Мақолалар 10/03/2025 Олий тоифа олишнинг янги шартлари
Жавоб: Албатта, мумкин. Вазирлар Маҳкамасининг 572-сонли қарори билан тасдиқланган низом талабларига биноан. Тўғридан тўғри тоифа олиш шартлари белгиланган. Бунда илмий даража ва илмий унвонга эгаларга умрбод олий тоифа берилиши тўғрисида банд киритилган.
Шунингдек, куни кеча Вазирлар Маҳкамасининг қабул қилинган қарорига биноан 2025 йилнинг  1 сентябригача 25 йиллик иш стажига эга бўлган ёки олий тоифани 3 марта ҳимоя қилиб 15 йил давомида сақлаб келган ва пенсияга чиқишига 5 йил қолган педагогларимиз, агар Олий тоифага эга бўлсалар, ана шу олий тоифаларини умрбод сақлаб қолишлари мумкин бўлади.

Статьи 10/03/2025 Новые требования для получения высшей категории
Ответ: Безусловно, можно. Согласно требованиям Положения, утвержденного постановлением Кабинета Министров No 572. Условия получения категории напрямую установлены. При этом включен пункт о пожизненном присвоении высшей категории лицам, имеющим ученую степень и ученое звание.
Кроме того, согласно принятому вчера постановлению Кабинета Министров, наши педагоги, которые до 1 сентября 2025 года будут иметь 25-летний стаж работы или защищали высшую категорию 3 раза и сохраняли ее в течение 15 лет, и которым осталось 5 лет до выхода на пенсию, если они имеют высшую категорию, смогут сохранить эту высшую категорию пожизненно.