Янгиликлар 26/05/2025 Таътил вақтида ўқувчиларнинг хатти-ҳаракатлари учун ота-оналар жавоб беради
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 2023 йилнинг 27 июнь куни 190-сон билан тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасаси директорининг маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари ва синф раҳбарларининг лавозим йўриқномасини тасдиқлаш тўғрисида”ги буйруғига мувофиқ, таълим муассасасидан ташқарида дарсдан кейинги ва таътил пайтидаги ўқувчиларнинг хатти-ҳаракатлари учун амалдаги қонунчилик ҳужжатларига мувофиқ ота-оналар жавоб беради.
Синф раҳбарлари эса жавобгарликка тортилмайди. Демак, бундай ҳолатларда нафақат синф раҳбарига, балки директор ўринбосарларига нисбатан ҳам интизомий жазо чоралари қўлланилмайди.
Эслатма: Ўзбекистон Республикаси “Оила кодекси”нинг 73-моддасида ота-оналар фарзандларини тарбиялашга масъул эканлиги баён этилган. Улар фарзандларининг саломатлиги, ақлий, жисмоний, маънавий ва ахлоқий ривожланиши учун ғамхўрлик қилишлари шарт.

В соответствии с приказом Министра дошкольного и школьного образования No 190 от 27 июня 2023 года "Об утверждении должностной инструкции заместителя директора общеобразовательного учреждения по духовно-просветительской работе и классных руководителей," родители несут ответственность за поведение учащихся вне учебного заведения во время послеучебных занятий и каникул в соответствии с действующим законодательством.
Классные руководители не будут привлечены к ответственности. Следовательно, в таких случаях дисциплинарные взыскания не применяются не только к классному руководителю, но и к заместителям директора.
Примечание: Статья 73 Семейного кодекса Республики Узбекистан гласит, что родители ответственны за воспитание своих детей. Они обязаны заботиться о здоровье, умственном, физическом, духовном и нравственном развитии своих детей.