Рақамли технологиялар вазирлиги делегацияси Қатарга ташрифи давомида Инвест Қатар агентлиги Бош ижрочи директори Шайх Али Ал-Валид Ал-Тани билан учрашув ўтказди.
Муҳокамада IT соҳасига IT мутахассисларини тайёрлаш ва уларга халқаро иш топишга ёрдам бериш, маҳаллий стартапларни молиявий қўллаб-қувватлаш ҳамда IT соҳасини ривожлантириш бўйича режалар тузиш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва Қатар ўртасида IT масалалари бўйича ҳамкорлик келишуви имзолади . Бу келишув ИТ- масалалари, рақамли иқтисодиёт ва инновациялар соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Маълумот учун: Invest Qatar (The Investment Promotion Agency Qatar) 2019 йилда ташкил этилган бўлиб, Қатарга хорижий инвестицияларни жалб қилиш ва мамлакат иқтисодиётини янада ривожлантириш билан шуғулланади. Инвест Қатар шунингдек, ICTWeek 2024 тадбирида минтақавий ҳамкор сифатида иштирок этган. Ушбу ҳамкорлик минтақадаги инвеститсиявий алоқаларни мустаҳкамлашга хизмат қилади.

Новости 27/02/2025 Узбекистан и Катар подписали соглашение о сотрудничестве по вопросам IT
В ходе визита делегации Министерства цифровых технологий в Катар состоялась встреча с главным исполнительным директором агентства Invest Qatar шейхом Али Аль-Валидом Аль-Тани.
В ходе обсуждения были рассмотрены вопросы подготовки IT-специалистов в сфере IT и оказания им помощи в поиске международной работы, финансовой поддержки местных стартапов и составления планов развития IT-сектора.
По итогам встречи Узбекистан и Катар подписали соглашение о сотрудничестве в сфере IT. Это соглашение будет способствовать укреплению сотрудничества в области IT-вопросов, цифровой экономики и инноваций.
Для справки: Invest Qatar (The Investment Promotion Agency Qatar) было создано в 2019 году и занимается привлечением иностранных инвестиций в Катар и дальнейшим развитием экономики страны. Invest Qatar также принял участие в ICTWeek 2024 в качестве регионального партнера. Это сотрудничество будет способствовать укреплению инвестиционных связей в регионе.