2025-2026-ўқув йилида ота-оналардан дарсликлар ва машқ дафтарлари ижараси учун қўшимча тўлов ундириш режалаштирилмаган. Бу ҳақда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг маълум қилди.
Вазирлик баёнотида маълум қилинишича, 2024 йилда мактаб ўқувчилари учун 83,2 млн нусха дарслик ва машқ дафтарларини етказиб бериш учун Давлат бюджетидан жами 1,5 трлн сўм ажратилган.
Ушбу маблағлардан 435,5 млрд сўми (ёки 36 фоизи) даврийлиги 1 йил ҳисобланадиган ҳамда ҳар йили янгидан чоп этиладиган машқ дафтарлари учун йўналтирилган.
2025 йилда эса 81 млн нусха дарсликлар ва машқ дафтарлари учун жами 1,3 трлн сўм маблағларни тўлиқ Давлат бюджетидан қоплаш кўзда тутилган.
“Ижтимоий тармоқлардаги фаол фойдаланувчилар томонидан чоп этилган постларда Бюджет лойиҳасида Китоб жамғармаси харажат ва даромадлари кўрсатилмаганига эътибор қаратилган. Қайд этиш жоизки, Китоб жамғармаси фаолияти тўхтатилган ва янги жамғарма ташкил қилинмагани сабабли лойиҳада бу бўйича маълумотлар акс эттирилмаган.
2025 йил учун Давлат бюджети доирасида кўзда тутилган маблағлар янги ўқув йилида ўқувчиларни дарсликлар ва машқ дафтарлари билан таъминлаш бўйича эҳтиёжни тўлиқ қоплаш имконини беради”, – дейилади вазирлик баёнотида.

In the 2025-2026 academic year, it is not planned to charge additional fees from parents for the rent of textbooks and workbooks. This was reported by the Ministry of Economy and Finance.
According to the ministry's statement, a total of 1.5 trillion soums has been allocated from the state budget for the delivery of 83.2 million copies of textbooks and workbooks for schoolchildren in 2024.
Of these funds, 435.5 billion soums (or 36 percent) were allocated for training notebooks, the frequency of which is 1 year and is published annually.
In 2025, it is planned to fully reimburse 1.3 trillion soums from the State budget for 81 million copies of textbooks and workbooks.
"In the posts published by active users on social networks, attention is drawn to the fact that the expenditures and revenues of the Book Fund are not indicated in the draft Budget. It should be noted that due to the suspension of the activities of the Book Fund and the absence of a new fund, this information is not reflected in the project.
"The funds provided for in the State Budget for 2025 will allow us to fully cover the need to provide students with textbooks and workbooks in the new academic year," the ministry said in a statement.