2025-2026-ўқув йилида ота-оналардан дарсликлар ва машқ дафтарлари ижараси учун қўшимча тўлов ундириш режалаштирилмаган. Бу ҳақда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг маълум қилди.
Вазирлик баёнотида маълум қилинишича, 2024 йилда мактаб ўқувчилари учун 83,2 млн нусха дарслик ва машқ дафтарларини етказиб бериш учун Давлат бюджетидан жами 1,5 трлн сўм ажратилган.
Ушбу маблағлардан 435,5 млрд сўми (ёки 36 фоизи) даврийлиги 1 йил ҳисобланадиган ҳамда ҳар йили янгидан чоп этиладиган машқ дафтарлари учун йўналтирилган.
2025 йилда эса 81 млн нусха дарсликлар ва машқ дафтарлари учун жами 1,3 трлн сўм маблағларни тўлиқ Давлат бюджетидан қоплаш кўзда тутилган.
“Ижтимоий тармоқлардаги фаол фойдаланувчилар томонидан чоп этилган постларда Бюджет лойиҳасида Китоб жамғармаси харажат ва даромадлари кўрсатилмаганига эътибор қаратилган. Қайд этиш жоизки, Китоб жамғармаси фаолияти тўхтатилган ва янги жамғарма ташкил қилинмагани сабабли лойиҳада бу бўйича маълумотлар акс эттирилмаган.
2025 йил учун Давлат бюджети доирасида кўзда тутилган маблағлар янги ўқув йилида ўқувчиларни дарсликлар ва машқ дафтарлари билан таъминлаш бўйича эҳтиёжни тўлиқ қоплаш имконини беради”, – дейилади вазирлик баёнотида.

Новости 14/06/2025 "В следующем учебном году аренда учебников будет бесплатной" - Министерство экономики и финансов
В 2025-2026 учебном году с родителей не планируется взимать дополнительную плату за аренду учебников и рабочих тетрадей. Об этом сообщило Министерство экономики и финансов.
Согласно заявлению министерства, в 2024 году из Государственного бюджета было выделено в общей сложности 1,5 трлн сумов на поставку 83,2 млн экземпляров учебников и рабочих тетрадей для школьников.
Из этих средств 435,5 млрд сумов (или 36 процентов) было направлено на ежегодно издаваемые новые рабочие тетради, периодичность которых составляет 1 год.
В 2025 году планируется полностью покрыть из Государственного бюджета в общей сложности 1,3 трлн сумов на приобретение 81 млн экземпляров учебников и рабочих тетрадей.
"В постах, опубликованных активными пользователями в социальных сетях, обращено внимание на то, что в проекте бюджета не указаны расходы и доходы Книжного фонда. Следует отметить, что, поскольку деятельность Книжного фонда была приостановлена и новый фонд не был создан, информация об этом не отражена в проекте.
Средства, предусмотренные в Государственном бюджете на 2025 год, позволят в новом учебном году полностью покрыть потребность в обеспечении учащихся учебниками и рабочими тетрадями," - говорится в сообщении министерства.