Ҳаво, сув ва овқат… Булар ҳаёт учун зарур бўлган элементлар. Тез орада инсон яшаши учун зарур бўлган бу элементлар ёнига телефонларимизни ҳам қўшсак, ажаб эмас. Негаки, смартфонлар аллақачон ҳаётимизнинг бир қисмига айланиб улгурди. Бирор нарса ҳақида билмоқчимисиз? Гоогледан қидиринг. Бирор нарсани ҳисоблаш керакми, марҳамат, калькулятор. Бирор жойга бориш керак бўлса ва у манзилни билмасак ҳам қўрқишга ҳожат йўқ. Ахир смартфонимизда бутун дунёни беш қўлидай биладиган харита бор-ку!
Телеграмда дўстлар билан суҳбатлашиш, ижтимоий тармоқларда “сузиш”, мусиқа тинглаш, фильмлар томоша қилиш, болалар учун овунтириш воситаси, ҳаттоки ухлаганда ҳам ёстиғимиз тагида туради… Телефонда қиладиган иш бўлмаса ҳам шунчаки унинг ёниқ экранига термилиб ўтирамиз. Шундай қилиб, ўртача фойдаланувчи ўз смартфонини кунига 150 марта очади. Бу эса асрнинг янги касалликларидан биридир, демакки, ҳаммамиз касалмиз.
Номофобия ҳақида биласизми?
Смартфонлар кундалик ҳаётимизнинг муҳим қисмига айланди. Бироқ, технологиядаги ушбу улкан силжиш бизга психологик жиҳатдан салбий таъсир этиши - стресс, концентрация, уйқу ва бошқалар билан боғлиқ муаммолар келтиради. Келинг, биргаликда уяли алоқага боғланиб қолишнинг салбий жиҳатлари ва бир нечта фактларни ҳам кўриб чиқамиз.
Ўртача смартфон фойдаланувчиси кунига 47 марта, йилига 17155 ўз қурилмасини кўздан кечиради.
Смартфон фойдаланувчиларининг 85 фоизи дўстлари ва оила аъзолари билан гаплашаётганда ўз телефонини кўриб суҳбатлашишади.
Смартфон фойдаланувчиларининг 80 фоизи уйқудан ётишдан олдин телефонларини кузатадилар.
Смартфонга қарамлик - Номофобия бўлиб, у телефонсиз қолиб кетиш қўрқуви билан белгиланади. Гарчи мобил телефонлар бир неча йиллардан бери мавжуд бўлса-да, унда нима учун телефонга қарамлик кучаймоқда? Оддий қилиб айтганда, бу қурилма таркибидаги имкониятлар сонига боғлиқ.
Ушбу хуружни қўзғатувчи манба ва омиллар.
Қандай қилиб телефонга боғлиқлик ҳаётимизга салбий таъсир кўрсатиши мумкин?
Биз кўриб чиққан барча тадқиқотлар шуни кўрсатдики, телефондан ҳаддан зиёд фойдаланиш жисмоний ва руҳий саломатликка таъсир қилиши мумкин.
Хавотир -шунчаки телефонингиз ёнингизда бўлса, унумдорлик камаяди, яъни ялқов бўлиб бораверасиз. Хато ҳаракатсиз ҳолатга ҳам келиб қолиш эҳтимолингиз жуда юқори.
Нарсисизм -Ижтимоий тармоқларга одатланиб қолган одамлар ўзларининг шахсий ҳаётлари ҳақида доимий равишда хабар бериш натижасида пайдо бўлган ўз-ўзини ҳаддан зиёд кўз кўз қилиш хусусиятларига эга бўлиб бошлайди.
Депрессия ва ёлғизлик - бу асосан ўз ижтимоий тармоғидан юқори даражада фойдаланадиган(ўсмирларда) кўпроқ учрайди.
Диққат етишмовчилиги - Ахборот оқими миянинг бир вазифага бир неча дақиқадан кўпроқ вақт қолиши қобилиятига таъсир қилиши мумкин.
