Республика олий таълим кенгаши нодавлат нотижорати ташкилоти сифатида фаолият юритиб, давлат функцияларини амалга оширмайди ва қарорлари мажбурий кучга эга эмас. У ўз фаолиятида Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва қонунларига амал қилади ҳамда фақат тавсиявий характерга эга таклифлар ишлаб чиқади.
Кенгашнинг асосий фаолият йўналишлари илғор хорижий тажрибани ўрганиш асосида республика олий таълим муассасаларининг фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш, таълим сифатини таъминлаш юзасидан таъсирчан жамоатчилик назоратини ўрнатиш, олий таълим тизимида кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш ва уларнинг илмий-инновацион фаолиятини ривожлантириш юзасидан тавсиялар ишлаб чиқиш, олий таълим муассасаларининг миллий ва халқаро рейтинг кўрсаткичларини мунтазам таҳлил қилиб бориш ва уларни халқаро рейтингларга киришига кўмаклашиш ва бошқалар ҳисобланади.
Бугунги кунда олий таълим тизимида амалга оширилаётган ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш ва таълим сифатини яхшилаш мақсадида Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Кенгаш билан ҳамкорликни йўлга қўйган.
Мажлисда иштирок этган 208 та олий таълим ташкилотлари ректорлари томонидан муҳокамага қўйилган фикр ва мулоҳазалар ҳамда таклифлар асосида келгусида амалга ошириладиган масалалар юзасидан Кенгаш аъзоларининг коллегиал қарорлари қабул қилинган.
Муҳокамага сабаб бўлган нодавлат олий таълим ташкилотларида тўлов-контракт шаклидаги ўқитишдан тушадиган маблағларнинг 4 фоизини олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармасига йўналтириш мажбурияти кўзда тутилмаган. Ҳар қандай маблағ билан боғлиқ ҳаракатлар ва муносабатлар тегишли шартномалар асосида амалга оширилиши мумкин.
Бунда Ўзбекистон Республикаси фуқаролик қонунчилиги шартнома эркинлигини кафолатлайди. Кенгаш доирасида ёки қонунчиликка мувофиқ бундай муносабатларни мажбурлаш учун механизмлар мавжуд эмас. Шу боис, ҳар қандай молиявий ва ҳуқуқий ҳаракатлар томонларнинг ихтиёрий келишувлари асосида амалга оширилиши табиий ҳолатдир.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги Кенгаш томонидан қабул қилинган қарорларни нодавлат нотижорат ташкилотнинг ички иши сифатида баҳолайди.
Шунингдек, вазирлик ҳар қандай молиявий ҳаракатлар ёки манфаатлар поймол этилиши ҳолатлари бўйича мурожаатлар қабул қилишга ва уларни белгиланган тартибда кўриб чиқишга тайёрлигини билдиради. Барча мурожаатлар асосида тегишли чоралар кўрилиб, қонуний манфаатлар ҳимоя қилиниши таъминланади.

Республиканский совет высшего образования функционирует как негосударственная некоммерческая организация, не выполняет государственных функций и решения не имеют обязательной силы. В своей деятельности он руководствуется Конституцией и законами Республики Узбекистан и разрабатывает предложения только рекомендательного характера.
Основными направлениями деятельности Совета являются подготовка предложений по совершенствованию деятельности высших образовательных учреждений республики на основе изучения передового зарубежного опыта, установление действенного общественного контроля за обеспечением качества образования, разработка рекомендаций по подготовке, переподготовке, повышению квалификации кадров в системе высшего образования и развитию их научно-инновационной деятельности, регулярный анализ национальных и международных рейтинговых показателей высших образовательных учреждений и содействие их вхождению в международные рейтинги и другие.
На сегодняшний день в целях поддержки реформ в системе высшего образования и повышения качества образования Министерство высшего образования, науки и инноваций налаживает сотрудничество с Советом.
На основе мнений и предложений, вынесенных на обсуждение ректорами 208 высших образовательных организаций, приняты коллегиальные решения членов Совета по вопросам, которые будут реализованы в будущем.
В негосударственных высших образовательных организациях, ставших предметом обсуждения, не предусмотрено обязательство направить 4% средств, поступающих от обучения в платно-контрактной форме, в Фонд развития высших образовательных учреждений. Действия и отношения, связанные с любыми средствами, могут осуществляться на основании соответствующих договоров.
При этом гражданское законодательство Республики Узбекистан гарантирует свободу договора. В рамках Совета или в соответствии с законодательством отсутствуют механизмы для принуждения таких отношений. Поэтому естественно, что любые финансовые и правовые действия должны осуществляться на основе добровольного соглашения сторон.
Министерство высшего образования, науки и инноваций рассматривает решения, принятые Советом, как внутреннее дело негосударственной некоммерческой организации.
Министерство также выражает готовность принимать обращения по любым финансовым действиям или фактам ущемления интересов и рассматривать их в установленном порядке. На основании всех обращений будут приняты соответствующие меры и обеспечена защита законных интересов.