳим! Мазкур ёрдам, истисно тариқасида, ота-онаси уч ойдан ортиқ муддатга чет давлатга вақтинча чиқиб кетаётганлиги муносабати билан ҳомий тайинланган Камбағал оилалар реестрига киритилган оилаларнинг фарзандларига ҳам кўрсатилиши мумкин.

Принято постановление Кабинета Министров от 5 мая 2025 года "О дополнительных мерах по финансированию расходов, связанных с всесторонней поддержкой и оказанием социальной помощи детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей."
В постановлении рассмотрены вопросы повышения эффективности мер социальной поддержки детей из семей, оставшихся без попечения родителей, а также нуждающихся в социальной защите.
Согласно постановлению, молодым людям в возрасте от 14 до 23 лет, нуждающимся в социальной защите, будут единовременно возмещены расходы на подготовку к поступлению в высшие учебные заведения. На каждый курс (до 5 предметов) ежемесячно выплачивается денежная помощь. Продолжительность этой помощи составляет 12 месяцев. То есть, в течение 12 месяцев подготовительного периода учащемуся будет предоставлена помощь в размере, указанном в положении, по каждому изучаемому предмету.
Социальная помощь выплачивается в следующих размерах за каждый курс (до 5) в разрезе регионов:
Примечание! К оказанию социальной помощи предъявляются следующие требования:
Молодые люди, получившие помощь, должны регулярно посещать курсы подготовки для поступления в высшие учебные заведения. Также для поступления требуется получение сертификата установленного образца, выдаваемого по итогам подготовительных курсов (при предъявлении такого сертификата).
Чтобы воспользоваться этой помощью, заявителям необходимо будет предоставить договор с негосударственной образовательной организацией.
Важно! Данная помощь, в порядке исключения, может быть оказана также детям из семей, включенных в Реестр бедных семей, в отношении которых назначен опекун в связи с временным выездом родителей за границу на срок более трех месяцев.