Уйқунинг йўқолиши – Телефондан меъёрдан ортиқ фойдаланиш инсон саломатлигига энг керакли бўлган уйқумизга салбий таъсир кўрсатиши мумкин.
Уяли алоқага қарамликнинг асосий белгилари:
Сиз қуйидаги ҳиссиётлардан бирига эгамисиз ёки бу ибораларнинг ҳар бири сизга тегишли эканлигини ҳис қиляпсизми? Буларнинг барчаси смартфонга қарам бўлган одамларнинг энг кенг тарқалган турларидир.
Ишларни тугатиш ёки концентрация муаммолари туфайли ишлашда қийналасизми?
Оила аъзолари ва дўстларингиздан ажралиб қолиш ёки суҳбат пайтида телефонингиздан фойдаланасизми?
Смартфондан фойдаланишни узлуксиз давом эттирасизми, масалан. Ишхонада,ваннахонада, кўчада, ҳатто пиёдалар ўтиш жойида ҳам?
Телефонсиз ўзингизни ҳаётдан узилиб қолгандай ёки аллақандай ёлғиздек ҳис қиласизми?
Ёки бўлмаса Телефонсиз, жиззаки, ташвишли ва ҳатто ўз яқинингизни қаттиқ хафа қилиб қўядиган даражада бўлиб қоласизми?
Кун бўйи телефон билан алоқа натижасида кечалари уйқуликдан азият чекасизми?
Агар ушбу ўзгаришларни ўзингизда кузатсангиз демакки сиз ташқи ҳаётдан, яъни ҳаётдан завқланиш ундан баҳра олишдек бахтдан узоқлаша бошлагансиз.
Биз кўпроқ технология интеграциясига айландик, аммо зарурат ва уяли телефонга мойиллик ўртасида қандай боғлиқлик бор. Одамларнинг ўз телефонларига бир кунда қанча вақт сарфлашлари ҳақида кўплаб статистикалар мавжуд.
Телефонларимизга қанча вақт сарфлаймиз?
Сўровномага кўра 18-29 ёшли смартфонлар эгаларининг 22 фоизи ўз телефонини, соатига бир неча марта кўздан кечиради.
Эътиборингизга яна бир статистикани ҳавола этамиз.
Умуман олганда, ўзга одамларнинг телефонларга жуда кўп вақт сарфлашаётганини ҳаммамиз оддий қабул қилишимиз мумкин, лекин биз ўзимиз уяли қурилмаларимизда контентни сарфлашга қанча вақт сарфлаймиз? Буни биламизми? Дунё бўйича бир қанча тадқиқотлар ўтказилган бўлиб, улар ҳар бир мамлакатда кунлик фойдаланиш даражаси ҳар хил эканлигидан далолат беради, қуйида барча манбалар бўйича ўртача вақт бўйича давлатлар келтирилган.
Смартфондан фойдаланиш бўйича энг етакчи 10 мамлакат
Бразилияда ўртача фойдаланувчи кунига 5 соатдан кўпроқ вақт сарфлайди, бу инсонни ақлдан оздирадиган даражада телефонга муккасидан кетишга баробар дақиқалардир. Яъни, ҳар 1/5 кун уларнинг телефонига сарфланади.
Сизнинг фарзандларингизда ҳам телефонга мойиллик хислати борми?
Болада ёки ўсмирда ақлий етукликнинг етишмаслиги, уларнинг смартфон ва иловалардан фойдаланишни чеклаш қобилиятига салбий таъсир қилади - Ота-оналар фарзандининг уяли телефонга боғлиқлиги ва унга жисмоний ва руҳий таъсир кўрсатишини ўз назоратлари остига олишлари керак.
Боланинг смартфонларга қарамлигини камайтириш йўллари.
Фарзандларингизни телефонларига қарамлигини бартараф этиш учун улардан шунчаки телефонларини олиб қўйиш билан муаммони ҳал эта олмайсиз. Бу борада сизга бошқача турли усуллар ёрдамга келади.
