Янгиликлар 11/02/2025 Ўзбек тили фани ўқитувчиларига ҳам устама тўланади
Мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова ўз Телеграм саҳифасида мактаблардаги ўзбек тили (давлат тили) фани ўқитувчиларига ҳам устама тўлаб берилишини маълум қилди.
50 фоизлик қўшимча устама
Вазирга кўра, 2025 йил 1 февралдан бошлаб Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги тизимидаги умумий ўрта таълим муассасаларида ўзбек тили (давлат тили) фани бўйича дарс берувчи ҳамда Билим ва малакаларни баҳолаш агентлигининг миллий баҳолаш тизимида олинган тегишли даражадаги ўзбек тили ва адабиёти сертификатига эга бўлган педагог кадрларга уларнинг тариф ставкасига нисбатан 50 фоиз миқдорида ҳар ойлик қўшимча устама тўланади.
Маълумот учун, мазкур янгилик Президент томонидан қабул қилинган “Ўзбекистон–2030” стратегиясини “Атроф- асраш ва “яшил иқтисодиёт” йилида амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги Фармонида ҳам белгилаб қўйилган.

Министр дошкольного и школьного образования Хилола Умарова на своей странице в Telegram сообщила, что учителям узбекского языка (государственного языка) в школах также будут выплачиваться надбавки.
50-процентная дополнительная надбавка
По словам министра, с 1 февраля 2025 года педагогическим кадрам, преподающим узбекский язык (государственный язык) в общеобразовательных учреждениях системы Министерства дошкольного и школьного образования и имеющим сертификат по узбекскому языку и литературе соответствующего уровня, полученный в национальной системе оценки Агентства по оценке знаний и навыков, будет выплачиваться ежемесячная дополнительная надбавка в размере 50% от их тарифной ставки.
Для справки, это нововведение также предусмотрено Указом Президента "О Государственной программе по реализации Стратегии "Узбекистан-2030" в Год охраны окружающей среды и "зеленой экономики."