Репостлар 01/02/2025 Ўқитувчи шеригининг дарсини қўшиб ўтса, қўшимча ҳақ оладими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 30 сентябрдаги ПҚ-346-сонли қарори билан Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 275-сон қарорининг 22-бандига ўзгартириш киритилди. Ушбу ўзгариш бўлиб ўқитиладиган фанлар бўйича дарс ўтиш тартибига таъсир қилади.
Қўшиб ўқитилган дарслар учун қўшимча ҳақ тўланадими?
Янги тартибга кўра, агар бўлиб ўқитиладиган фанлар бўйича гуруҳлардан бири ўқитувчисиз қолса ва дарс гуруҳлар қўшиб ўтилса, қўшиб ўқитган ўқитувчига қўшимча ҳақ тўланмайди.
Аввалги тартибга кўра, бундай ҳолатларда ўқитувчи мажбурий равишда қўшиб дарс ўтиши керак эди, аммо эндиликда бу мажбурият бекор қилинди.
Ўқитувчиларга қандай янги имконият берилди?
Энди агар бўш ўқитувчи мавжуд бўлса, дарслар унга бириктирилиши мумкин. Бундай ҳолда, ушбу ўқитувчига қўшимча ҳақ тўланади.
Бу ўзгаришлар: Ўқитувчиларнинг юкламасини тартибга солишга ёрдам беради. Қўшимча иш бажарувчи ўқитувчиларга қонуний равишда ҳақ тўлаш имконини беради. Дарс сифати ва самарадорлигини оширади.
Янги тартиб бўйича ўқитувчи ўз шериги дарсини қўшиб ўтгани учун қўшимча ҳақ ололмайди, лекин агар дарс бошқа бўш ўқитувчига юклатилса, унга ҳақ тўланиши мумкин.

Репосты 01/02/2025 Будет ли учитель платить дополнительную плату за совмещение уроков со своим партнером?
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 сентября 2024 года No ПП-346 внесено изменение в пункт 22 постановления Кабинета Министров от 2005 года No 275. Это изменение влияет на порядок проведения уроков по предметам, которые будут преподаваться.
Будут ли выплачиваться дополнительные платы за совмещенные занятия?
Согласно новому порядку, если одна из групп по раздельным предметам остается без преподавателя, а учебные группы присоединяются, дополнительная оплата преподавателю не выплачивается.
Согласно прежнему порядку, в таких случаях учитель обязан был проводить дополнительные занятия, но теперь эта обязанность отменена.
Какие новые возможности предоставлены учителям?
Теперь, если есть свободный учитель, уроки могут быть прикреплены к нему. В этом случае этому преподавателю будет выплачиваться дополнительная плата.
Эти изменения: помогают упорядочить нагрузку учителей. Дополнительная работа позволяет учителям платить законно. Повышает качество и эффективность урока.
Согласно новому порядку, учитель не может взимать дополнительную плату за добавление урока своему партнеру, но если урок будет передан другому свободному учителю, ему может быть выплачена плата.