Мазкур тартиб бўйича кўплаб саволлар юзага келаётгани сабабли, Олий таълим вазирлигининг масъуллари билан боғланган Хушнудбек Худойбердиев, айрим масалаларга аниқлик киритишга ҳаракат қилди.
❓Нечанчи курсларга тааллуқли?
✅ ЖАВОБ: ушбу тартибни қўллаш 2024/2025-ўқув йилида талаба бўлганлардан бошланади. Бошқача айтганда, ҳозирги 1-курсларга тааллуқли. Яъни ҳозирги 1-курслар учун ёз ойида грант ўринлари қайта тақсимланади.
Ҳозирда иккинчи ва ундан юқори курсда ўқиётган талабаларда ҳеч нарса ўзгармайди. Яъни ҳозир 2-курсда грантда ўқиётган талаба токи тугатгунгача грантда қолади, ўзлаштириш кўрсаткичидан қатъи назар.
❓Магистрларга тааллуқлими?
✅ ЖАВОБ: ҳа, ушбу тартиб магистрларга ҳам тааллуқли. Яъни 1-курсда ўқиётган магистрларнинг грантлари ёзда қайта тақсимланади.
Бунда, қуйидагиларни инобатга олиш зарур:
1) ўзлаштириш кўрсаткичидан қатъи назар, магистратурада таҳсил олаётган қизлар учун давлат бюджетидан контрактларини тўлаб бериш давом этади;
2) тўлиқ давлат грантидан иборат мутахассисликлар учун ушбу тартиб қўлланмайди, чунки бундан маъно йўқ;
3) ўқиш муддати 1 йилни ташкил қилувчи мутахассисликларда ҳам ушбу тартиб қўлланмайди, бу ҳам мантиқан тушунарли.
❓Имтиёз билан грантга кирганларга ҳам амал қиладими?
✅ ЖАВОБ: имтиёз асосида давлат грантига кирган талабаларга ушбу тартиб қўлланмайди, яъни уларга грант 4 йил муддатга берилади. Бунда ўзлаштириш кўрсаткичи аҳамиятга эга эмас. Имтиёз деганда, масалан, халқаро олимпиада ғолиблари, турли давлат мукофоти соҳиблари, орган ходимларининг фарзандлари, ногиронлиги бор абитуриентлар, тавсиянома олган хотин-қизлар ва бошқалар назарда тутилмоқда.
❓Мақсадли қабул билан кирганларга-чи?
✅ ЖАВОБ: мақсадли қабулга кирганлар учун ҳам, ўзлаштириш кўрсаткичидан қатъи назар, давлат гранти 4 йилга берилади. Янги тартиб уларга қўлланмайди.
❓Бир марта давлат грантидан маҳрум бўлган талаба кейинги ўқув йилида яна грантга талабгор бўла оладими?
✅ ЖАВОБ: Ҳа, талабгор бўла олади. Грант ўринлари учун танлов ҳар йили июль-август ойларида янгидан ўтказилади. Бунда ўтган йилги танлов натижалари ҳисобга олинмайди. Барчаси янгидан бошланади. Жорий ўқув йили давомида GPA кўрсаткичи 3,5 дан баланд бўлган барча талабалар грантга даъво қила олади.
Бошқача айтганда, бир марта грантдан маҳрум бўлган талаба келаси йили яхши ўқиса, яна грант олиши мумкин.

News 16/03/2025 Some explanations on the procedure for the redistribution of grants
Due to the fact that many questions arise about this procedure, Khushnudbek Khudoyberdiyev, who contacted officials of the Ministry of Higher Education, tried to clarify some issues.
❓To which years of study does it apply?
✅ ANSWER: The application of this procedure begins with those who are students in the 2024/2025 academic year. In other words, it applies to current 1st-year students. That is, for current 1st-year students, grant places will be redistributed in the summer.
Nothing will change for students currently in their second year and above. That is, a student currently studying on a grant in the 2nd year will remain on the grant until graduation, regardless of their academic performance.
❓Does it apply to master's students?
✅ ANSWER: Yes, this procedure also applies to master's students. That is, grants for first-year master's students will be redistributed in the summer.
In this case, it is necessary to take into account:
1) payment of tuition fees from the state budget for female students in master's programs will continue, regardless of their academic performance;
2) for specialties that are fully funded by state grants, this procedure is not applied, as it makes no sense;
3) this procedure is not applied to specialties with a study period of 1 year, which is also logically understandable.
❓Does it apply to those who received grants with benefits?
✅ ANSWER: This procedure does not apply to students who have received state grants on a preferential basis, meaning they are granted a grant for a period of 4 years. In this case, the academic performance indicator is not significant. Benefits include, for example, winners of international Olympiads, recipients of various state awards, children of law enforcement officers, applicants with disabilities, women who have received recommendations, and others.
❓What about those who entered through targeted admission?
✅ ANSWER: Even for those admitted through targeted admissions, regardless of their academic performance indicator, the state grant is awarded for 4 years. The new procedure does not apply to them.
❓Can a student who has lost a state grant once apply for a grant again in the next academic year?
✅ ANSWER: Yes, they can apply. The competition for grant places will be held annually in July-August. In this case, the results of the previous year's competition are not taken into account. Everything starts anew. All students with a GPA above 3.5 during the current academic year can apply for the grant.
In other words, a student who has lost a grant once can receive a grant again the following year if they study well.