Фойдаланишни кузатиш учун иловалардан фойдаланинг:иОС-нинг янги рақамли саломатлиги ва Андроидларнинг ишлатилишини кузатиш иловалари болангиз аслида қурилмадан қандай фойдаланаётганини ва фойдаланиш хусусиятини кўрсатиб туради, масалан: иловалар, электрон почта хабарлари.
Ўзингизнинг шахсий фойдаланишингизни бошқаринг: Сиз бу вазиятда намуна бўлишингиз керак, агар сиз телефонингизга бир неча соат вақт сарфласангиз, суҳбат пайтида оилангизнинг ўзаро муносабатларига асосий эътиборингизни қаратсангиз у ҳолдасиз ҳақиқий тўғри фойдаланувчини гавдалантирасиз.
Уй атрофида қоидалар яратинг: уйнинг маълум жойларида ёки маълум вақтларда смартфонлардан фойдаланишни чеклаб, сиз кўпроқ соғлом муҳитни яратишингиз мумкин.
Бошқа қизиқишларни тарбиялаш: Болаларнинг телефонга одатланишини камайтиришнинг яна бир усули - бу уларга жисмоний машқлар орқали стрессни камайтиришга ёрдам бериш учун уларни кўпроқ ижтимоий ва жисмоний фаолиятга (спорт / севимли машғулотларига) жалб қилишдир.
Мулоқот қилинг: Мобил қурилмаларсиз оила сифатида вақт ўтказинг, фарзандингиз билан яқин алоқада бўлинг, чунки смартфонларнинг ҳаддан ташқари кўп ишлатилиши уйдаги ёки мактабдаги руҳий тушкунлик, стресс каби муаммоларни ниқоблаётганлигини билиб олишингиз мумкин.
Хулоса ўрнида шуни айтамизки уяли алоқа ҳозирда кўпчилигимизни оғиримизни енгил қилувчи замонавий техникалар қаторидан биринчиликни бермай келяпти. У бир пасда бизни дунёни у чеккасидаги яқинимиз билан алоқага киришимизга кўмак беради ва исталган маълумотимизни хоҳлаган пайтимиз ҳозир-у нозир қилиб топиб беради, яъни у билимлар манбаи сифатида ҳам муҳим рўл ўйнаб келмоқда. Аммо, танганинг икки томони бўлгани каби ушбу замонавий қурилмадан фойдаланишнинг ўзига яраша қонун қоида, одоб ва меъёрлари мавжуд. Биз булар тўғрисида оз бўлса ҳам сизга маълумот улашдик деган умиддамиз.

Articles 27/01/2025 Diseased Nation
Air, water and food. These are the elements necessary for life. We may soon add our phones to these essential elements of human life. Because smartphones have already become part of our lives. Want to know something? Search on Google. Do you need to calculate anything, please, calculator? If you need to go somewhere and you don't know the address, there's no need to be afraid. After all, our smartphone has a map that knows the whole world like five hands!
Talking with friends on Telegram, "swimming" on social networks, listening to music, watching movies, a means of entertainment for children, even when sleeping, is under our pillow... There's nothing to do with the phone, but we just sit there and watch the screen on. Thus, the average user opens their smartphone 150 times a day. This is one of the new diseases of the century, so we are all sick.
Do you know about non-phobia?
Smartphones have become an important part of our daily lives. However, this huge shift in technology brings us psychologically negative impacts - problems with stress, concentration, sleep, and so on. Let's take a look at the negative side effects of being addicted to cellular and a few facts together.
The average smartphone user examines their device 47 times a day, or 17,155 times a year.
85 percent of smartphone users look at their phone while talking to friends and family members.
Eighty percent of smartphone users monitor their phones before going to bed.
Smartphone addiction is nomophobia, characterized by the fear of being left without a phone. Although mobile phones have been around for a few years, why is there a growing dependence on phones? Simply put, it depends on the number of capabilities in the device
The sources and factors causing this attack.
• Content based on social media networks and relationships;
• Excessive data and data absorption, games, aimless applications;
• Cyberex and dating programs;
• Trading, gambling, stocks, and auctions.
