Янгиликлар 18/06/2025 Докторантлар диққатига:Mentalaba.uz Таянч докторантура бўйича бир қатор ўзгаришлар киритилди
2025 йил 12 июнь куни Ҳукумат томонидан қабул қилинган 362-сонли қарорга биноан, таянч докторантура ва докторантурадан четлатиш тартибига бир қатор янгиликлар киритилди. Ушбу ўзгаришлар докторантларнинг илмий фаолиятида интизом ва сифатни оширишга қаратилган.
Ҳужжат асосида четлатилиш мумкин бўлган ҳолатлар
Ўз аризасига биноан
Агар докторант ўқишни давом эттиришни истамаса, ўзининг ёзма аризаси асосида докторантурадан чиқиб кетиши мумкин.
Соғлиги туфайли
Тиббий комиссия томонидан тасдиқланган соғлиғи билан боғлиқ муаммолар мавжуд бўлса, докторант ўқишдан четлаштирилади.
Якка тартибдаги режаларнинг бажарилмаслиги
Докторант ўзига бириктирилган илмий режани бажармаган тақдирда, бу ҳолат оғир интизомий хато сифатида баҳоланади.
❌ Якка тартибдаги режаларни бажармаган докторантлар коллегиал орган қарори билан четлаштирилади ва қайта тикланмайди.
Ташкилий ва интизомий сабабларга кўра четлатиш
Ички тартиб-қоидаларнинг бузилиши
Агар докторант муассасанинг ички тартиб-қоидаларини уч ёки ундан ортиқ марта бузган бўлса, бу асосда четлатилади.
Суд ҳукми билан озодликдан маҳрум қилиниш
Агар докторантга нисбатан суд ҳукми чиқиб, озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланса, ўқишдан чиқарилади.
Ҳисобот топширмаслик
Белгиланган муддатларда йиллик ёки оралиқ ҳисоботларни тақдим этмаслик ҳам четлатиш учун асос бўлади.
Диссертация талаблари бузилганда
Диссертацияни тайёрлаш ва ҳимоя қилиш жараёнидаги қоидаларнинг бузилиши докторант учун жиддий оқибатларга олиб келади.
Янги қарор докторантура жараёнига масъулиятни кучайтириш, илмий фаолият самарадорлигини ошириш ҳамда сифатли кадрлар тайёрлашни мақсад қилган. Докторантлар ўз режаларини аниқ ва масъулият билан бажариши, белгиланган тартиб-қоидаларга қатъий амал қилиши лозим.

Новости 18/06/2025 Вниманию докторантов: В базовую докторантуру внесен ряд изменений
Согласно Постановлению No 362, принятому Правительством 12 июня 2025 года, был внесен ряд изменений в процедуру отчисления от базовой докторантуры и докторантуры. Эти изменения направлены на повышение дисциплины и качества научной деятельности докторантов.
Случаи, при которых допускается отстранение на основании документа
По собственному заявлению
Если докторант не желает продолжать обучение, он может покинуть докторантуру на основании своего письменного заявления.
В связи со здоровьем
При наличии проблем со здоровьем, подтвержденных медицинской комиссией, докторант отстраняется от обучения.
Невыполнение индивидуальных планов
Невыполнение докторантом закрепленного за ним научного плана расценивается как тяжкая дисциплинарная ошибка.
🔹 Докторанты, не выполнившие индивидуальные планы, отчисляются решением коллегиального органа и восстановлению не подлежат.
Отстранение по организационным и дисциплинарным причинам
Нарушение правил внутреннего распорядка
Если докторант нарушает правила внутреннего распорядка учреждения три и более раза, он отстраняется на этом основании.
Лишение свободы по решению суда
Если в отношении докторанта вынесен приговор суда и назначено наказание в виде лишения свободы, он отчисляется.
Не сдавать отчёт
Непредставление годовых или промежуточных отчетов в установленные сроки также является основанием для отчисления.
При нарушении требований диссертации
Нарушение правил в процессе подготовки и защиты диссертации влечет за собой серьезные последствия для докторанта.
Новое постановление направлено на усиление ответственности за процесс докторантуры, повышение эффективности научной деятельности и подготовку качественных кадров. Докторанты должны четко и ответственно выполнять свои планы и строго соблюдать установленные процедуры.