Янгиликлар 12/11/2024 Таълим муассасаларида психологик ёрдам кўрсатиш ташкил этилади
🗒Қонунга кўра, психологик ёрдам – танг (кризисли) вазиятларнинг олдини олиш ва уларнинг оқибатларини бартараф этишга, шахслараро муносабатларни ҳамда руҳий саломатликни яхшилашга, шахсиятни ривожлантиришга ёки инсоннинг ижтимоий мослашувини яхшилаш учун психологик таъсир кўрсатишга қаратилган, психологик ёрдам кўрсатиш стандартларига мувофиқ амалга ошириладиган чора-тадбирлар мажмуи ҳисобланади.
✅Психологик ёрдам давлат органларида ёки бошқа ташкилотларда ишловчи психологлар ёхуд ушбу соҳада хусусий тартибда фаолият олиб борувчи юридик шахслар ёки якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан бепул ёки пуллик асосда кўрсатилади.
📃Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотларида таълим олувчиларнинг психологик саломатлигини сақлаш, соғлом психологик муҳит яратиш ва уларнинг шахсий ривожланишига кўмаклашиш мақсадида психологик ёрдам кўрсатиш ташкил этилади.
📝Шахс психологик ёрдам кўрсатиш соҳасидаги тадқиқотларга ёки илмий тажрибаларга фақат ихтиёрий равишдаги ёзма розилиги ёки ўз қонуний вакилларининг ёзма розилиги олинганидан кейин жалб этилиши мумкинлиги белгиланди.
📖Психология йўналиши бўйича олий маълумотга эга бўлган шахслар психологик ёрдам кўрсатиш бўйича фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқига эга.
❗️Шахснинг психологик ёрдам кўрсатилишини сўраб мурожаат қилганлиги факти, психологик ёрдам натижалари тўғрисидаги маълумотлар ва психологик ёрдам кўрсатиш чоғида олинган бошқа маълумотлар психологнинг касбий сирини ташкил этади ҳамда шифокор сирига тенглаштирилади.
⚖️Шунингдек, психологик ёрдамни бундай ҳуқуққа эга бўлмаган шахс томонидан кўрсатиш ёхуд аҳолига психологик ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги қонунчиликда белгиланган чекловларга риоя этмаганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланди.

🔰Закон регулирует отношения в сфере оказания психологической помощи населению.
🗒Согласно закону, психологическая помощь направлена на предотвращение стрессовых (кризисных) ситуаций и устранение их последствий, улучшение межличностных отношений и психического здоровья, развитие личности или оказание психологического воздействия на улучшение социальной адаптации человека – это комплекс мер, реализуемых в стране. соответствии со стандартами производительности.
Психологическая помощь оказывается бесплатно или на платной основе психологами, работающими в государственных органах или иных организациях, а также юридическими лицами или индивидуальными предпринимателями, осуществляющими частную деятельность в этой сфере.
📃 Дошкольные, общесредние, средние специальные и профессиональные образовательные организации оказывают психологическую поддержку в целях поддержания психологического здоровья обучающихся, создания здоровой психологической среды и поддержки их личностного развития.
📝 Определено, что лицо может быть привлечено к исследованиям или научным экспериментам в сфере психологической помощи только после получения его добровольного письменного согласия или письменного согласия его законных представителей.
📖 Право заниматься психологической поддержкой имеют лица, имеющие высшее образование в области психологии.
❗️Факт обращения лица за психологической помощью, сведения о результатах психологической помощи и иные сведения, полученные при оказании психологической помощи, составляют профессиональную тайну психолога и приравниваются к тайне врача.
⚖️ Кроме того, установлена административная ответственность за оказание психологической помощи лицом, не имеющим такого права, либо за несоблюдение ограничений, установленных законодательством об оказании психологической помощи населению.