Янгиликлар 18/06/2025 Докторантлар диққатига:Mentalaba.uz Таянч докторантура бўйича бир қатор ўзгаришлар киритилди
2025 йил 12 июнь куни Ҳукумат томонидан қабул қилинган 362-сонли қарорга биноан, таянч докторантура ва докторантурадан четлатиш тартибига бир қатор янгиликлар киритилди. Ушбу ўзгаришлар докторантларнинг илмий фаолиятида интизом ва сифатни оширишга қаратилган.
Ҳужжат асосида четлатилиш мумкин бўлган ҳолатлар
Ўз аризасига биноан
Агар докторант ўқишни давом эттиришни истамаса, ўзининг ёзма аризаси асосида докторантурадан чиқиб кетиши мумкин.
Соғлиги туфайли
Тиббий комиссия томонидан тасдиқланган соғлиғи билан боғлиқ муаммолар мавжуд бўлса, докторант ўқишдан четлаштирилади.
Якка тартибдаги режаларнинг бажарилмаслиги
Докторант ўзига бириктирилган илмий режани бажармаган тақдирда, бу ҳолат оғир интизомий хато сифатида баҳоланади.
❌ Якка тартибдаги режаларни бажармаган докторантлар коллегиал орган қарори билан четлаштирилади ва қайта тикланмайди.
Ташкилий ва интизомий сабабларга кўра четлатиш
Ички тартиб-қоидаларнинг бузилиши
Агар докторант муассасанинг ички тартиб-қоидаларини уч ёки ундан ортиқ марта бузган бўлса, бу асосда четлатилади.
Суд ҳукми билан озодликдан маҳрум қилиниш
Агар докторантга нисбатан суд ҳукми чиқиб, озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланса, ўқишдан чиқарилади.
Ҳисобот топширмаслик
Белгиланган муддатларда йиллик ёки оралиқ ҳисоботларни тақдим этмаслик ҳам четлатиш учун асос бўлади.
Диссертация талаблари бузилганда
Диссертацияни тайёрлаш ва ҳимоя қилиш жараёнидаги қоидаларнинг бузилиши докторант учун жиддий оқибатларга олиб келади.
Янги қарор докторантура жараёнига масъулиятни кучайтириш, илмий фаолият самарадорлигини ошириш ҳамда сифатли кадрлар тайёрлашни мақсад қилган. Докторантлар ўз режаларини аниқ ва масъулият билан бажариши, белгиланган тартиб-қоидаларга қатъий амал қилиши лозим.

News 18/06/2025 Attention doctoral students: A number of changes have been made to the basic doctoral program
According to Government Resolution No. 362, adopted on June 12, 2025, a number of changes were made to the procedure for expulsion from basic doctoral studies and doctoral studies. These changes are aimed at improving the discipline and quality of doctoral students' scientific activities.
Circumstances in respect of which a document may be suspended
At his own request
If a doctoral student does not wish to continue their studies, they may leave the doctoral program based on their written application.
Due to health
If there are health problems confirmed by the medical commission, the doctoral candidate is expelled from studies.
Non-fulfillment of individual plans
If a doctoral candidate fails to fulfill their assigned academic plan, this situation is considered a serious disciplinary error.
🔹 Doctoral students who fail to fulfill individual plans will be dismissed by decision of the collegial body and will not be reinstated.
Dismissal for organizational and disciplinary reasons
Violation of internal regulations
If a doctoral student violates the institution's internal regulations three or more times, they will be expelled on this basis.
Imprisonment by court sentence
If a doctoral student is sentenced to imprisonment by a court, they are expelled from their studies.
Do not submit a report
Failure to submit annual or interim reports within the established timeframe will also be grounds for suspension.
Violation of the requirements of the dissertation
Violation of the rules in the process of preparing and defending a dissertation leads to serious consequences for the doctoral candidate.
The new resolution aims to strengthen responsibility for the doctoral process, increase the effectiveness of scientific activity, and train high-quality personnel. Doctoral students must clearly and responsibly fulfill their plans and strictly adhere to established procedures.