Мазкур тартиб бўйича кўплаб саволлар юзага келаётгани сабабли, Олий таълим вазирлигининг масъуллари билан боғланган Хушнудбек Худойбердиев, айрим масалаларга аниқлик киритишга ҳаракат қилди.
❓Нечанчи курсларга тааллуқли?
✅ ЖАВОБ: ушбу тартибни қўллаш 2024/2025-ўқув йилида талаба бўлганлардан бошланади. Бошқача айтганда, ҳозирги 1-курсларга тааллуқли. Яъни ҳозирги 1-курслар учун ёз ойида грант ўринлари қайта тақсимланади.
Ҳозирда иккинчи ва ундан юқори курсда ўқиётган талабаларда ҳеч нарса ўзгармайди. Яъни ҳозир 2-курсда грантда ўқиётган талаба токи тугатгунгача грантда қолади, ўзлаштириш кўрсаткичидан қатъи назар.
❓Магистрларга тааллуқлими?
✅ ЖАВОБ: ҳа, ушбу тартиб магистрларга ҳам тааллуқли. Яъни 1-курсда ўқиётган магистрларнинг грантлари ёзда қайта тақсимланади.
Бунда, қуйидагиларни инобатга олиш зарур:
1) ўзлаштириш кўрсаткичидан қатъи назар, магистратурада таҳсил олаётган қизлар учун давлат бюджетидан контрактларини тўлаб бериш давом этади;
2) тўлиқ давлат грантидан иборат мутахассисликлар учун ушбу тартиб қўлланмайди, чунки бундан маъно йўқ;
3) ўқиш муддати 1 йилни ташкил қилувчи мутахассисликларда ҳам ушбу тартиб қўлланмайди, бу ҳам мантиқан тушунарли.
❓Имтиёз билан грантга кирганларга ҳам амал қиладими?
✅ ЖАВОБ: имтиёз асосида давлат грантига кирган талабаларга ушбу тартиб қўлланмайди, яъни уларга грант 4 йил муддатга берилади. Бунда ўзлаштириш кўрсаткичи аҳамиятга эга эмас. Имтиёз деганда, масалан, халқаро олимпиада ғолиблари, турли давлат мукофоти соҳиблари, орган ходимларининг фарзандлари, ногиронлиги бор абитуриентлар, тавсиянома олган хотин-қизлар ва бошқалар назарда тутилмоқда.
❓Мақсадли қабул билан кирганларга-чи?
✅ ЖАВОБ: мақсадли қабулга кирганлар учун ҳам, ўзлаштириш кўрсаткичидан қатъи назар, давлат гранти 4 йилга берилади. Янги тартиб уларга қўлланмайди.
❓Бир марта давлат грантидан маҳрум бўлган талаба кейинги ўқув йилида яна грантга талабгор бўла оладими?
✅ ЖАВОБ: Ҳа, талабгор бўла олади. Грант ўринлари учун танлов ҳар йили июль-август ойларида янгидан ўтказилади. Бунда ўтган йилги танлов натижалари ҳисобга олинмайди. Барчаси янгидан бошланади. Жорий ўқув йили давомида GPA кўрсаткичи 3,5 дан баланд бўлган барча талабалар грантга даъво қила олади.
Бошқача айтганда, бир марта грантдан маҳрум бўлган талаба келаси йили яхши ўқиса, яна грант олиши мумкин.

Новости 16/03/2025 Некоторые разъяснения о порядке перераспределения грантов
В связи с возникновением многочисленных вопросов относительно данного порядка, Хушнудбек Худойбердиев, связавшись с ответственными лицами Министерства высшего образования, попытался внести ясность в некоторые вопросы.
❓К каким курсам относится?
✅ ОТВЕТ: применение данного порядка начинается со студентов 2024/2025 учебного года. Другими словами, это относится к нынешним первокурсникам. То есть, грантовые места для нынешних студентов 1-го курса будут перераспределены летом.
Ничего не изменится для студентов, которые сейчас учатся на втором курсе и старше. То есть студент, обучающийся на 2-м курсе на гранте, останется на гранте до окончания обучения, независимо от показателя успеваемости.
❓Это относится к магистрантам?
✅ ОТВЕТ: да, этот порядок распространяется и на магистрантов. То есть гранты магистрантов, обучающихся на 1-м курсе, будут перераспределены летом.
При этом необходимо учитывать следующее:
1) оплата контрактов из государственного бюджета для девушек, обучающихся в магистратуре, продолжится независимо от показателя успеваемости;
2) для специальностей, которые полностью обеспечены государственными грантами, данный порядок не применяется, так как это нецелесообразно;
3) этот порядок не применяется и к специальностям со сроком обучения 1 год, что также логично понятно.
❓Это также распространяется на тех, кто поступил на грант с льготами?
✅ ОТВЕТ: данный порядок не применяется к студентам, поступившим на государственный грант на основе льгот, то есть грант предоставляется им на весь срок обучения (4 года). При этом показатель успеваемости не имеет значения. Под льготами подразумеваются, например, победители международных олимпиад, обладатели различных государственных наград, дети сотрудников органов, абитуриенты с инвалидностью, женщины, получившие рекомендации, и другие.
❓А как насчет тех, кто поступил по целевому приёму?
✅ ОТВЕТ: для поступивших по целевому приёму государственный грант также предоставляется на 4 года, независимо от показателя успеваемости. Новый порядок к ним не применяется.
❓Может ли студент, однажды лишенный государственного гранта, снова претендовать на грант в следующем учебном году?
✅ ОТВЕТ: Да, может претендовать. Конкурс на грантовые места проводится ежегодно в июле-августе. При этом результаты конкурса прошлого года не учитываются. Всё начинается заново. Все студенты с GPA выше 3,5 в течение текущего учебного года могут претендовать на грант.
Другими словами, студент, который однажды лишился гранта, может снова получить его в следующем году, если будет хорошо учиться.