How phone addiction can negatively impact our lives
All the studies we have reviewed have shown that excessive use of the phone can affect both physical and mental health.
Anxiety is simply that if you have your phone with you, your productivity will decrease, meaning you will continue to be lazy. You have a very high probability of getting inactive.
Narcissism People who are addicted to social media begin to acquire excessive self-imposing qualities, which arise as a result of constantly reporting their personal lives.
Depression and loneliness are more common, mainly among adolescents who use their social network at a high level.
Attention deficit - The flow of information can affect the brain's ability to stay on a task for more than a few minutes.
Sleep loss - Excessive use of the phone can negatively impact our sleep, which is the most important to human health.
Key signs of cellular addiction:
Do you have one of the following emotions, or do you feel that each of these expressions belongs to you? These are all the most common types of people who are addicted to smartphones.
Having difficulty finishing work or working due to concentration problems?
Do you use your phone while separating from family and friends or during conversations?
Continue to use your smartphone continuously, for example. At work, in the bathroom, on the street, even at the pedestrian crossroads?
Do you feel isolated or lonely without your phone?
Or are you going to be irritable, anxious, and even upset by your loved one without a phone?
Do you suffer from sleepiness at night as a result of phone calls throughout the day?
If you observe these changes in yourself, it means that you are moving away from external life, that is, from the happiness of enjoying life.
We've become more of a technology integrator, but what's the connection between necessity and a propensity for a cell phone? There are many statistics on how much time people spend on their phones in a day.
How much time do we spend on our phones?
•  The average time spent on smartphones is 171 minutes per day (2 hours 51 minutes);
• The average time spent on smartphones and tablets is 261 minutes per day (4 hours 33 minutes);
• The average user spends 76 minutes (1 hour 16 minutes) per day on 5 social media apps;
• The average user turns their phone on and off 2617 times a day and uses the phone screen.
According to the survey, 22% of smartphone owners aged 18-29 examine their phone several times per hour.
We present to your attention another statistic.
In general, we can all accept that other people are spending too much time on phones, but how much time do we spend on content on our own mobile devices? Do we know that? A number of studies have been conducted around the world, indicating that the level of daily usage varies in each country, and below are countries by average time across all sources.
Top 10 Smartphone Countries
• 1. Brazil;
• 2. China;
• 3. United States;
• 4. Italy;
• 5. Spain;
• 6. South Korea;
• 7. Canada;
• 8. United Kingdom;
• 9. Germany;
• 10. France.
In Brazil, the average user spends more than 5 hours a day, which is the equivalent of a mind-boggling amount of time spent on the phone. That is, every 1/5th day it is spent on their phone.
Do your children also have a tendency to use phones?
A lack of intellectual maturity in a child or adolescent negatively affects their ability to limit their use of smartphones and apps - Parents should take control of their child's dependence on mobile phones and their physical and mental impact on them.
Ways to reduce a child's addiction to smartphones.
You can't solve the problem by simply taking your children's phones away from them to eliminate their addiction to their phones. Different methods will help you in this regard.
Use apps to track usage: the new digital health of iOS and Android usage tracking apps show how your child is actually using the device and usage features, such as: apps, emails.
Manage your personal use: You need to be a role model in this situation, and if you spend a few hours on your phone, focusing on your family's interactions during the conversation, you will undoubtedly be the right user.
Create rules around the house: by limiting the use of smartphones in certain places or at certain times in the house, you can create a more healthy environment.
Educating other interests: Another way to reduce children's phone habits is to engage them in more social and physical activities (sports/ hobbies) to help them reduce stress through exercise.
Communicate: Spend time as a family without mobile devices, stay close to your child, because you may find that excessive use of smartphones disguises problems at home or school, such as depression and stress.
In conclusion, let's say that cellular communication currently does not give us the first place in the list of modern technologies that lighten our burden. It helps us instantly get in touch with our nearest human being and provides us with any information we need at any time, meaning it also plays an important role as a source of knowledge. However, as with two sides of a coin, there are laws, rules, and norms for the use of this modern device. We hope we have provided you with some information about this.