Мақолалар 10/07/2025 Қайси имтиҳон учун қасйи ташкилот маъсул?
Билимни баҳолаш агентлиги томонидан эълон қилинган маълумотларга кўра, Ўзбекистон ҳудудида ўтказиладиган турли имтиҳонлар ва уларнинг масъул ташкилотлари қуйидагича белгиланган.
Бакалавриатга киришдаги касбий (ижодий) имтиҳонлар
Бу имтиҳонлар олий таълим муассасалари (ОТМлар) томонидан ташкил этилади.
Магистратура мутахассисликларига қабул
Магистратура босқичига қабул жараёнлари учун Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ва олий таълим муассасалари масъул ҳисобланади.
Клиник ординатурага қабул
Тиббиёт соҳасидаги клиник ординатура имтиҳонларини эса Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда тиббиёт ОТМлари ўтказади.
Иккинчи мутахассисликка қабул
Иккинчи мутахассислик учун ҳужжат топшириш ва имтиҳонларни ташкил этиш вазифаси ҳам Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ва ОТМлар зиммасида.
Давлат ОТМлари ўртасида ўқишни кўчириш
Талабаларнинг бир ОТМдан бошқасига ўқишини кўчириш масаласи Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги ва ОТМлар томонидан амалга оширилади.
Ислом билим юртларига қабул
Ислом билим юртлари ва мадрасаларга қабул жараёнларини Ўзбекистон мусулмонлари идораси ва тегишли таълим муассасалари ташкил этади.
Ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотлари педагогларини аттестация қилиш
Ушбу жараён учун Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги масъул ҳисобланади.
Мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагогларини аттестация қилиш
Бундай аттестациялар эса Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан амалга оширилади.
Ўзбекистон таълим тизимида ҳар бир имтиҳон тури учун аниқ ваколатли ташкилотлар белгиланган. Юқоридаги рўйхат орқали сиз қайси имтиҳон учун қайси ташкилотга мурожаат қилиш кераклигини билиб олишингиз мумкин.

Статьи 10/07/2025 Какая организация отвечает за какой экзамен?
Согласно информации, опубликованной Агентством по оценке знаний, различные экзамены, проводимые на территории Узбекистана, и их ответственные организации определены следующим образом.
Профессиональные (творческие) вступительные экзамены в бакалавриат
Эти экзамены организуются высшими учебными заведениями (ВУЗами).
Прием на специальности магистратуры
Министерство высшего образования, науки и инноваций и высшие учебные заведения несут ответственность за процесс приема в магистратуру.
Прием в клиническую ординатуру
Экзамены в клиническую ординатуру в области медицины будут проводить Министерство здравоохранения и медицинские вузы.
Прием на вторую специальность
Задача подачи документов и организации экзаменов на вторую специальность также возложена на Министерство высшего образования, науки и инноваций и вузы.
Перевод обучения между государственными вузами
Вопрос о переводе студентов из одного вуза в другой будет решаться Министерством высшего образования, науки и инноваций и вузами.
Прием в исламские учебные заведения
Процесс приема в исламские учебные заведения и медресе организует Духовное управление мусульман Узбекистана и соответствующие учебные заведения.
Аттестация педагогов организаций среднего специального и профессионального образования
За этот процесс отвечает Министерство высшего образования, науки и инноваций.
Аттестация педагогов дошкольных, общих средних и внешкольных образовательных организаций
Такие аттестации проводятся Министерством дошкольного и школьного образования.
В системе образования Узбекистана для каждого вида экзаменов определены конкретные уполномоченные организации. С помощью приведенного выше списка вы можете узнать, в какую организацию следует обратиться за экзаменом.