Вазирлар Маҳкамасининг 2025 йил 5 майдаги “Етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ҳамда уларга ижтимоий ёрдам кўрсатиш билан боғлиқ харажатларни молиялаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” қарори қабул қилинди.
Қарорда етим, ота-она қаромоғидан маҳрум бўлган, шунингдек, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилаларнинг фарзандларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш чораларининг самарадорлигини ошириш масалалари кўрилган.
Қарорга кўра, ижтимоий ҳимояга муҳтож 14-23 ёш оралиғидаги ёшларга олий таълим муассасаларига ўқишга кириш учун тайёрланиш харажатлари бир маротаба қоплаб берилади. Бунда ҳар бир курс учун (5 тагача фан) ҳар ой ёрдам пули бериб борилади. Ушбу ёрдамнинг давомийлиги 12 ой. Яъни, ўқувчига тайёрланиш даврининг 12 ой муддатида ҳар бир ўқиётган фани учун низомда келтирилган миқдорида ёрдам пули берилади.
Ижтимоий ёрдам қуйидаги миқдорларда ҳар бир курс (5 тагача) учун ҳудудлар кесимида қуйидагича миқдорда тўлаб берилади:
Эслатма! Ижтимоий ёрдам кўрсатиш учун қуйидагича талаблар қўйилади:
Ёрдам олган ёшлар олий таълим ташкилотларига ўқишга кириш учун тайёрлаш курсларига мунтазам қатнашиши зарур. Шунингдек, ўқишга кириш учун тайёрлаш курслари якуни бўйича бериладиган белгиланган намунадаги сертификатни олиш талаб этилади (шундай сертификат тақдим этилган тақдирда).
Ушбу ёрдамдан фойдаланиш учун талабгорлар нодавлат таълим ташкилоти билан тузилган шартномани тақдим этиши керак бўлади.
Муҳим! Мазкур ёрдам, истисно тариқасида, ота-онаси уч ойдан ортиқ муддатга чет давлатга вақтинча чиқиб кетаётганлиги муносабати билан ҳомий тайинланган Камбағал оилалар реестрига киритилган оилаларнинг фарзандларига ҳам кўрсатилиши мумкин.

The Cabinet of Ministers adopted a resolution dated May 5, 2025, "On Additional Measures for Financing Expenses Related to Comprehensive Support and Provision of Social Assistance to Orphans and Children Deprived of Parental Care."
The resolution addresses issues of increasing the effectiveness of social support measures for orphans, children left without parental care, and children from socially vulnerable families.
According to the decree, young people aged 14-23 in need of social protection will be reimbursed once for the costs of preparing for admission to higher educational institutions. In this case, monthly assistance is provided for each course (up to 5 subjects). The duration of this assistance is 12 months. That is, students will be provided with assistance in the amount specified in the regulations for each subject they are studying during the 12-month preparatory period.
Social assistance is paid in the following amounts for each course (up to 5), broken down by region:
Note! The following requirements are set for the provision of social assistance:
Young people who receive assistance must regularly attend preparatory courses for admission to higher educational institutions. It is also required to obtain a certificate of the established form, issued upon completion of preparatory courses for admission (if such a certificate is provided).
To receive this assistance, applicants must submit a contract with a non-state educational organization.
Important! This assistance, as an exception, may also be provided to children from families included in the Register of Poor Families, for whom a guardian has been appointed due to their parents' temporary departure abroad for a period of more than three months.