Республика олий таълим кенгаши нодавлат нотижорати ташкилоти сифатида фаолият юритиб, давлат функцияларини амалга оширмайди ва қарорлари мажбурий кучга эга эмас. У ўз фаолиятида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва қонунларига амал қилади ҳамда фақат тавсиявий характерга эга таклифлар ишлаб чиқади.
Кенгашнинг асосий фаолият йўналишлари илғор хорижий тажрибани ўрганиш асосида республика олий таълим муассасаларининг фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш, таълим сифатини таъминлаш юзасидан таъсирчан жамоатчилик назоратини ўрнатиш, олий таълим тизимида кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш ва уларнинг илмий-инновацион фаолиятини ривожлантириш юзасидан тавсиялар ишлаб чиқиш, олий таълим муассасаларининг миллий ва халқаро рейтинг кўрсаткичларини мунтазам таҳлил қилиб бориш ва уларни халқаро рейтингларга киришига кўмаклашиш ва бошқалар ҳисобланади.
Бугунги кунда олий таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш ва таълим сифатини яхшилаш мақсадида Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Кенгаш билан ҳамкорликни йўлга қўйган.
Мажлисда иштирок этган 208 та олий таълим ташкилотлари ректорлари томонидан муҳокамага қўйилган фикр ва мулоҳазалар ҳамда таклифлар асосида келгусида амалга ошириладиган масалалар юзасидан Кенгаш аъзоларининг коллегиал қарорлари қабул қилинган.
Муҳокамага сабаб бўлган нодавлат олий таълим ташкилотларида тўлов-контракт шаклидаги ўқитишдан тушадиган маблағларнинг 4 фоизини олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармасига йўналтириш мажбурияти кўзда тутилмаган. Ҳар қандай маблағ билан боғлиқ ҳаракатлар ва муносабатлар тегишли шартномалар асосида амалга оширилиши мумкин.
Бунда Ўзбекистон Республикаси фуқаролик қонунчилиги шартнома эркинлигини кафолатлайди. Кенгаш доирасида ёки қонунчиликка мувофиқ бундай муносабатларни мажбурлаш учун механизмлар мавжуд эмас. Шу боис, ҳар қандай молиявий ва ҳуқуқий ҳаракатлар томонларнинг ихтиёрий келишувлари асосида амалга оширилиши табиий ҳолатдир.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Кенгаш томонидан қабул қилинган қарорларни нодавлат нотижорат ташкилотнинг ички иши сифатида баҳолайди.
Шунингдек, вазирлик ҳар қандай молиявий ҳаракатлар ёки манфаатлар поймол этилиши ҳолатлари бўйича мурожаатлар қабул қилишга ва уларни белгиланган тартибда кўриб чиқишга тайёрлигини билдиради. Барча мурожаатлар асосида тегишли чоралар кўрилиб, қонуний манфаатлар ҳимоя қилиниши таъминланади.

The Republican Council of Higher Education operates as a non-governmental non-profit organization, does not carry out state functions, and its decisions are not binding. In its activities, it is guided by the Constitution and laws of the Republic of Uzbekistan and develops only proposals of a recommendatory nature.
The main areas of activity of the Council are the preparation of proposals for improving the activities of higher educational institutions of the republic based on the study of advanced foreign experience, the establishment of effective public control over the quality of education, the development of recommendations for the training, retraining, advanced training of personnel in the higher education system and the development of their scientific and innovative activities, regular analysis of national and international rating indicators of higher educational institutions and assistance in their entry into international rankings and others.
Today, in order to support the reforms being carried out in the higher education system and improve the quality of education, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation has established cooperation with the Council.
Based on the opinions and proposals put forward by the rectors of 208 higher education organizations participating in the meeting, collegial decisions of the Council members were adopted on issues that will be implemented in the future.
There is no obligation to direct 4 percent of the funds received from paid-contract training in non-state higher education organizations, which caused the discussion, to the Fund for the Development of Higher Educational Institutions. Any actions and relationships related to funds can be carried out on the basis of relevant agreements.
In this case, the civil legislation of the Republic of Uzbekistan guarantees freedom of contract. There are no mechanisms for enforcing such relations within the Council or in accordance with the law. Therefore, it is natural that any financial and legal actions should be carried out on the basis of voluntary agreements of the parties.
The Ministry of Higher Education, Science and Innovation considers the decisions made by the Council to be internal affairs of a non-governmental non-profit organization.
The ministry also expresses its readiness to receive appeals on any financial actions or violations of interests and to consider them in the prescribed manner. Based on all appeals, appropriate measures will be taken and the protection of legitimate interests will be ensured.