Репостлар 01/02/2025 Ўқитувчи шеригининг дарсини қўшиб ўтса, қўшимча ҳақ оладими?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 30 сентябрдаги ПҚ-346-сонли қарори билан Вазирлар Маҳкамасининг 2005 йил 275-сон қарорининг 22-бандига ўзгартириш киритилди. Ушбу ўзгариш бўлиб ўқитиладиган фанлар бўйича дарс ўтиш тартибига таъсир қилади.
Қўшиб ўқитилган дарслар учун қўшимча ҳақ тўланадими?
Янги тартибга кўра, агар бўлиб ўқитиладиган фанлар бўйича гуруҳлардан бири ўқитувчисиз қолса ва дарс гуруҳлар қўшиб ўтилса, қўшиб ўқитган ўқитувчига қўшимча ҳақ тўланмайди.
Аввалги тартибга кўра, бундай ҳолатларда ўқитувчи мажбурий равишда қўшиб дарс ўтиши керак эди, аммо эндиликда бу мажбурият бекор қилинди.
Ўқитувчиларга қандай янги имконият берилди?
Энди агар бўш ўқитувчи мавжуд бўлса, дарслар унга бириктирилиши мумкин. Бундай ҳолда, ушбу ўқитувчига қўшимча ҳақ тўланади.
Бу ўзгаришлар: Ўқитувчиларнинг юкламасини тартибга солишга ёрдам беради. Қўшимча иш бажарувчи ўқитувчиларга қонуний равишда ҳақ тўлаш имконини беради. Дарс сифати ва самарадорлигини оширади.
Янги тартиб бўйича ўқитувчи ўз шериги дарсини қўшиб ўтгани учун қўшимча ҳақ ололмайди, лекин агар дарс бошқа бўш ўқитувчига юклатилса, унга ҳақ тўланиши мумкин.

By the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated September 30, 2024, No. PP-346, amendments were made to paragraph 22 of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 275 of 2005. This change affects the order of classes in the subjects being taught.
Will additional tuition fees be charged?
According to the new order, if one of the groups for divided subjects is left without a teacher and the lesson groups are added, an additional fee is not paid to the teacher who added.
According to the previous procedure, in such cases, the teacher was required to conduct an additional lesson, but now this obligation has been abolished.
What new opportunities were given to teachers?
Classes can now be assigned to a vacant teacher if available. In this case, this teacher will be paid an additional fee.
These changes: Help to streamline teachers' workload. Allows instructors who perform additional work to be paid legally. Improves the quality and effectiveness of the lesson.
Under the new procedure, the teacher cannot charge an additional fee for adding a lesson to his partner, but if the lesson is assigned to another vacant teacher, he may be paid.