Янгиликлар 12/11/2024 Таълим муассасаларида психологик ёрдам кўрсатиш ташкил этилади
🗒Қонунга кўра, психологик ёрдам – танг (кризисли) вазиятларнинг олдини олиш ва уларнинг оқибатларини бартараф этишга, шахслараро муносабатларни ҳамда руҳий саломатликни яхшилашга, шахсиятни ривожлантиришга ёки инсоннинг ижтимоий мослашувини яхшилаш учун психологик таъсир кўрсатишга қаратилган, психологик ёрдам кўрсатиш стандартларига мувофиқ амалга ошириладиган чора-тадбирлар мажмуи ҳисобланади.
✅Психологик ёрдам давлат органларида ёки бошқа ташкилотларда ишловчи психологлар ёхуд ушбу соҳада хусусий тартибда фаолият олиб борувчи юридик шахслар ёки якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан бепул ёки пуллик асосда кўрсатилади.
📃Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус ва профессионал таълим ташкилотларида таълим олувчиларнинг психологик саломатлигини сақлаш, соғлом психологик муҳит яратиш ва уларнинг шахсий ривожланишига кўмаклашиш мақсадида психологик ёрдам кўрсатиш ташкил этилади.
📝Шахс психологик ёрдам кўрсатиш соҳасидаги тадқиқотларга ёки илмий тажрибаларга фақат ихтиёрий равишдаги ёзма розилиги ёки ўз қонуний вакилларининг ёзма розилиги олинганидан кейин жалб этилиши мумкинлиги белгиланди.
📖Психология йўналиши бўйича олий маълумотга эга бўлган шахслар психологик ёрдам кўрсатиш бўйича фаолият билан шуғулланиш ҳуқуқига эга.
❗️Шахснинг психологик ёрдам кўрсатилишини сўраб мурожаат қилганлиги факти, психологик ёрдам натижалари тўғрисидаги маълумотлар ва психологик ёрдам кўрсатиш чоғида олинган бошқа маълумотлар психологнинг касбий сирини ташкил этади ҳамда шифокор сирига тенглаштирилади.
⚖️Шунингдек, психологик ёрдамни бундай ҳуқуққа эга бўлмаган шахс томонидан кўрсатиш ёхуд аҳолига психологик ёрдам кўрсатиш тўғрисидаги қонунчиликда белгиланган чекловларга риоя этмаганлик учун маъмурий жавобгарлик белгиланди.

🔰The law regulates relations in the field of providing psychological assistance to the population.
🗒 According to the law, psychological help is aimed at preventing stressful (crisis) situations and eliminating their consequences, improving interpersonal relationships and mental health, developing personality or having a psychological effect to improve a person's social adaptation. is a set of measures implemented in accordance with the performance standards.
Psychological assistance is provided free of charge or paid by psychologists working in state bodies or other organizations, or by legal entities or individual entrepreneurs operating privately in this field.
📃 Pre-school, general secondary, secondary special and professional educational organizations provide psychological support in order to maintain the psychological health of learners, create a healthy psychological environment and support their personal development.
📝 It was determined that a person can be involved in research or scientific experiments in the field of psychological assistance only after obtaining his voluntary written consent or the written consent of his legal representatives.
📖 Persons with higher education in the field of psychology have the right to engage in psychological support.
❗️The fact that a person applied for psychological help, information about the results of psychological help and other information obtained during the provision of psychological help constitute the professional secret of a psychologist and are equal to the secret of a doctor.
⚖️ In addition, administrative liability was established for providing psychological assistance by a person who does not have such a right or for non-observance of the restrictions set by the legislation on providing psychological assistance to the population.